“Задзвени із глибини” аналіз вірша Генріха Гейне допоможе визначити, яка тема та ідея, жанр, настрій, художні засоби (епітети, метафори). Ця інформація допоможе підготувати літературний паспорт твору.
“Задзвени із глибини” аналіз
Автор – Генріх Гейне
Жанр: вірш
Лірика – пейзажна
Збірка – “Нові поезії” (цикл – “Нова весна”)
Тема: пробудження весняної природи та відродження людської душі. (Природа і кохання).
Ідея (головна думка): уславлення краси весняної природи, яка є близькою людині.
Настрій вірша: радісний, бадьорий.
Троянда є симовлом коханої дівчини, кохання. А весна – символ пробудження природи й людських почуттів.
Художні засоби:
- епітети: тиха печаль, сад зелений, мила пісенька;
- метафора: задзвени із глибини тихої печалі; Пісенька… дзвени, зайди в той дім, троянду привітай.
- повтори – линь.
Композиція. Вірш налічує дві строфи (8 рядків). Перші два рядки передають печаль ліричного героя, наступні – розповідають про наближення весни, про надію на відродження людської душі. В кінці – автор описує пейзаж.
У вірші Г. Гейне «Задзвени із глибини…» майстерно зображується не тільки весняний пейзаж, але й почуття людини. Це свідчить про розвиток традицій усної народної творчості, де через картини природи розкриваються стани людської душі, переживання та емоції особистості. У побудові вірша наявні два художні плани — реальний і чуттєвий, які розгортаються паралельно.
Світ ліричного героя є активним,емоційним,люблячим.
Світ троянди є статичним, без емоційним,байдужим. Світ троянди просто прекрасний і все. Ось в цьому основний конфлікт, різниця між двома світами. Але цей конфлікт згладжений, оскільки ліричний герой згадує свої давні почуття. Хоч Троянда не відповідає взаємністю, ліричний герой вдячний їй, що свого часу переживав прекрасне почуття кохання.
У світі ліричного героя переважають живі, чуттєві образи . Страждання героя нерозривно пов’язані з природою, а природа з ним. Автор використовує прийом паралелізму: те,що відбувається в природі, відбувається і з ліричним героєм. Світ троянди статичний, незмінний. Красивий – так. Але жорстокий. Немилосердний.
«Задзвени із глибини» читати
Задзвени із глибини
Тихої печалі,
Мила пісенько весни, –
Линь все далі й далі!
Линь, дзвени, знайди той дім,
В квітах сад зелений,
І троянду перед ним
Привітай від мене.
Переклад Л.Первомайського