Історія трансплантації органів
Початком історії розвитку трансплантології можна вважати, момент першого переливання крові. Потім розвиток трансплантології можна розділить на два етапи.
На першому етапі трансплантація передбачала видалення хірургічним шляхом патологічних змінених тканин і органів. Другий етап пов’язаний з видаленням органу або тканини, що втратила свої функції і пересадки на її місце здорового органу.
У 1902 р. віденський хірург Е. Ульман провів про першу трансплантацію нирки і представив козу з пересадженою їй на шию ниркою собаки. Ця подія викликала великий резонанс в медичних колах. Першу трансплантацію від людини до людини виконав в 1931 професор Ю.Ю. Вороний. Протягом наступних двох десятиліть багато хто намагався провести трансплантацію нирки в різних країнах. Довгоочікуваний успіх прийшов у 1954 році, коли в Бостоні Дж. Мюррей і Дж. Меріл виконали трансплантацію нирки від чоловіка його однояйцевим близнюкам, який прожив після цього більше 20 років. У 1991 р. Дж. Мюррей за внесок в розвиток трансплантології став лауреатом Нобелівської премії.
Пересадка печінки починалася з експериментів на собаках. Перша трансплантація печінки в клінічних умовах була виконана Т. Старзл в 1963 році. Надалі відбувалися і інші спроби пересадки печінки, але тільки з розвитком хірургічної техніки і імуносупресії були досягнуті реальні успіхи.
Перша трансплантація серця собаці на шию була виконана А. Каррелем у 1905 році. Великий внесок у цей розділ вніс російський вчений В. П. Деміхов, який розробив різні варіанти трансплантації серця без штучного кровообігу. Він також сформулював принципи створення штучного серця у 1937 році.
Перша трансплантація серця від людини до людини викликала сенсацію. Головними причинами невдач були недосконала іммуносупрессія, що супроводжувалася відторгненням і інфекційними ускладненнями. І тільки в 90-х роках минулого століття відзначено значне поліпшення результатів трансплантації серця.
Трансплантація легенів тривалий час не проводилася за відсутністю досконалої експериментальної моделі. Технічну можливість трансплантації легенів вперше продемонстрував В.П. Деміхов в 1947 р. З 1963 по 1983 рік було виконано 61 безуспішна трансплантація легень. Поява циклоспорину на початку 1980 років дозволила на порядок поліпшити результати, що і сприяло значному збільшенню кількості цих операцій.
В кінці 1950-х років була встановлена роль стовбурових клітин в кровотворенні і доведено, що пересадка кісткового мозку, що містить ці клітини дозволяє відновити нормальне кровотворення.
Таким чином, людство, всупереч біологічним законам, відвоювало право хворих з невиліковними хворобами на життя шляхом трансплантації органів і вийшло на нові рубежі своєї історії.