«Енн із Зелених Дахів» аналіз твору допоможе визначити, який жант, тема та ідея, головна думка, сюжет та композиція, проблематика. Ця інформація допоможе підготувати літературний паспорт.
- «Енн із Зелених Дахів» аналіз (паспорт твору)
- Головні герої твору «Енн із Зелених Дахів»
- «Енн із Зелених Дахів» сюжет та композиція твору
- Проблематика твору «Енн із Зелених Дахів»
- «Енн із Зелених Дахів» характеристика героїв
- «Енн із Зелених Дахів» а ктуальність твору
- Цитати з твору «Енн із Зелених Дахів»
«Енн із Зелених Дахів» аналіз (паспорт твору)
Автор– Люсі Мод Монтгомері
Рік написання – 1905, (опубліковано) – 1908
Жанр – роман.
Місце та час дії. Канада, кін. XIX ст. Ферма «Зелені Дахи» в селі Ейвонлі на острові Принца Едварда.
Тема – розповідь про дитинство Енн Ширлі, виховання головної героїні,
- Тема самоідентифікації і прийняття себе.
- Цінність дружби та родинних зв’язків.
- Феміністичні мотиви.
- Природа та краса оточуючого світує
- Боротьба зі стереотипами.
Ідея. Основна ідея твору полягає в тому, щоб показати силу уяви та оптимізму в житті навіть у важкі часи.
Головна думка полягає в тому, що кожна людина має в собі потенціал для розвитку, самореалізації та досягнення своїх мрій, незважаючи на зовнішні перешкоди та негаразди.
Головні герої твору «Енн із Зелених Дахів»
- Енн Ширлі – головна героїня твору. У неї бліде обличчя, всіяне веснянками, і руді кіски. Вона балакуча, їй не подобаються власне ім’я.
- Марілла Катберт – сестра Метью Катберта та опікун Енн Ширлі.
- Метью Катберт – брат Марілли Катберт та опікун Енн Ширлі.
- Гілберт Блайт – однокласник Енн Ширлі.
- Діана Баррі (Діана Райт) – найкраща подруга Енн Ширлі.
- Рейчел Лінд – подруга Марілли Катберт та найближча сусідка Катбертів.
- Рубі Гілліс – подруга та однокласниця Енн.
- Джозі Пай – однокласниця та самопроголошений лідер компанії подруг Енн.
«Енн із Зелених Дахів» сюжет та композиція твору
Дія роману розгортається наприкінці XIX століття у Канаді. Події відбуваються в Канаді, в селі Ейвонлі, на острові Принца Едварда.
Вже немолоді брат із сестрою Метью та Марілла Катберти живуть на фермі «Зелені Дахи», вирішують взяти із сирітського притулку в Новій Шотландії хлопця, котрий міг би допомагати їм на фермі. Але через непорозуміння до них потрапляє не хлопчик, а руденька худорлява дівчинка одинадцяти років на ім’я Енн Ширлі. Розумна, активна дівчинка Енн приносить радість у їх дім.
Елементи сюжету «Енн із Зелених Дахів»:
- Експозиція. Дівчинка-сирота в прийомній родині. Енн помилково потрапляє в прийомну родину Катберті.
- Зав’язка. Енн починає навчатися у школі, дружить з Діаною та іншими однокласницями.
- Розвиток дії: Вступ до Коледжу. У шістнадцять років Енн іде до Королевської академії, щоб отримати ліцензію на викладання, разом із Гілбертом, Рубі, Джозі, Джейн та кількома іншими однокласниками, за винятком Діани.
- Кульмінація: Метью помирає від серцевого нападу після того, як дізнається, що всі його гроші та Марілла були втрачені через банкрутство банку. Енн відмовляється від стипендії, щоб залишитися вдома та допомогти Маріллі, у якої погіршується зір.
- Розв’язка: Гілберт Блайт залишає свою посаду викладача в школі Ейвонлі, щоб замість цього працювати в школі Білих пісків, знаючи, що Енн хоче залишатися поруч з Маріллою після смерті Метью. Після цього доброго вчинку дружба Енн і Гілберта зміцнилася.
Проблематика твору «Енн із Зелених Дахів»
- Пошук свого місця у світі. Енн – сирота, яка потрапила до нової сім’ї і шукає своє місце у цьому новому середовищі. Вона стикається з відчуттям відчуження, неприйняттям, але з часом навчається приймати і любити себе такою, якою вона є.
- Пошук ідентичності. Енн прагне зрозуміти, хто вона є насправді, і вирішити, які цінності і мрії є важливими для неї. Вона стикається з багатьма викликами і перешкодами, але в кінцевому підсумку знаходить себе і визначає свій шлях у житті.
- Соціальні проблеми. Твір також висвітлює різноманітні соціальні проблеми того часу, такі як дискримінація, статеві ролі, виховання дітей, сімейні цінності тощо.
