Вухо людини відрізняється дуже високою чутливістю. Розглянемо який діапазон чутливості має орган слуху.
Діапазон чутливості вуха
Слух — це здатність організму сприймати та розрізняти звукові коливання за допомогою слухового аналізатора.
Абсолютна слухова чутливість – це мінімальна сила звуку, що чує людина, в половині випадків його пред’явлення.
Людина сприймає звуки з частотою коливання від 16 до 20000 Гц. Цей діапазон відповідає 10-11 октавам.
Верхня межа звукового сприйняття залежить від віку: чим людина старша, тим нища межа; літні люди часто не чують високих тонів (наприклад, звуків цвіркунів).
Розрізнення частоти звуку – мінімальне розходження за частотою двох звуків, яку ще уловлюється, – за низьких і середніх частот у людини становить 1-2 Гц.
Зустрічаються люди з абсолютним слухом: вони здатні точно розпізнавати і означати будь-який звук, навіть за відсутності звуку порівняння.
Поріг чутливості, або поріг слухового відчуття – це мінімальна сила звуку, здатна викликати відчуття ледь чутного звуку.
Поріг чутливості залежать від частоти звуку. В області частот 1000-4000 Гц слух людини максимально чутливий. У цих межах чутний звук, що має незначну енергію. При звуках, нижчих від 1000 і вищих над 4000 Гц, чутливість різко зменшується.
Сила звуку – це потік звукової енергії, що проходить за 1 с через площу 1 м2, перпендикулярно до напрямку поширення звукової хвилі.
Збільшуючи силу звуку незмінної частоти можна досягти такої сили, коли звук викликатиме неприємне відчуття тиску і навіть болю в вусі. Звуки такої сили є верхньою межею чутливості і обмежують область слухового сприйняття.
У дітей барабанна перетинка й основна мембрана пластичніші, ніж у дорослих, тому слух у них чутливіший.