Функції нирок в організмі людини

Анатомія

Нирки – парні органи, розташовані біля задньої стінки черевної порожнини на рівні 1-го і 2-го поперекових хребців. Через нирки видаляються рідкі продукти обміну речовин. Також нирки підтримують водно-сольовий баланс в організмі.

Функції нирок в організмі людини

Функції нирок різноманітні, при цьому частина з них пов’язана з процесами виділення, в яких нирки відіграють головну роль. Також нирки виконують функції, не повязані з видільною діяльністю.

Головні функції нирок:

  1. Видільна, або екскреторна функція. Нирки видаляють з організму надлишок води, неорганічних і органічних речовин, продукти азотистого обміну і чужорідні речовини: сечовину, сечову кислоту, креатинін, аміак, лікарські препарати.
  2. Регуляція водного балансу і відповідно обсягу крові, поза-і внутрішньоклітинної рідини (волюморегуляція) за рахунок зміни обсягу виведеної з сечею води.
  3. Регуляція сталості осмотичного тиску рідин внутрішнього середовища шляхом зміни кількості виведених осмотичних активних речовин: солей, сечовини, глюкози (осморегуляція).
  4. Регулювання іонного складу рідин внутрішнього середовища та іонного балансу організму шляхом виборчої зміни екскреції іонів з сечею (іонна регуляція).
  5. Регуляція кислотно-основного стану шляхом екскреції водневих іонів, нелетких кислот і основ.
  6. Утворення і виділення в кровотік фізіологічно активних речовин: реніну, еритропоетину, активної форми вітаміну D, простагландинів, брадикініну, урокінази (інкреторна функція).
  7. Регуляція рівня артеріального тиску шляхом внутрішньої секреції реніну, речовин депрессорної дії, екскреції натрію і води, зміни обсягу циркулюючої крові.
  8. Регуляція еритропоезу шляхом внутрішньої секреції гуморального регулятора ерітрона – еритропоетину.
  9. Регулювання гемостазу шляхом утворення гуморальних регуляторів згортання крові і фібрінолнза – урокінази, тромбопластину, тромбоксану, а також участі в обміні фізіологічного антикоагулянта гепарину.
  10. Участь в обміні білків, ліпідів і вуглеводів (метаболічна функція).
  11. Захисна функція: видалення з внутрішнього середовища організму чужорідних, часто токсичних речовин.

Таким чином, виділяють наступні функції нирок: екскреторну, гомеостатичну, метаболічну, інкреторну і захисну. Основною функцією нирок, що забезпечує провідну роль у видільній системі організму, є утворення та виділення сечі.

Оцініть статтю
Додати коментар