Слов’янська історія багата на усні перекази у вигляді пісень і билин. Це розповіді про реальних людей, які жили на наших землях багато століть назад і зробили багато подвигів, заслуживши повагу народу. Так з’явилися богатирі.
Хто такі богатирі?
Богатирі – це вояки з надлюдськими силами та здібностями, княжі посланці, прикордонники й оборонці Київської Русі від степовиків, змієборці. Богатирі – це свого роду народні герої, які проявили хоробрість, мужність і відвагу. Вчені виділяють 2 категорії богатирів:
Богатирі були відважними воїнами, які боролися не тільки з загарбниками, а й з нечистою силою: драконами, відьмами, потойбічними істотами. Билинні богатирі, захисники землі, були також психологічним підтекстом того, що Русь непереможна і що серед простого народу завжди є люди готові захищати батьківщину від напасті.
Найвідоміші богатирі:
Ілля Муромець
Ілля Муромець – один з героїв руського билинного народного епосу, легендарний богатир часів Київської Русі, що часто згадувався в українському фольклорі.
Був сином селян і з дитинства був прикутий до ліжка. Одного разу до батьків Іллі прийшли мандрівники – каліки, які зцілили хлопчика. Після випитої води у нього з’являється неймовірна сила. Згодом здійснив багато героїчних подвигів, зокрема поборов Солов’я Розбійника біля Чернігова тощо. Подвиги Іллі Муромця стали основою для переказів і билин.
Добриня Микитич
Перебував на службі в київського князя Володимира. Його богатирська історія починається з перемоги над Змієм Гориничем. Він виконував багато важливих доручень і постає перед читачем мудрим і хоробрим воїном.
Олешко Попович
Служив у київського князя Володимира. Літописний богатир Олешко Попович боронив землі на лівому березі Дніпра, де були розташовані Київське, Чернігівське та Переяславське князівства. Місто Пирятин було батьківщиною богатиря. Цікаво й те, що саме на Пирятинщині прізвище Попович збереглося до наших днів. Найвідоміший бій богатиря з Тугарином, чужоземним загарбником.
Микита Кожум’яка
Справжній воїн, який знаходився на службі в київського князя Володимира. Брав участь в битві з печенігами, убивши їх силача в поєдинку. В інших літописах зазначено, що він був простим ремісником, який мав богатирську силу. В честь цього народного богатиря змієборця, згідно з легендою, назвали Переяслав.