Розглянемо що таке гальмування умовних рефлексів, його види та значення.
Гальмування умовних рефлексів
Гальмування умовних рефлексів – це особливий нервовий процес, що полягає в послабленні або повній відсутності відповідної реакції на подразнення.
Види гальмування умовних рефлексів:
– внутрішнє (умовне);
– зовнішнє (безумовне).
Зовнішнє (безумовне) гальмування умовних рефлексів
Безумовне гальмування є вродженим, може відбуватися в будь-якому відділі ЦНС.
Види безумовного гальмування:
– зовнішнє;
– позамежове.
Зовнішнє гальмування умовних рефлексів виникає, якщо у корі великих півкуль головного мозку під час здійснення умовного рефлексу з’являється нова ділянка досить сильного збудження, н пов’язана з цим умовним рефлексом. Цей вид гальмування не потребує вироблення: умовний рефлекс гальмується відразу, як тільки подіє сильний сторонній подразник.
Позамежове гальмування умовних рефлексів проявляється при надмірному збільшенні сили або часу дії умовного подразника. При цьому умовний рефлекс різко послаблюється або повністю зникає. Позамежове гальмування захищає нервові клітини від виснаження.
Біологічне значення безумовного зовнішнього гальмування умовних рефлексів полягає у забезпеченні реакції на основний, найважливіший для організму в даний момент стимул (наприклад, написання контрольної роботи).
Внутрішнє гальмування умовних рефлексів
Умовне (внутрішнє) гальмування умовних рефлексів характерне лише для клітин кори великих півкуль мозку, виникає за певних умов і настає не одразу, а відбувається поступово.
Розрізняють такі види умовного гальмування:
– згасаюче умовне гальмування: виникає в тому випадку, коли умовний подразник багато разів не підкріплюється безумовним;
– запізнювальне умовне гальмування: розвивається, якщо безумовний рефлекс діє із запізненям після умовного;
– диференціювальне умовне гальмування: виробляється внаслідок підкріплення одних умовних подразників і непідкріплених інших, оскільки організм відрізняє умовні подразники схожої якості;
– умовне гальмо: якщо у собаки виробити слиновидільний умовний рефлекс на свисток, то свисток викликатиме виділення слини, а комбінація свисток-світло – ні, оскільки ця комбінація двох подразників не підкріплюватиметься годуванням;
– зберігальне умовне гальмування: розвивається внаслідок стомлення після тривалої роботи. Спрямоване на збереження нервових структур від функціонального виснаження і морфологічного руйнування.
Біологічне значення внутрішнього гальмування умовних рефлексів полягає в тому, що умови зовнішнього середовища, що змінилися (припинення підкріплення умовного подразника безумовним), потребують відповідної пристосувальної зміни в умовнорефлекторній поведінці. Умовний рефлекс пригнічується, оскільки втрачає своє значення в діяльності організму.
Біологічне значення гальмування умовних рефлексів
Біологічне значення гальмування полягає в тому, що воно:
– дає можливість організму реагувати в кожний конкретний момент лише на ті подразники, які в цей момент мають для нього найбільше значення, а отже, забезпечує пристосуваня організму до навколишнього середовища;
– запобігає перевтомі нервової системи;
– взаємодіючи із збудженням, дозволяє організму здійснювати координаційні дії. Наприклад, під час ходьби збудження нейронів, які посилають імпкльси до м’язів-згиначів, супроводжується гальмуванням нервових клітин, які проводять імпульси до м’язів-розгиначів того ж суглоба.