“Ілля Муромець – улюблений народний богатир”

твір ілля муромець Твори

Твір “Ілля Муромець – ідеал воїна захисника”

Билинний Ілля Муромець – узагальнений образ богатиря, захисника батьківщини.

Безумовно, в багатьох билинах ідеться про його надзвичайну силу. Так, справді, він був сильнішим як за наймогутніших ворогів Київської Русі, так і за майже всіх давньоруських богатирів. Але все-таки не наймогутнішим: є наприклад, билини про те, як він зустрічався з набагато сильнішим за нього Святогором. І якби народна любов була «закріплена» лише за богатирською силою, то улюбленцем став би значно сильніший за Муромця Святогор. Але сталося навпаки.

Може, всенародну любов Ілля здобув через те, що був сміливим і обороняв рідну землю – Київську Русь, був  патріотом? Безумовно, і ці його риси дуже імпонували народові. Але й інші богатирі робили те саме, й не менш сміливо і мужньо. Досить згадати хоча б відому картину В.Васнецова «Богатирі», де поруч із Іллею на бойових конях сидять могутні богатирі – охоронці Київської Русі Добриня Микитич і Альоша Попович ( Альоша здолав величезного змія Тугарина) Тож сміливість і патріотизм теж були не єдиною причиною, яка зумовила особливу любов народу до образу Іллі.

Тоді в чому секрет такої любові? Ілля Муромець захищав слабких і знедолених, а це для народу було  дуже важливо. Його образ втілив мрію простого люду про заступника – захисника від сваволі й несправедливості «сильних світу цього», мрію «ягняти» про захисника від «вовка». Це об‘єднує Іллю з  такими героями як Геракл, Робін Гуд, Устим Кармалюк, Олекса Довбуш.

Він, селянський син (а отже, всього в житті добивався сам, а не успадкував від батьків-можновладців), тонко відчував несправедливість і будь-якої миті був готовий вступитися за свою та чужу честь і гідність.  В билині «Ілля Муромець та Соловей Розбійник» описано, як Ілля не лише звільнив Чернігів від облоги «сили вражої», не лише переміг Солов’я Розбійника, а й суворо покарав пихатих «гостей-бояр, купців, крамарчуків і богатирів», які не «вповажили гостя з приїзду, не вшанобили перед виїздом».

Сварка богатиря з пихатою владою є традиційним епічним мотивом у героїчному епосі. Під час навали ворогів на Київ князь вимушений згадати про опального богатиря, іде до нього на уклін і просить захистити Київ і княжу владу, та Ілля його й слухати не хоче. І аж коли до богатиря прийшли з проханням захистити їх від ворога бідні вдови й сироти, він погодився постояти за них (а не за князя) і відбив навалу грізних нападників.

Звичайно, народу потрібен був заступник надійний, який не зрадив би за будь-яких  обставин. І таким заступником в народній уяві став Ілля Муромець.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Максим

    Дякую ви мені дуже допомогли

    Відповіcти
  2. Mia Boyka

    Я сижу на камушке лалала

    Відповіcти