Козацькі літописи — історико-літературні твори 2-ї половини XVII — середини XVIII століття, присвячені козацьким війнам. Цінні джерела для дослідження вітчизняної історії і важливі пам’ятки літератури. Мова більшості літописів —літературна, близька до народнорозмовної. Хто ж напса Козацькі літописи, хто їх автор?
Хто був автором Козацьких літописів
Автор Козацьких літописів були козаки.
До наших днів дійшли три найвизначніші козацькі літописи
1. Літопис Самовидця (про події 1648 — 1702 років, вірогідний автор — Роман Ракушка-Романовський)
2. Літопис Грабянки (1710, про події від виникнення козацтва до 1709)
3. Літопис Самійла Величка (1720, про події в Україні 1648 — 1700 років).
«Літопис гадяцького полковника Григорія Грабянки» описує історію козацтва з часу його виникнення до 1709 р. У ньому наводяться тексти багатьох державних актів, гетьманських універсалів, грамот, договорів. Написано цей твір тодішньою українською літературною мовою з використанням віршів, панегіриків.
Автор чотиритомного «Літопису Самійла Величка» закінчив Києво-Могилянську академію, був людиною енциклопедичних знань, вільно володів шістьма мовами. Історичні події, описані в цьому літописі, охоплюють події 1648–1700 рр. Як громадянин Величко гірко переживав злигодні України того часу і висловлював з цього приводу свої думки та почуття. До літописання він додавав народні історичні перекази, легенди, вірші, зокрема про Богдана Хмельницького, про кошового отамана Івана Сірка.
Одна з головних тем «Літопису Самійла Величка» – гетьмансько-старшинські усобиці. Автор глибоко сумує також з приводу жахливих руїн міст і сіл – наслідку набігів татар та інших ворогів.
Мова літопису образна, багата на лексику та фразеологію, драматично напружена. Автор використовує пейзажі, гумор, сатиру.