Оноре де Бальзак “Гобсек” аудіокнига скорочено слухати українською варто, щоб згадати історію про згубну владу грошей над людиною.
“Гобсек” аудіокнига слухати
“Гобсек” факти про твір
Повість «Гобсек» була написана Оноре де Бальзаком у січні 1830 рок. Головні герої твору – старий лихвар Гобсек, Дервіль і графська сім’я Ресто.
Головна тема новели — пристрасть. Вона досліджується в оповіданні на двох рівнях: з одного боку, Гобсек досліджує людські пристрасті (любов до багатства, влади, жінки, егоїстичне самолюбство тощо), з іншого — сам Бальзак досліджує природу старого лихваря і показує нам, що навіть за маскою життя мудрої людини може ховатися одна всепоглинаюча і всезнищуюча пристрасть – жага золота, накопичення, постійного збагачення.
Історія життя Гобсека представлена читачеві через історію перекладача Дервіля, який вирішив запевнити юну дівчину Каміллу де Гранльє в блискучому становищі її коханого графа Ернеста де Ресто.
Дервіль познайомився з Гобсеком, коли той був студентом. Старому лихвареві на той час було 76 років. Історія в каюті віконтеси де Гранльє Дервіль розгортається через кілька днів після смерті 89-річного Гобсека.
Тринадцять років знайомства дозволили Дервілю подружитися і проникнути в таємниці душі лихваря.
Мистецький простір, в якому живе паризький лихвар, відповідає його розважливій і холодній натурі. Речі в його кімнаті обшарпані й прибрані, а вогонь у каміні не розгорається на повну навіть узимку.
Будучи юнаком у молодості й пізнавши чимало небезпек, лихвар у старості досяг стану особливої мудрості: зробив власний висновок про життя й почав жити згідно з ним. Він вважає, що твердо стояти на ногах у світі можна лише за допомогою золота. Воно дає все – багатство, владу, становище, прихильність жінок.
Лихвар ставиться до своїх клієнтів як до засобу наживи. Гобсек не може прийняти збочених людей інакше. При цьому Гобсек допомагає лише тим, хто може повернути відібрані у нього гроші з відсотками. У Дервілеві лихваря підкуповує його молодість (Гобсек вважає, що до тридцяти років люди ще зберігають запас чесності та благородства), знання (Гобсек користується його порадами), тверезий розум, бажання працювати та вмінням чітко висловлювати свої думки.