«Будинок, де розбиваються серця» – п’єса ірландського драматурга Бернарда Шоу з трьох дій. П’єса була розпочата ще в 1913 році, проте закінчена лише в 1917.
- Шоу “Дім, де розбиваються серця” скорочено
- “Дім, де розбиваються серця” аналіз
- «Будинок, де розбиваються серця» головні герої
- «Будинок, де розбиваються серця» сюжет
- Головні теми «Будинок, де розбиваються серця»
- Характеристика героїв «Будинок, де розбиваються серця»
- Історія створення «Будинок, де розбиваються серця»
Шоу “Дім, де розбиваються серця” скорочено
Дія 1
Події відбуваються вересневим вечором у провінційному англійському будинку, схожому на старовинний корабель з високою кормою. Його власник – капітан Шотовер, який все життя провів у морі. Дружина капітана померла, залишивши йому двох дочок. Про старого батька турбується старша донька – 45-річна красуня Гесіона, яка живе у домі-кораблі із чоловіком Гектором Хешебай.
Прогулюючись по дому, капітан Шотовер бачить юну дівчину Еллі, запрошену Гесіоною. Дізнавшись, що її ніхто не зустрів, він гнівається і йде готувати гості чай.
Увечері приїздить молодша сестра Гесіони – Аріадна (Едді) Етеруорд. Дівчина 23 роки провела з чоловіком у колоніях британської корони. Побачивши її капітан Шотовер вдає, що не впізнає молодшу дочку, і це дуже її засмучує.
Місіс Хешебай і починає обіймати і цілувати Еллі. Вона запросила дівчину, щоб умовити її не виходити заміж за Менгена. Еллі вирішила пожертвувати собою, щоб урятувати бідного батька. Проте дівчина закохана в Марка Дарнлі, який підкорив її розповідями про незвичайні пригоди. Під час їхньої розмови до кімнати входить елегантний Гектор Хешебай, і Еллі з жахом впізнає в ньому її Марка Дарнлі. Гесіона зовсім не схвильована цим – жінка звикла до того, що молодим жінкам важко встояти перед Гектором. Еллі вкрай розчарована.
У будинок приходить Мадзіні Ден – літній батько Еллі, а слідом за ним – пан Менген. Дізнавшись, що промисловець хоче намір одружитися з Еллі, капітан Шотовер зауважує, що він надто старий для цього.
Гектор знайомиться з Аріадною, яку ніколи не бачив. Вони справляють один на одного сильне враження, і виявляють один одному знаки уваги цілий вечір.
Дія 2
Менген говорить з Еллі про їхні стосунки. Дівчина згодна вийти заміж, але Менген повідомляє, що вже не впевнений, що вони підходять один одному. У пориві відвертості він зізнається, що навмисне розорив її батька, знищивши його як людину, здатну «впливати на справи та ділове життя». Однак це зізнання не впливає на рішення Еллі – вона готова до одруження і заради цього готова навіть вдатися до шантажу.
Чоловік не чекав такої хватки у юної дівчини. Він знеможено падає в крісло, а Еллі міцно охоплює його голову, проводить руками від чола до вух. Їй вдається загіпнотизувати його, після чого вона залишає його в кімнаті.
Стара нянька Гінес, спіткнувшись у темряві про сплячого Менгена, піднімає переполох – вона думає, що на смерть придавила його. Але Менгена їй не вдається родбудити, він міцно спить. Мадзіні впевнений, що Менген під гіпнозом, яким непогано володіє його дочка.
Гесіона переконує містера Мадзіні не дозволять Еллі вийти заміж за «рабовласника» Менгена. Та Мадзіні вважає, що Менген – безпорадна людина, а Еллі допоможе йому впорядкувати життя. Мадзіні не хоче, щоб його вийшла заміж за чоловіка, який би усе життя був у когось на побігеньках.
Входить Еллі і повідомляє батькові, щоо все ж вийде заміж за Менгена. Вона запевняє його, що ніколи не робитиме нічого такого, чого б не хотіла зробити. Еллі просить Гесіоні не втручатися у її особисте життя, і якщо їй не судилося бути щасливою з Марком, вона не хоче жити в злиднях.
Еллі виводить Менгена зі стану гіпнозу, і той накидається на дівчину. Весь цей час він не міг поворухнутися, але все чув. Менген дорікає Гесіону в тому, що весь вечір вона кокетувала з ним, але насправді не відчувала до нього жодних почуттів. Серце Менгена розбите. У розпачі він каже, що в цьому домі людиною грають, наче футбольним м’ячем.
Цієї миті хтось стріляє і чути пронизливий крик. Мадзіні приводить у вітальню злодія, якого мало не підстрелив. Злодій вибачається і просить відвести його в поліцію, але його замикають у дальній кімнаті.
Залишившись наодинці з Еллі, капітан Шотовер переконуж її не виходити заміж за Менгена, бо якщо вона зважиться на цей крок, то її душа отримає такий удар, що ніщо вже не зцілить її.
Дія 3
Увечері всі збираються в саду. Будинок-корабель старого Шотовера – дивовижне місце. Там люди поводяться зовсім не так, як заведено в суспільстві.
Гесіона обговорює з сестрою майбутнє заміжжя Еллі. Вражений подібною безтактністю, Менген зізнається, що в нього немає грошей і ніколи не було. Усі його фабрики належать акціонерам та ледачим капіталістам, на яких Менген працює. Всі обговорюють цього обманщика, і той у розпачі хоче роздягнутися догола, оскільки в цьому будинку всі вже давно морально викриті.
Еллі зізнається, що не може вийти заміж за Менгена, бо віддала своє розбите серце капітанові Шотоверу – своєму духовному чоловікові та батькові.