- Мрії та надії. Енн є мрійницею, яка ніколи не втрачає надію і завжди вірить у краще майбутнє. Вона надихається своїми мріями і стараннями досягти їх, навіть коли здається, що все проти неї.
- Любов та дружба. Однією з основних тем є взаємини Енн з іншими персонажами, зокрема її дружба з Діаною Баррі та кохання до Ґільберта Блайта. Ці взаємини розкривають важливість любові, дружби та взаєморозуміння у житті людини.
«Енн із Зелених Дахів» характеристика героїв
- Енн Ширлі: творча, балакуча, рудоволоса сирота, яка приїжджає жити до Метью та Марілли Катберт у віці 11 років. Енн дуже чутлива, їй не подобається колір її волосся. Її дитинство було похмуре. Вона радіє, що нарешті матиме справжній дім у Грін-Гейблз.
- Марілла Катберт: сестра Метью, сувора, але справедлива жінка, яка має «почуття гумору». Її життя було безбарвним і безрадісним до появи Енн. Вона намагається прищепити дитині дисципліну, але цінує бадьорість та життєрадісність Енн.
- Меттью Катберт: брат Марілли, сором’язливий, добрий чоловік, якому Енн сподобалася з самого початку. Вони швидко подружилися, і він став першою людиною, яка виявила до Енн безумовну любов. Хоча Марілла несе основну відповідальність за виховання Енн, Метью не соромиться балувати її гарним одягом і взуттям.
Друзі/однокласники Енн
- Діана Беррі: близька подруга Енн і споріднена душа. Вона єдина дівчина у віці Енн, яка живе неподалік від Зелених Дахів. Енн захоплюється Діаною, у якої гарне чорне волосся і бездоганний колір обличчя, привітну вдачу. Діана не має яскравої уяви Енн, але є вірним другом.
- Гілберт Блайт: красивий, розумний і дотепний однокласник, на два роки старший за Енн, який закоханий у неї. Не знаючи про чутливість Енн до її рудого волосся, він намагається привернути її увагу, тримаючи її за косу та називаючи її «Морква» в класі, а вона розбиває дошку над його головою. Незважаючи на його спроби вибачитися, гнів і впертість Енн не дозволяли їй поговорити з ним кілька років. Однак наприкінці книги вони миряться і стають добрими друзями.
- Рубі Гілліс: Ще одна подруга Енн. Маючи кількох «дорослих» сестер, Рубі любить ділитися своїми знаннями про красу з друзями. Вона симпатична блондинка, але схильна до істерик.
- Джейн Ендрюс: одна зі шкільних подруг Енн, вона проста і розумна. Вона гарно вчиться і приєднатися до класу Анни в Коледжі.
- Джозі Пай: однокласниця, яку зазвичай не люблять інші дівчата (як і її брати і сестри), Джозі марнославна, нечесна, гостра на язик і заздрить популярності Енн.
Місцеві жителі Ейвонлі
- Місіс Рейчел Лінд: Сусідка Метью та Марілли. місіс Лінд є дуже заклопотаною, але також працелюбною та милосердною. Місіс Лінд одружена з Томасом Ліндом, який згадується кілька разів, але ніколи не з’являється, і виховала десятьох дітей.
- Містер Філліпс: Перший учитель Анни в Ейвонлі. Він непопулярний серед студентів. У випадку Енн він постійно неправильно пише її ім’я (без літери «Е») і карає лише її з дванадцяти учнів, за запізнення, що призвело до того, що Енн відмовлялася відвідувати школу протягом кількох тижнів. Його описано як недисциплінованого, і він відкрито «залицяється» за однією зі своїх старших учениць, Пріссі Ендрюс.
- Міс Мюріел Стейсі: енергійна вчителька Енн. Її теплий і чуйний характер подобається її учням, але деякі з більш старомодних батьків Ейвонлі не схвалюють її методи навчання. Міс Стейсі — ще одна «споріднена душа», яку Енн вважає наставницею. Міс Стейсі заохочує Енн розвивати свій характер та інтелект і допомагає їй підготуватися до вступного іспиту в Коледж.
- Містер і місіс Аллан: міністр і його дружина також дружать з Енн, причому місіс Аллан стає особливо близькою до дівчинки. Її описують як гарну і «споріднену душу».
- Містер і місіс Баррі: батьки Діани. Містер Баррі- фермер. Місіс Баррі сувора мати, вона навіть забороняє доньці спілкуватися з Енн. Ця заборона скасовується після того, як Енн рятує молодшу сестру Діани Мінні Мей.
- Мінні Мей Беррі: маленька сестра Діани, життя якої врятувала Енн, коли вона заразилася крупом.
«Енн із Зелених Дахів» актуальність твору
- Твір акцентує увагу на сімейних цінностях, теплі і підтримці у створенні дому. У світі, де родинні відносини та роль сім’ї важливі, ці аспекти залишаються актуальними.
