“Гобсек” головні герої та їх характеристика

гобсек характеристика героїв 10клас

«Гобсек» – твір французького письменника Оноре де Бальзака, написаний в 1830 році, увійшов до зібрання творів «Людська комедія». Головні герої твору Гобсек живуть в уяві кожного читача.

Головні герої Гобсека

 • Гобсек – лихвар, розважливий, скупий, але справедливий.
 • Віконтеса де Гранльє – багата знатна дама,
 • Камілла – юна дочка віконтеси, закохана в Ернеста де Ресто.
 • Граф де Борнбрат – брат віконтеси,
 • Дервіль – друг їх сім’ї, розумний та досвідчений стряпчий, чесний та порядний. Гобсек його поважає та довіряє.
 • Фанні Мальво (дружина Дервіля). Жінка є протилежністю Анастазі де Ресто. Вона працьовита, скромна та чесна.
 • Граф Максим де Трай – марнотратний гульвіса, молодий коханець графині де Ресто. “Цей чарівний блондин, холодний і бездушний картяр, розориться, її розорить, розорить її чоловіка, розорить її дітей, і він пожере їхню спадщину і більше винищить і зруйнує, ніж могла б зруйнувати ціла артилерійська батарея”.
 • Граф де Ресто – почесний пан, батько сімейства, ошуканий чоловік. Щоб захистити честь сім’ї він переписав своє майно на Гобсека, до повноліття сина Ернеста. Його дружина ж сподівалася, що після його смерті заволодіє майном чоловіка. Після смерті Гобсека Ернест отримав спадок батька та одружився з Каміллою.
 • Графиня де Ресто – гарна, авторитетна жінка, дружина графа де Ресто. Щоб утримувати молодого коханця віддала лихвареві фамільні коштовності, влізла в борги.
 • Ернест де Ресто – старший син графа де Ресто, спадкоємець його статку.

Характеристика Гобсека

Перше враження від образу Гобсека різко негативне. Це пов’язано з його професією (лихваря) і визначальною рисою характеру (скупість). Але його образ набагато глибше. Доведемо це твердження, створивши таблицю “протиріч” поведінки і характеру Гобсека:

Гобсек багата людина (всього п’ять чоловік у Парижі можуть зрівнятися з ним по мірі багатств.)Боітся афішувати своє багатство.
Мізантроп. Ненавідить всю свою рідню.Підтримує дружні стосунки з Дервилем
Зосередив у своїх руках владу над світом (… я володію світом, не напружуючи себе.) При цьому сам ходить по клієнтам і принизливо збирає платежі
Герой, позбавлений яких би то не було людських почуттів: “людина – автомат”; “людина – вексель”; “золотий істукан”.Великодушний чоловік: випробував “почуття жалості” при вигляді насувається злиднів, що загрожує графині де Ресто; Гобсек “майже розчулився “, побачивши кімнату белошвейки Фанні
“Дикун” (випробував “злісну радість дикуна, що заволодів блискучими камінчиками” після придбання діамантів графині.)Освічена людина: Знає всі тонкощі юриспруденції, добре розбирається в політиці, мистецтві (не випадково автор порівнює його зі статуєю Вольтера – одного з найосвіченіших людей свого часу)
Лихвар.“Гобсек – людина честна”
У ньому живуть
 • “Скнара і філософ”
 • “Підла істота й піднесене”
 • Він “старий і дитина”
 • “Старе немовля”

Отже, Гобсек – складна, багатогранна і суперечлива особистість.

Чому Гобсек вибрав професію лихваря? Яке його життєве кредо?

Відповідь: Гобсек свідомо обрав професію лихваря. Він вважає гроші товаром, який можна вигідно продати і купити. Тому він не бачить нічого аморального в тому, щоб давати гроші в борг під великі відсотки і отримувати від цього прибуток. Такі правила будь-якої торгівлі.

У що вірить сам Гобсек?

Відповідь: Гобсек вірить в безмежну силу і владу золота. Він заявляє: “Золото – ось духовна цінність нинішнього суспільства”.

“Ви всьому вірите, а я нічому не вірю. Ну що ж, на сховок свої ілюзії, якщо можете. Я вам зараз підведу підсумок людського життя. Те, що в Європі викликає захват, в Азії карається, Те, що в Парижі вважається пороком, за Азарсков островами визнається необхідністю. Немає на землі нічого міцного, є тільки умовності, і в кожному кліматі вони різні … усілякі наші моральні правила та переконання – порожні слова … Ось поживіть з моє, дізнаєтеся, що з усіх земних благ є тільки одне, досить надійне, щоб коштувало людині гнатися за ним. Це … золото.

У золоті зосереджені всі сили людства … А що стосується моралі людина скрізь однакова: скрізь йде боротьба між бідними і багатими, скрізь. І вона неминуча. Так краще вже самому тиснути, ніж дозволяти, щоб інші тебе тиснули”.

Таким чином, Гобсек стверджує, що в світі немає абсолютних цінностей та істин. У різних народів своя мораль, свої закони, своє поняття про моральність.

І лише золото є абсолютною істиною і цінністю в усіх країнах і в усі часи. Тільки золото може дати людині абсолютну, реальну владу над світом.

Тепер ви згадали головних героїв Гобсека, а також риси характеру Гобсека, які багато в чому пояснюють його вчинки.

О. Бальзак “Гобсек” аудіокнига коротко

Оцініть статтю
Додати коментар

 1. лимон

  а характеристика других персонажей…?

  Відповіcти