Вдалині чути глухий вибух, а слідом за ним – дзвінок із поліції з проханням погасити світло та сховатися у підвалі. Однак капітан Шотовер ігнорує це прохання і пропонує постати перед судилищем, містер Хешебай вмикає скрізь світло та зриває штори. Менген і злодій ховаються у пісочній ямі, де капітан Шотовер зберігає свій динаміт.
Лунає сильний вибух, розбиваються всі вікна. Бомба потрапляє прямо в пісочну яму з динамітом, що стала могилою для Менгена та злодія. Будинок-корабель вцілів, але ніхто з присутніх цьому не радий…
“Дім, де розбиваються серця” аналіз
Автор – Бернард Шоу
Рік написання – 1917
Жанр – драма
«Будинок, де розбиваються серця» головні герої
- Капітан Шатовер – колишній сивий моряк
- Еллі – приятелька Гесіони. Юна дочка Мадзіні, наречена Менгена, яка всіма силами намагається вибратися з бідності.
- Мадзіні Ден – батько Еллі. Чесний, порядний, чоловік, невдалий ділок, романтик.
- Менген – наречений Еллі. Літній чоловік, багатий промисловець.
- Гесіона, місіс Хешебай – старша дочка капітана Шотовера. Красива жінка, яка втомилася від пустого способу життя.
- Гектор Хешебай – чоловік Гесіони, гарний, але безвольний. Улюбленець жінок.
- Аріадна, леді Етеруорд – молодша дочка капітана Шотовера, успішна, багата жінка.
- Гінес – колишня няня дітей Шатовера, служниця. Прямолінійна, груба жінка
- Рендел – брат чоловіка Аріадни
- Вільям Ден – злодій, колишній чоловік Гінес
«Будинок, де розбиваються серця» сюжет
У будинок капітана Шатовера на запрошення приїжджає приятелька місіс Хешебай – Еллі Ден. Через деякий час приїжджає друга дочка капітана Шатовера – леді Етеруорд. Проте капітан робить вигляд, що це не його дочка, а чергова гостя. Причина такої поведінки виявляється проста – Аріадна, ні з ким не порадившись, вийшла заміж за Гастингса Етеруорда, якого капітан називає «опецьком». Сам Гастінгс жодного разу на сцені не з’являється, хоча про нього багато говориться. Гесіона намагається переконати Еллі виходити заміж за мільйонера Менгена, який, як потім виявиться, розорив її батька. Більше того, Еллі закохана в якогось аристократа. Цим аристократом виявляється чоловік Гесіона – Гектор, який «загодував» казками Еллі. Поступово клубок складних взаємин між героями все наростає і наростає. А у фіналі виявляється, що в п’єсі немає жодного героя, перше враження про якого співпало б з його дійсною сутністю. Це стосується абсолютно всіх героїв, включаючи няню і злодія.
Головні теми «Будинок, де розбиваються серця»
Суспільство
Бернард Шоу у своїй п’єсі показав англійське суспільство періоду Першої Світової війни. Головні риси характеру цього товариства: байдужість і неуцтво вищого та середнього класів. Формально благополучне суспільство просто-напросто розкладається зсередини, розкладається морально. У п’єсі немає жодного позитивного персонажа – кожен герой або лицемір, або брехун, або просто злий чоловік. У п’єсі Шоу показав англійське суспільство зсередини. Будинок, «де розбиваються серця», це ще і будинок, «де все таємне стає явним». І якщо у всіх будинках британського суспільства всі пороки, вся таємниця ретельно ховається, то в будинку Шатовера все навпаки – кожен намагається вивести іншого героя на чисту воду, при цьому часто і сам себе видає. Суспільство, яке показано в п’єсі, просто приречене на знищення, причому, на самознищення. Люди самі себе знищать – морально.
Характеристика героїв «Будинок, де розбиваються серця»
Кожен герой твору уособлює певний тип людини, певний характер, які ми можемо зустріти завжди і скрізь.
Гесіона уособлює собою красиву жінку, представницю вищого світу, яка вже й не знає, чим би себе розважити – не те перешкодити шлюбу Еллі і Менгена, не те чекати літаків з бомбами.
Чоловік Гесіона – Гектор, представник вищого світу. Він гарний, але йому нудно жити – він шукає нових любовних пригод, однак, його любов до Гесіони сильніше всіх захоплень. З гордого красеня він перетворився на «домашню собачку» дружини.
Еллі – представниця низів англійського суспільства, яка всіма правдами і неправдами намагається вибитися в люди. При цьому, вона продовжує любити свого батька. Однак, швидше за все, незабаром вона зовсім забуде всі поняття про честь, любов, добро. Вона готова вийти заміж без любові, головне б – за мільйонера.
Мадзіні Ден – батько Еллі, представник низів англійського суспільства, який завдяки своїм здібностям в економіці та промисловості, міг би вибитися у вищий світ, однак цьому завадив його друг – Менген. Протягом всієї п’єси залишається інтрига: хто ж кого перехитрив – Мадзіні Менгена або Менген Мадзіні. Щоразу в цій ситуації з’ясовуються нові подробиці. У кінцевому рахунку, виявляється, що Мадзіні перехитрив Менгена, а Менген не має ні копійки за душею – ніякий він не мільйонер.
Історія створення «Будинок, де розбиваються серця»
П’єса була розпочата Бернардом Шоу в 1913 році. За словами автора, цю п’єсу він написав під впливом драматургії Антона Чехова, якого він вважав одним з кращих драматургів свого часу. Однак в 1914 році почалася Перша Світова війна, яка загальмувала створення твору. Книга була закінчена в 1917 році, проте автор зважився випустити її в друк лише після закінчення війни – в 1919 році.