- Твір торкається універсальних тем, таких як визначення власної ідентичності, пошук місця в світі та розвиток творчості. Ці теми залишаються актуальними для читачів у будь-якому поколінні.
- Розвиток творчої уяви є ключовою темою твору. У сучасному світі, де цінується креативність, стимулювання творчого мислення може мати особливу вагу.
Чого вчить твір “Енн із зелених дахів”? Твір сприяє вихованню в читачах важливих моральних цінностей, таких як чесність, доброзичливість та толерантність.
Цитати з твору «Енн із Зелених Дахів»
- «Нескладна постать, пишна борода і довге з сивиною волосся, що падає на згорблені плечі».
- «Це таке полегшення говорити, коли хочеться. Мені завжди нагадують, що дітей краще бачити, ніж чути».
- «Жити біля струмка завжди було моєю мрією! Тепер я почуваюся майже щасливою».
- «Навряд чи я колись стану нареченою. Я така негарна, що ніхто ніколи не захоче на мені одружитися. Але сподіваюся, колись у мене буде біла сукня. Це моє уявлення про вершину земного блаженства. У мене ніколи не було гарної сукні… зате є чого чекати від життя, правда?»
- «Рожевий колір – мій коханий, але я не можу його носити. Рудоволосим не можна носити рожеве – навіть в уяві».
- «Коли сонце — тоді набагато легше не журитися й долати життєві незгоди».
- «Воістину, усе життя — то лише зустрічі й прощання, як каже пані Лінд, — меланхолійно завважила Енн».
- «Ну от, іще одне сподівання мертве. «Моє життя — ніби цвинтар померлих надій». Я це речення вичитала якось в одній книжці, і відтоді ним утішаюся, коли щось мене розчаровує».
- «Та я розумію твої відчуття. Усім нам колись доводиться їх пережити. І тоді всі ми не хочемо й думати про те, що можна радіти, коли поряд немає найдорожчих людей, які могли б розділити з нами цю радість. Гадаємо, що зраджуємо жаль за ними, коли до нас вертається втіха від життя».
- «Не варто нам закривати серця від цілющої дії, що дарує нам природа».
- «Я не боюся. Адже ні хвилини, відколи це сталося, я не була сама… і зараз дуже хочу побути на самоті, помовчати й спробувати це зрозуміти. Бо я не можу зрозуміти. Часом мені здається, що Метью не міг померти, а часом, що він давно вже помер, і відтоді мене мучить цей тупий жахливий біль».
- «А я люблю, коли речі мають свої власні ймення, навіть звичайні герані. Так вони стають схожими на людей. Звідки нам знати — а раптом герань ображається, що ми кличемо її тільки геранню й більше ніяк?»
- «Приємно, мабуть, бути трояндою. Думаю, якби троянди могли розмовляти, вони б розповіли нам багато чудесних історій».
- «Ім’я немає значення; головне, щоб людина була порядна»,
- «Ви хотіли б бути чайкою? – Запитала Аня, отямившись від довгого споглядання. – Я хотіла б. Як було б чудово прокидатися на світанку і ширяти цілий день у блакитних просторах над водою!.. Що це за величезний будинок попереду?»
- «Головним її недоліком була мрійливість: іноді вона впадала в таку глибоку задумливість, що зовсім забувала про те, що в неї в руках, поки гучне зауваження чи несподівана катастрофа не повертали її на землю».
- «Дивіться, бджола вилетіла з квітки яблуні! Подумати тільки, жити у квітці! Як я хотіла б бути бджолою!»
- «Тепер я уявляю, що ця кімната виглядає зовсім інакше. Підлога покрита білим оксамитовим килимом у червоних трояндах, а на вікнах червоні шовкові штори. Стіни обвішані гобеленами із золотої та срібної парчі, а всі меблі з червоного дерева. Я ніколи не бачила червоне дерево, але це звучить розкішно. Я висока, царствено прекрасна, і на мені сукня з білих мережив. Моє волосся чорне, як ніч, а шкіра біла, як слонова кістка. Моє ім’я – леді Корделія Фітцджеральд».
Конфлікт твору «Енн із Зелених Дахів»
Основний внутрішній конфлікт полягає в самоідентифікації Енн. Вона стикається зі своїми комплексами через свою зовнішність та свою розумову розвиненість, що відрізняється від оточуючих. Це призводить до внутрішніх боротьб і невпевненості, але з часом Енн вчиться приймати і полюбляти себе такою, якою вона є.
Зовнішній конфлікт полягає в різних труднощах, з якими стикається Енн в її повсякденному житті. Вона зіткнеться зі своєю недосконалою сім’єю прийомних батьків, непорозумінням однокласників та викликами, які виникають під час здобуття освіти та виконання її мрій.
Автор твору – KRASOL8
Матеріал надано лише для публікації на сайті dovidka.biz.ua. Копіювання заборонено!