“Дамаскин” М. Павич скорочено читати варто кожному, адже цей твір порушує складні філософські проблеми, висвітлює процес внутрішньої зміни героїв.
Милорад Павич “Дамаскин” короткий зміст
До сербської Остени приходять 800 будівничих, і всі на ім’я Йован. Вони видатні майстри, які будують храми в давньогрецькому стилі.
Дочка пана Николича фон Рудки, попечителя сербських шкіл і судді, Атилія забажала, щоб до її весілля вибудували палац, де вона житиме, та церкву, де вінчатиметься з нареченим Александром . Покликали найкращих будівничих — Йована Лествичника та Йована Дамаскина.
Атилія розповіла Дамаскину про свої сни-мрії. Ніби в неї народилася дитина, і вона її любить та ростить. А в того сина — особлива прикмета: шрам у вигляді заплющеного ока. У Дамаскина виявився такий самий шрам.
Читачі потрапляють на перше «перехрестя» й читають або про палац, або про третій храм, які будуються одночасно. Йован, будівничий церкви, показує креслення трьох церков — зеленої (цей посаджений ним самшит ростиме разом із храмом і набуватиме однакового вигляду з ним), жовтої (з каменю) та бузкової (це храм на небі, храм душі).
Якось панові повідомили, що церкву перестали будувати, бо перестав рости самшит. Коли Николич запитав, чому не росте самшит, йому відповіли: «Десь ви согрішили, пане Николич. Щось ви заборгували, комусь од рота кусень хліба відірвали. Коли покаєтеся й спокутуєте, борг повернете». А пан справді заборгував будівельникам.
Палац теж стоїть недобудований. На Дамаскина хтось напав і поранив, тому він зник. Атилія хоче його розшукати, йде в палац.
Читач знову опиняється на «перехресті» й може читати або про їдальню, або про спочивальню.
Атилія розуміє, що Дамаскин зашифрував їй послання в назвах меблів, у малюнках на стелі. Вона починає розгадувати, користуючись компасом і циркулем, здогадується, у які місця її кличуть, і їде туди. Усе вказує на один монастир. Атилію з почтом добре там приймають. Дочка пише батькові листа із враженнями про поїздку, місцевість, гостинність ченців. На зворотній дорозі до дівчини в карету підсідає молодий чоловік, схожий на її нареченого Александра, і дає книгу, у якій описано точно такими словами, як вона писала, подорож до монастиря. Але книга називається «Життєпис генерал-майора і кавалера Симеона, сина Стефана Пищевича в роках 1744–1784». Атилія дивується. Між нею та молодиком відбувається любовна сцена. Атилії здається, що це Александр, вона не помічає відрубаного вказівного пальця в юнака (а саме таке поранення дістав Дамаскин).
Повернувшись додому, Атилія розраховується з боргами батька й вибачається перед будівничими.
«Я через це відчуваю докори сумління, оскільки в усьому винний мій батько. Хто знає, де і перед ким він завинив. Тому я сама Вам відшкодовую збитки, яких Ви зазнали, а також надсилаю гроші для Дамаскина та його робітників – батьків борг перед ними. Тільки Ви зможете знайти їх на будовах. Ані мені, ані моєму візникові не пощастило напасти на їхній слід. Коли щось залишиться, скористайтеся для будівництва церкви тому, в кого церква з самшиту ростиме».
Після цього храм із самшиту знову почав рости.
По знаках у спочивальні Атилія знову здогадується, що Дамаскин її кличе. Вираховує маршрут і їде. Кінцевий пункт — монастир, який, виявляється, належить їй самій. У подарунок вона дістає скриньку де були дві обручки й… відрубаний палець у скриньці. “З внутрішнього боку на обох перснях було вирізано по літері А».
Дамаскин нe мав відрубаного пальця,а мав поранeння в голову….Протe нападник (майбутній чоловік Аттіли-Олeксандр) дійсно нeмав вказівного пальця,а отжe віннапав на Дамаскина…
Також цeй на початку важко розуміється,протe дeсь посeрeдині і до кінця тeксту можна зрозуміти суть твору…Мeнe цікавить чи Аттіла таки зустріла Дамаскина ?
Дамаскін зробив палац у вигляді листа про кохання. Атилія не шукала Дамаскіна, вона шукала своє кохання і знайшла його, хоча Александр пішов на війну. А Атилія збирала сльози в урни Шувакевича. Все, що їй напророчили, збулося.