Функції тимусу

Анатомія

В цій статті дізнаємося що таке тимус, його будова та функції, а також які гормони виробляє тимус.

Функції тимусу

Тимус (вилочкова залоза) це – залоза внутрішньої секреції, що являє собою своєрідний комутатор (перемикач) імунної та ендокринної систем.

Тимус розташований в верхнепередній частини грудної порожнинипозаду рукоятки і частини тіла грудини.

Тимус новонароджених – великий, досягає четвертого ребра і прикріплюється на рівні грудини.

Будова тимусу. Тимус складається з двох часток: lobus dexter і lobus sinister, з’єднаних один з одним за допомогою пухкої сполучної тканини. Верхні, більш вузькі, кінці часткою зазвичай виходять за межі грудної порожнини, виступаючи над верхнім краєм рукоятки грудини і іноді досягаючи щитовидної залози розширяється донизу, вилочкова залоза лягає попереду великих судин, серця і частини перикарда.  Зовні вилочкова залоза покрита сполучнотканинною капсулою. Відходять від неї перегородки – септи – поділяють тимус на часточки. Основу часточки становлять отростчатие епітеліальні клітини – епітеліоретікулоціти, в сетевідним остові яких знаходяться тіміческіе лімфоцити (тимоцити). Джерелом розвитку Т-лімфоцитів є кісткомозкові стовбурові кровотворні клітини. Далі попередники Т-лімфоцитів (претімоцітов) надходять з кров’ю в тимус і перетворюються тут у лімфобластів.

Гормони тимусу – тимозин, гомеостатичний тимусний гормон, тимопоетин І, ІІ, тимусний гуморальний чинник.

Функція тимусу – регуляція роботи імунної системи та деяких метаболічних процесів.

Лімфоцити (Т-лімфоцити) набувають в вилочкової залозі властивості, що забезпечують захисні реакції проти клітин, які в силу різних ушкоджень стають організму чужорідними. Ранняя втрата функцій вилочкової залози тягне за собою неповноцінність імунологічної системи. Епітеліальні клітини часточок виробляють гормон, який регулює перетворення лімфоцитів в самій вилочкової залозі. Іноді в зрілому віці спостерігається особливе порушення імунологічних процесів, пов’язане з патологією вилочкової залози та інших лімфоїдних органів (status thymico-lymphaticus), що може бути причиною раптової смерті при дачі наркозу під час операції. Вилочкова залоза є центральним органом імунної системи.

Порушення функції вилочкової залози

Зустрічається вроджена недостатність функції вилочкової залози, її дистонія (коли тимус знаходиться не на своєму місці).

Іноді вилочкова залоза і зовсім відсутня. При її відсутності або при порушенні її функції може порушитися і клітинний імунітет. Внаслідок чого знижується опірність людини до інфекційних хвороб.

Крім того, можуть проявитися і аутоімунні хвороби, коли імунна система не впізнає клітини свого організму, починає на них нападати і, нарешті, руйнує тканини організму самої людини. До аутоімунних захворювань зараховується і міастенія (захворювання нервової та м’язової системи, що проявляється слабкістю та швидкою стомлюваністю м’язів), різні хвороби щитовидної залози, ревматоидныи артрит, розсіяний склероз та ін

При порушенні чинного клітинного імунітету Т-лімфоцитів, частіше з’являються і злоякісні пухлини. Інфекції, погане харчування, радіація можуть викликати інволюцію вилочкової залози, коли вона вся скорочується (зменшується в розмірах). Відомий синдром раптової дитячої смерті, можлива причина якого – недостатність діяльності тимуса.

Тепер вам відомо де розташований тимус та його фізіологія.

Оцініть статтю
Додати коментар