“Дівчина з ведмедиком” аналіз (паспорт твору)

дівчинка з ведмедиком аналіз твору Аналіз твору

“Дівчина з ведмедиком” аналіз твору допоможе визначити, яка тема, ідея, жанр, головні герої, композиція та особливості. Паспорт твору Ви можете скласти з наявних даних.

“Дівчина з ведмедиком” аналіз

Автор – Віктор Домонтович

Рік написання – 1928

Літературний рід: Епос.

Жанр – філософсько-інтелектуальна повість (за визначенням самого автора).

Тема – життя київської інтелігенції в 1920-х рр.

Головна ідея: Пошуки гармонії між особистими бажаннями і суспільними обов’язками, а також конфлікт традиційних моральних цінностей з новими соціальними реаліями.

Головні герої твору “Дівчина з ведмедиком”:

  • Іполіт Миколайович Варецький – головний герой, від імені якого ведеться розповідь. Учений-хімік, який викладає у школах. Він не тільки інженер-хімік, завідувач хімічної лабораторії на заводі, а й автор доповіді про українських інтроліґаторів XVII віку, бібліофіл, вільно цитує Гете в оригіналі. Іполіт Миколайович — представник національної еліти, матеріалізоване втілення її способу життя, переконань, уявлень та прагнень
  • Зина Тихменєва –  дівчина з «порядної родини». Дівчина відкидає кохання і шлюб, вона освічена, розкута, емансипована, прагне бути вільною від умовностей, обов’язків та зв’язків;
  • Олександр Владиславович Тихменєв – батько Зини та Лесі, представник ВРНГ
  • Леся Тихменєва – сестра Зини. Вона завжди коректна, стримана, чемна, і дуже нагадує батька Олександра Владиславовича

Події роману відбувається в Києві протягом … 1922-1927 рр. Також автор описує події в Москві, Криму, Берліні.

Основні проблеми: … ірраціональність історії, зміна культурних епох і трагедія людини, що «випадає» зі своєї сучасності, її розколотість і трагічна невлаштованість.

дівчина з ведмедикомЦетральний мотив твору: .. мотив абсурду, що вказує на філософський, екзистенціальний характер твору, та мотив-гра: 16-річна головна героїня Зина бавиться з іграшковими ведмедиками не тому, що не хоче дорослішати: у такий спосіб вона імітує домінування над кимось чи чимось, вихід за межі дозволеного, і цю модель вона переносить на взаємини з людьми, зокрема, з головним героєм, яким починає маніпулювати. Тож ведмедик набуває символічного значення: людина – іграшка долі.

Композиція твору “Дівчина з ведмедиком”

  • Експозиція – Іполит Варецький своєю обізнаністю в області «хемічної промисловості» і привертає до себе увагу Олександра Тихменєва
  • Зав’язка роману – початок репетиторства Іполіта Варецького з дочками Олександра Владиславовича Тихменєва
  • Кульмінація – пропозиція Іполита Зині одружитися з огляду на уявлення про обов’язок і порядність чоловіка, який провів ніч з дівчиною.
  • Розв’язка – Зина, бунтуючи проти застарілих цінностей і не знайшовши нових життєвих орієнтирів, стає повією та покінчує життя самогубством. Іполит, дізнавшись про це, звинувачує в цьому себе.

Автор аналізу: Гнатюк Юлія

Матеріал надано лише для сайту dovidka.biz.ua від 19.11.2019

Оцініть статтю
Додати коментар