До яких тем зверталися у своїй творчості митці романтизму, зокрема художники Ви дізнаєтеся нижче.
До яких тем зверталися у своїй творчості художники романтики?
Романтизм – ідейно-художній напрям в культурі і мистецтві XIX століття, який прийшов на зміну холодному раціоналізму неокласицизму і Просвітництва. Романтики піднесли значення фантазії, емоцій, почуттів і душевних метань.
Тема природи досить часто трапляється у творчості романтиків. Подібно до образів любові, образ природи уособлює душевний стан героя і часто забарвлений почуттям дисгармонії з дійсністю. В образотворчому мистецтві романтизму природа віддзеркалює людські переживання і пристрасті, тривожні сни і туманні мрії.
Улюбленими романтичними темами в пейзажах були схід і захід сонця, морські бурі, грізно захмарене небо з райдугою, гірські неприступні скелі, місячні ночі в лісі, водоспади та руїни.
Картини епохи романтизму відрізняються високою художньою виразністю:
- в них менше геометричних схем, ніж в классичних полотнах;
- більше ефектів, покликаних викликати емоції у глядача і навіть викликати почуття причетності до подій; композиції динамічні;
- замість строгих ліній – знову ж таки, динамічні обриси;
- замість холодної ідеальної краси – естетика пристрасті, яка дивним чином поєднується з лірикою;
- замість театральності – кипуче життя.
Відомі художники романтизму
Митці доби романтизму в живописі: Франсиско Гойя, Антуан-Жан Гро, Теодор Жеріко, Ежен Делакруа, Карл Брюллов, Вільям Тернер, Каспар Давид Фрідріх, Карл Фрідріх Лессінг, Карл Шпіцвег, Карл Блехен, Альберт Бірштадт, Фредерік Едвін Черч, Люсі Медокс Браун, Жилло Сент- Євр.
В Іспанії творив Франсіско Гойя. Для його ранньої творчості характерна світла палітра, але в 1790-х роках, в епоху Великої французької революції, фарби Гойї стають похмурішим, теми – трагічніше.
У Німеччині в напрямку романтизму творив Каспар Давид Фрідріх, чиї творіння залишають незгладимий слід в душі: настільки сильно в них передані відчуття самотності, відчаю, безнадії, долі, меланхолія … І все це переплетено з ліричними нотами.
Прекрасні зразки німецького романтизму – меланхолійно-романтичні пейзажі Карла Фрідріха Лессінга.
У Великобританії писав романтичні пейзажі Джон Констебл, якому вдавалося неймовірно ефектно передавати погодні явища – від зливи до веселки. Сучасники говорили, що коли дивишся на пейзаж Констебла, хочеться розкрити парасольку.
Визнаний пейзажист-романтик – Джозеф Меллорд Вільям Тернер, він вважається предтечею французьких імпресіоністів.
До знаменитих пейзажистів-романтиків можна віднести і Айвазовського. Він вважається одним з найбільших мариністів планети. Морські пейзажі Айвазовського користуються величезною популярністю у колекціонерів. У 2012 році на аукціоні Sotheby’s заплатили 3,2 млн фунтів стерлінгів за «Вид Константинополя і Босфору».