Аналіз твору «Чотири шаблі» допоможе визначити, яка тема, ідея, жанр, головні герої, проблематика, композиція. Ця інформація допоможе підготувати літературний паспорт.
Яновський «Чотири шаблі» аналіз (паспорт)
Автор: Юрій Яновський.
Рік видання: 1930.
Жанр: історичний роман.
Літературний рід: епос.
Тема: Зображення партизанської боротьби в часи громадянської війни в Україні та життя колишніх партизанів після неї на початку ХХ століття .
Ідея: Відтворити події партизанської боротьби у ХХ століття, показати долю колишніх партизанів, осмислити цінність відстоювання власних інтересів, відродити національну пам’ять.
Проблематика:
- протистояння добра і зла;
- конфлікт «свій-чужий»;
- моральність та аморальність в партизанських лавах;
- явище партизанщини як добро чи зло?;
- анархія як руйнівне явище;
- вірність і зрада державі, ідеалам, товаришам;
- патріотизм та націоналізм;
- боротьба за ідею, ідеали та її наслідки;
- відродження справедливості у боротьбі;
- національна ідея та її втілення;
- розчарування в ідеалах;
- зневіра у минулому й майбутньому
- життя партизан після завершення боротьби;
- проблема пошуку свого місця в житті у колишніх вояк;
- прийняття нових ідеалів;
- побратимство, вірність у дружбі.
Головні герої:
Шахай – колишній шахтар й головний ватажок партизан. Він успішно розробляє і втілює в життя плани боїв, підбадьорює власних вояків, коли бачить, що вони втрачають силу духу.
Галат – командир панцирників, побратим Шахая. Виявив себе дещо легковажним, коли через кохання вирішив покинути партизанську боротьбу. Та довів свою відданість спільній справі численними подвигами і розвідками.
Марченко – один з побратимів, що відзначався особливою жагою до влади. Він організував власний загін, видавав себе за ватажка Шахая, надіслав лист його дружині Наталці з брехливою інформацією про смерть Шахая. Навіть після завершення партизанської боротьби Нечипір прагне влади – він уявляє як його поважатимуть і служитимуть люди, коли він здобуде золото в Сибіру.
Остюк – відважний ватажок кінноти в часи партизанської боротьби, після неї став таємним агентом, що виконував особливі завдання. Він зіграв ключову роль у битві під Павлівкою, пізніше врятував Марченка від вовків, що свідчить про сердечність і дружню відданість.
Композиція твору складається з семи розділів-пісень. Назва «пісня» присвоєна розділам з алюзією на героїчні билини, в яких оспівують подвиги героїв. В романі ж йдеться про партизанську боротьбу за національні ідеали.
Перші чотири пісні розповідають про подвиги чотирьох товаришів за часів громадянської війни – бої, наступи, поразки і перемоги.
Три останні пісні показують життя героїв після партизанщини – нова робота, нові ідеали, випробування і перевірка дружби.
Автор аналізу: cup_of_flowers
Матеріал надано лише для публікації на сайті dovidka.biz.ua.