“Гостина старої дами” аналіз твору допоможе визначити, яка тема, ідея, жанр, сюжет, проблематика та історія написання драми. Ця інформація допоомже підготувати літературний паспорт твору.
“Гостина старої дами” аналіз твору
Автор – Фрідріх Дюрренматт
Рік написання – 1956
Жанр – трагікомедія
Тема – гроші розбещують навіть морально сильних людей. Автор показує, що найбільш етичним вибором є той, який вигідний більшості. Рушійною силою переслідування та страти є виключно той факт, що місто від Клер отримає мільярд обіцяних швейцарських франків, в результаті чого підвищиться рівня життя. Однак це відбувається ціною життя чоловіка, який представляє меншість, яка страждає наслідком прийнятих рішень, що приносять користь більшості.
Ідея. Засудження суспільства, в якому цінність грошей переважає цінність людського життя, а гуманістичні ідеали утворюють лише тонкий шар цивілізованості, ледь приховує хижацькі інстинкти і варварську жорстокість. Одночасно на прикладі Іля, який проходить еволюцію від «сну совісті» до усвідомлення своєї провини і необхідності її спокутувати.
Головні герої
- Клер – дочка бідного крамаря, яку зрадив коханий. Вона поїхала з міста, одружилася з мільярдером, але мріяла про помсту. Після смерті чоловіка Клара стає однією з найбагатших жінок світу і бере в життя реванш. Вона змінює офіційних чоловіків, як рукавички, колекціонує знайомства зі світовими знаменитостями, задовольняє будь-які свої примхи. Втім, пережита в молодості історія залишила в серці жінки глибокий шрам, біль якого не змогли вгамувати ні розкіш, ні влада. Потім до Ґюлена пані Цаханасян приводить не ностальгія за «батьківщиною», а роками омріяний план помсти своєму колишньому коханому.«Справа появляется Клара Цаханассьян, ей шестьдесят два года, у нее рыжие волосы, жемчужное ожерелье, золотые браслеты неимоверных размеров, одета невыносимо вызывающе, но именно благодаря этой экстравагантности видно, что она светская дама».
- Ілл – крамар , який зрадив Клер і одружився з донькою заможного крамаря. Зразковий сім’янин, розважливий, розсудливий, користується повагою городян, має двоє дітей. З Клер він знову зустрівся через 45 років. Усвідомивши свою провину, він починає розуміти, що таке справедливість, а неминуча загибель надає йому величі
Проблематика
- проблему моральної відповідальності за свої вчинки;
- добро і зло;
- ціна життя окремої людини;
- розплата за вчинки минулого;
- влада грошей;
- проблема вибору кожного громадянина.
Сюжет
Події відбуваються в колись багатому, а нині збіднілому місті Гюллен. У місто приїжджає його колишня мешканка, літня мультимілліардерша Клара Цаханассьян. Вона пропонує жителям мільярд, а натомість вимагає, щоб вони вбили Альфреда Ілла, з яким у неї в юності був роман, але Іл потім відмовився визнати їх дитину, через що Клара була змушена покинути місто і зайнятися проституцією. Спочатку гюлленці відкидають пропозицію Цаханассьян, але будучи впевненими, що хто-небудь з них все-таки вб’є Ілла, залазять в борги. Коли борги набувають загрозливих розмірів, на закритих зборах жителі міста, прикриваючись відновленням справедливості, виносять смертний вирок Іллу і тут же вбивають його. Цаханассьян, яка, як з’ясувалося, сама розорила Гюллен, вручає бургомістру чек і від’їжджає.
Історія написанння
Задум п’єси виник у драматурга після відвідуванні бернского селища Інс в Зеландії, і пізніше в рамках «Театру на місці події» п’єса була поставлена на відкритій сцені в Інсе.
Вперше «Візит старої дами» поставлений в Цюріху 29 січня 1956 року.
Сюжет драми виріс із незакінченої повісті «Місячне затемнення». За задумом письменника, цей твір мав розповідати про одного вихідця з села, який через півстоліття повернувся в рідний край рбагатієм, щоб помстаитися землякові, який колись звабив його кохану. Підкупивши селян герой змушує їх мовчки розправитися з давнім ворогом. У п’єсі «Гостина старої дами» «блудний син», перетворився на «блудну доньку», яка повернуласяна Батьківщину, щоб помститися за скривджене кохання.
Аналіз підготовлено лише для сайта dovidka.biz.ua.