“Гранатовий браслет” Купрін скорочено
Цей скорочений варіант повісті Купріна ви можете прочитати за 7 хвилин, також можете ознайомитися з детальним переказом “Грнатовий браслет”.
Сімнадцятого вересня у княгині Віри Миколаївни Шийної іменини. Посильний доставляє на її ім’я подарунок – футляр з гранатовим браслетом. Браслет з дутого золота невисокої проби, покритий червоними гранатами. Серед них і маленький зелений камінчик – теж гранат, але дуже рідкісний. У футляр вкладено також лист, в якому привітання з днем ангела і прохання Прийняти в дар цей браслет, що належав ще прабабці пише.
Зелений камінчик – свого роду талісман, що дарує жінці дар передбачення, а чоловіка охороняє від насильницької смерті. «Точно кров!» – Раптом тривожно подумала княгиня, дивлячись на червоні живі вогні гранатів. Лист був підписаний: «Ваш до смерті, після смерті покірний слуга Г. С. Ж.».
Княгиня повертається у вітальню. Її чоловік, князь Василь Львович, якраз демонструє власний твір – домашній альбом «Княгиня і закоханий телеграфіст». Там в малюнках і смішних коментарях представлена історія телеграфіста Г. С. Ж., який дістає княгиню Віру любовними зізнаннями. Ось, наприклад, картинка, де молодий Вася Шеїн повертає Вірі обручку зі словами: «Я не смію заважати вашому щастю, але мій обов’язок попередити тебе: телеграфісти звабливі, але підступні».
Віру чомусь дратує цей милий домашній гумор. Вона пропонує гостям чаю. Після чаювання гості роз’їжджаються.
Старий генерал Аносов, якого Віра і її сестра Анна звуть дідусем, залишається з Вірою в саду і просить розповісти йому про цю історію.
Г.С.Ж. почав турбувати Віру любовними листами за два роки до заміжжя. Він, очевидно, стежив за нею невпинно, бачив її на вечорах і в театрі, зазначав кожну деталь її зачіски та сукні. Віра нарешті відповіла йому і попросила більше не турбувати. Про любов таємничий кореспондент більше не писав, проте продовжував поздоровляти по святах.
Аносов задумався: «Може бути, Вірочка, твій життєвий шлях перетнула саме така любов, про яку марять жінки і на яку більше не здатні чоловіки».
Після від’їзду гостей брат Віри Микола побачив браслет і розгнівався: «Він буде хвалитися тим, що княгиня Шєїна приймає від нього подарунки! Цю безглузду міщанську штучку! Браслет потрібно повернути! »
Чоловік княгині довіряє їй, він взагалі легкий і поблажливий чоловік. Але під тиском суворого Миколи він вирішує повернути браслет і зробити приблизний догану нав’язливому прихильнику. Незабаром з’ясували його адресу і прізвище – Георгій Желтков.
Дуже блідий, «з ніжним дівочим обличчям, з блакитними очима і впертим дитячим підборіддям з ямкою посередині», Желтков виглядає романтичним юнаків у свої 30-35 років.
Він нічого не заперечує і навіть усвідомлює непристойність своєї поведінки. Однак у ньому відчувається певна гідність: Желтков ігнорує агресивного Миколая і спілкується тільки з співчуваючим йому Василем Львовичем. Нехай пани не турбуються: він зникне з міста і про нього більше не почують. Шеїн відчув, що є присутнім при «якійсь величезній трагедії душі». У Віри теж передчуття, що ця історія закінчиться швидкою смертю.
На наступний день Віра Миколаївна прочитала в газеті про самогубство чиновника контрольної палати Г. С. Желткова. Увечері листоноша приніс його прощального листа. Любов до Віри він називає «величезним щастям, посланим йому Богом». Йдучи, він у захваті повторює: «Хай святиться ім’я твоє». Якщо раптом обожнювана жінка згадає про нього, нехай вона зіграє ре-мажорну частину «Апасіонату» Бетховена.
Чуйний і делікатний чоловік Віри дозволяє їй попрощатися з покійним. У бідненькій квартирці княгиню зустрічає заплакану господиню-польку, яка із сумом поминає «пана Єжи». На обличчі покійного такий вираз, ніби він дізнався глибоку таємницю. Віра Миколаївна поцілувала покійного в холодний лоб і поклала йому під шию червону троянду.
Повернувшись додому, Віра застала свою інститутську подругу – знамениту піаністку Женні Рейтер. Княгиня попросила зіграти для неї що-небудь. І – по чудесному збігу – Женні заграла якраз ту частину «Апасіонату», про яку згадував Желтков в своєму прощальному листі. Кожен музичний період закінчується в думках Віри Миколаївни урочистим і сумним, молитовним «Хай святиться ім’я Твоє …».
– Що з тобою? – Стривожилася Женні, помітивши сльози на обличчі подруги.
– Ні, ні … Він мене пробачив тепер … Мені добре … – відповіла Віра.