Хто такий джура?

гість із запоріжжя опис Словник

Хто такий джура та кого називали характерниками? Джура досить застаріле слово. Його рідко можна почути. Але завдяку В.Рутківському багато дітей дізналися хто такий джура.

Хто такий джура?

Джура – це зброєносець, учень у козацької старшини в Україні в 16—18 століттях

Зазвичай джурами були молоді хлопці, діти козаків. Разом з козаками джури ходили в походи, брали участь у боях. Джура мав зброю чистить, коня доглядати, а його за це вчили козацької справи.

Січ для хлопця-джури – справжня школа козацтва. На Січі була створена справжня козацтка школа, яка готувала не тільки вояків, але й освічених людей, що могли працювати писарями або займати інші керівні посади. Навіть співи і гру на музичних інструментах викладали у козацькій січовій школі.
Але головним було, все ж таки, навчання козацькому мистецтву. Вправно володіти зброєю, бути фізично витривалим, вміти доглялати за знаряддям, надати першу медичну допомогу.
Крім навчання, джури виконували багато роботи, допомагали січовим козакам. Вони куховарили, доглядали за хворими та пораненими, служили у церкві.

Первісно джура перське слово, що означає товариш, в українську потрапило як запозичення з тюркської.

Хто такий характерник?

Характерник, химородник, галдовник («галдувати» — чаклувати) або заморочник (вмів напускати «морок» — туман, сон) — назва віщуна, чаклуна на Запорозькій Січі, який займався не лише ворожінням, але й лікуванням поранених козаків, їх психотерапією та фізичною підготовкою, про що існує ряд історичних свідчень очевидців, народних легенд та переказів.

Оцініть статтю
Додати коментар