Історія Стародавнього Риму коротко розкаже про те як уторилася ця імперія, про особливості становлення держави та основні етапи розвитку.
Історія Риму коротко
Однією з найбільших цивілізацій Стародавнього світу по праву вважається Велика Римська імперія. До її розквіту і довгий час після краху західний світ не знав більш могутньої держави, ніж Стародавній Рим. За короткий проміжок часу ця держава змогла підкорити собі величезні території, а її культура продовжує впливати на людство і до цього дня.
Історія однієї з найвпливовіших держав Античності починалася з невеликих поселень, розташованих на пагорбах уздовж берегів Тібру. У 753 році до н. е. ці поселення об’єдналися в місто, що отримало назву Рим. Місто було засноване на семи пагорбах, в болотистій місцевості, в самому епіцентрі постійно конфліктуючих народів – латинів, етрусків і древніх греків. З цієї дати почалося літочислення в Давньому Римі.
Згідно з давньою легендою, засновниками Риму були два брата – Ромул і Рем, які були дітьми бога Марса і весталки Ремі Сільвії. Опинившись в центрі змови, вони були на волосок від смерті. Від неминучої загибелі братів врятувала вовчиця, яка вигодувала їх своїм молоком. Подорослішавши, вони заснували прекрасне місто, яке було назване на честь одного з братів.
Згодом з простих землеробів вийшли прекрасно підготовлені воїни, яким вдалося підкорити не тільки всю Італію, але і сусідні країни. Система управління, мова, досягнення культури і мистецтва Риму поширювалися далеко за його межі. Захід Римської імперії припав на 476 рік до н.е.
Періодизація історії Стародавнього Риму
Становлення і розвиток Вічного міста прийнято ділити на три найважливіші періоди:
- Царський. Найдавніший період Риму, коли місцеве населення складалося здебільшого з втікачів. З розвитком ремесел і формуванням державного ладу Рим почав розвиватися швидкими темпами. У цей період влада в місті належала царям, першим з яких був Ромул, а останній – Луцій Тарквіній. Правителі одержували владу не в спадщину, а призначалися сенатом. Коли для отримання заповітного трону почали використовувати маніпуляції і підкупи, сенат прийняв рішення змінити політичний устрій в Римі і проголосив республіку.
У давньогрецькому суспільстві було широко поширене рабство. Найбільшими привілеями користувалися раби, які прислужували панам в будинку. Найважче доводилося невільникам, чия діяльність була пов’язана з виснажливою роботою на полях і розробках покладів корисних копалин.
2.Республіканський. У цей період вся влада належала Сенату. Межі Стародавнього Риму почали розширюватися за рахунок завоювання і приєднання земель Італії, Сардинії, Сицилії, Корсики, Македонії, Середземномор’я. Очолювали Республіку представники знаті, які обиралися на народних зборах.
3.Римська імперія. Влада все ще належала Сенату, однак на політичній арені з’явився єдиний правитель – Імператор. На той відрізок часу Стародавній Рим настільки збільшив свої території, що управляти імперією ставало все складніше. Згодом стався розкол держави на Західну Римську Імперію і Східну, яка згодом перейменувалася в Візантію.
Містобудування та архітектура Стародавнього Риму
До будівництва міст в Стародавньому Римі підходили з великою відповідальністю. Кожен великий населений пункт був побудований таким чином, щоб в його центрі перетиналися дві перпендикулярні одна одній дороги. На їх перетині розташовувалася центральна площа, ринок і всі найважливіші споруди.
Інженерна думка в Стародавньому Римі досягали свого найвищого розквіту. Предметом особливої гордості місцевих архітекторів стали акведуки – водоводи, через які в місто щодня надходила чиста вода.
Одним з найдавніших храмів Стародавнього Риму був Капітолій, побудований на одному з семи пагорбів. Капітолійський храм був не тільки осередком релігії, він мав велике значення в зміцненні держави і служив символом сили, влади і могутності Риму.
Численні канали, фонтани, прекрасна система каналізації, мережа громадських лазень (терм) з холодними і гарячими басейнами істотно полегшували міським жителям їх життя.
Прославився Древній Рим і своїми дорогами, які забезпечували військам і поштовому зв’язку швидке пересування, сприяли розвиненою торгівлі. Їх будівництвом займалися раби, які рили глибокі траншеї, а потім заповнювали їх гравієм і каменем. Римські дороги були настільки добротні, що змогли благополучно пережити не одну сотню років.
Культура Стародавнього Риму
Справами, гідними римлянина, були філософія, політика, землеробство, війна, громадянське право. На цьому базувалася рання культура Стародавнього Риму. Особливе значення приділялося розвитку наук і різного роду дослідженням.
Давньоримське мистецтво, зокрема, живопис і скульптура, мали багато спільного з мистецтвом Давньої Греції. Єдину античну культуру представляли безліч прекрасних письменників, поетів, драматургів.
Римляни дуже любили розваги, серед яких найбільшим попитом користувалися гладіаторські бої, гонки на колісницях і полювання на диких звірів. Римські видовища стали альтернативою, неймовірно популярним в Стародавній Греції, Олімпійських ігор.
Автор переказу – Гнатюк Юлія (J-G)
Матеріал надано лише для публікації на сайті dovidka.biz.ua від 9 грудня 2019 року.