Вірш “Хвиля” Лесі Українки – цікавий та філософський, він змальовує мінливу морську хвилю — то гучну, світлу і сильну, то смутну, кала мутну. Поетеса розмірковує про непередбачуваність життя, його злетами та падіннями, а також надією на відродження і перемогу.
“Хвиля” Леся Українка текст
Хвиля йде,
вал гуде — бiлий, смiлий, срiбний, дрiбний,
нападе
на сухеє баговиння,
на розсипане камiння,
бiлим пломенем метнеться,
стрепенеться,
скине з себе все, що ясне,
й гасне…
Хвиля смутна,
каламутна,
вже не ясна, вже не бiла,
вiдпливає посумнiла,
мов до гробу.
Iз плачем до себе горне
баговиння тьмяне, чорне,
мов жалобу.
I зiтхає,
i втихає,
рине в море величезне
й щезне…
Чи вона
йде до дна?
Може, буде там покiрно,
мов рабиня, тихо, вiрно,
колихать малi молюски,
гаптувать прозорi луски,
на коралi класти карби,
вартувати морю скарби,
i слугою
пiд вагою там вона довiку
стане й не повстане?
Чи полине межи сестри, межи милi,
вiльнi хвилi,
розтечеться, розпливеться,
знову сили набереться,
потiм зрине
i гучна,
i бучна,
переможно валом сплесне
i воскресне?
Вірш “Хвиля” Лесі Українки можна розглядати як алегорію життя, з його злетами і падіннями, боротьбою та надією на відродження.
У першій частині вірша описується хвиля, яка енергійно набігає на берег, стикається з перешкодами (баговинням, камінням), сяє білим полум’ям, але потім згасає. Це може символізувати початок життя чи якоїсь події, енергійний старт, який з часом втрачає свій блиск.
У другій частині хвиля вже не така ясна і біла, вона каламутна і сумна, відпливає, наче втрачаючи свою силу і радість, обіймає тьмяне, чорне баговиння, наче жалобу. Це може символізувати період смутку, втрат, відчаю.
Третя частина ставить питання: що чекає на хвилю далі? Чи вона оселиться на дні, як покірна рабиня, чи вона знову повернеться до вільних хвиль, відродиться, набереться сили і переможно воскресне? Це питання залишається відкритим, але надає надії на можливість відродження, новий початок, перемогу над труднощами.
Детальний аналіз вірша “Хвиля” Лесі Українки дозволить детальніше зрозуміти його зміст, думки поетеси, які вона хотіла донести через текст вірша “Хвиля”.