Хронологічна таблиця стародавньої історії України
Близько І мли років тому — поява пралюдини (найдавнішої людини) на території України (поблизу с. Королеве Закарпатської обл.).
400-100 тис. років тому — ранній палеоліт (давній кам’яний вік). Люди жили первісним етапом, займалися полюванням, збиральництвом. Стоянки Лу ка-Врублівецька на Дністрі, Амвросіївка на Донбасі та інші.
100—40 тис. років тому — середній палеоліт. Поява палеоантропів, або неандертальців. Особливо багато їхніх стоянок у Криму (Кіїк-Коба та інші). Похолодання, поява одягу, житла, людина навчилася добувати вогонь. Виникнення релігійних вірувань.
40-35 тис. років тому — поява людей розумних — кроманьйонців, які обличчям не відрізнялися від сучасних людей.
40-10 тис. років тому — пізній палеоліт. Основний вид діяльності — мисливство. Поява родового ладу в формі матріархату. Одна з найвідоміших стоянок — поблизу с. Мізин на Чернігівщині.
Х-VIІ (ІХ-VІ) тис. до н. е. — мезоліт (середній кам’яний вік). Приручення тварин, використання луків, стріл, човнів.
VІ-ІV тис. до н. е. — неоліт (новий кам’яний вік). Неолітична революція. Перехід від привласнювальних до відтворювальних форм господарства. Поява нових видів господарювання — хліборобства і тваринництва, перехід до осілого способу життя.
IV-III тис. до н. е. — енеоліт (мідно-кам’яний вік). Початок використання першого металу (міді) поруч із досконалими кам’яними знаряддями.
ХХХVIII-ХХVІ ст. до н. е. — трипільська культура на території від Дніпра до Карпат і Чорного моря. Досягнення високого рівня культури. Удосконалення знарядь праці, розвиток гончарства, ткацтва, поява металургії. Окремі елементи трипільської культури стали невід’ємною частиною сучасної української культури.
II—I тис. до н. е. — бронзовий вік. Перший суспільний розподіл праці — відділення тваринництва від хліборобства. Перехід від матріархату до патріархату. Поява майнової нерівності.
Х(ІХ)-VІІ ст. до н. е. — розселення кіммерійців у Північному Причорномор’ї. Перший народ на наших землях, який називають кочовим, а також перші, хто розпочав виплавляти з болотяної руди залізо, використовувати коня для їзди верхи.
Другий суспільний розподіл праці — відділення ремісництва від хліборобства.
VIII-VІ ст. до н. е. — велика грецька колонізація Північного Причорномор’я.
VII ст. до н. е. — поява скіфів у Північному Причорномор’ї. Витіснення кіммерійців у Передню Азію.
514 р. до н. е. — війна скіфів з перським царем Дарієм І. Перемога скіфів на чолі з царем (вождем) Ідантірсом.
VІ—V ст. до н. е. — опанування грецькими переселенцями всього північного узбережжя Чорного моря. Поява міст Ольвія, Пангікапей, Тіра, Херсонес.
480-438 р. до н. е. — утворення Боспорського царства (проіснувало до другої половини IV ст. н. е.) на узбережжі Азовського моря. Столиця — Пантікапей.
V-IV ст. до н. е. — Скіфська держава за часів найвищого розквіту. Столиця на Дніпрі — Кам’янське городище. Видатні царські курганні поховання — Солоха, Куль-Оба, Гайманова і Товста Могили, Чортомлик.
339 р. до н. е. — загибель скіфського царя Атея у війні проти македонців на чолі з царем Філіппом.
III ст. до н. е. — вторгнення сарматів у Північне Причорномор’я. Витіснення скіфів у Пониззя Дніпра та в Крим.
III ст. до н. е. — початок IV ст. н. е. — Скіфська держава у Нижньому Подніпров’ї та Криму — Мала Скіфія. Заснування Неаполя Скіфського у Криму.
107 р. до н. е. — передача влади у Боспорському царстві понтійському цареві Митридату VI Євпаторові (правління в 121-63 рр. до н. е.). Повстання скіфів під проводом Савмака (придушене у 106 р. до н. е.).
77 р. н. е. — згадка про слов’ян (венедів) римським істориком Плінієм Молодшим.
98 р. н. е. — згадка про слов’ян (венедів) римського історика Корнелія Тацита.
Кінець II — середина III ст. — вторгнення готів у Північне Причорномор’я. Витіснення сарматів. З часом сарматська модель важкоозброєної кінноти внаслідок Великого переселення народів потрапила в Європу і суттєво вплинула на формування середньовічного лицарства. Заснування готами держави Райхготланд.
332-375 рр. — Готську державу очолював король Германарик. Королівство досягло найвищої могутності.
IV ст., середина — початок виникнення між Дніпром і Дністром великого політичного об’єднання антів. 375 р. — готський король Вінітарій підступно вбив антського вождя Божа, його сина і 70 знатних антів. Вторгнення гунів у Північне Причорномор’я. Під проводом Баламбера (Вінімира) гуни допомогли антам розбити готів. Розгром Боспорського царства, готів і Малої Скіфії.
IV—VI ст. — Велике переселення народів, активна участь у ньому слов’ян.
Розклад первіснообщинного ладу в східних слов’ян.
Кінець V — перша половина VI ст. — поява укріплених городищ на території сучасного Києва та на ІІолині — Зимне (поблизу сучасного Володимира-Волинського).
VI— VII ст. — велике розселення слов’ян. На сучасній території України мешкали поляни, бужани (волиня- ни, дуліби), деревляни, сіверяни, тиверці, уличі, білі хорвати.