Іван Крип’якевич біографія і цікаві факти розкажуть про життя та творчість відомого українського письменника.
Іван Крип’якевич біографія
Крип’якевич Іван Петрович народився у Львові 25 червня 1886 року в сім’ї теолога. Після ліквідації унії родина переїхала у Львів. Початкову освіту він здобув вдома та сільського диякона. В 1904 році майбутній науковець закінчив польську гімназію. Ставши студентом філософського факультету Львівського університету (1904-1909 рр.) він виступав з іншими студентами за українізацію закладу. Саме тут Іван Крип’якевич стає учнем М. Грушевського і під його керівництво починає досліджувати ранньомодерну історію України. З 1905 року студент починає друкуватись під його керівництвом у «Записках Наукового Шевченка».
Разом з тим Іван Петрович, будучи членом студентського союзу, бере активну участь в українізації університету. За це його ув’язнили 1 лютого 1907 року за порушення громадського спокою. В 1908 році він організував «Просвітній кружок» та співпрацював з «Просвітою». Деякий час виконував обов’язки бібліотекаря в «Академічній громаді» та розробив інструкцію для люстраторів читалень, узагальнюючи досвід бібліотек Німеччини, Росії, США, Польщі, Норвегії.
Після закінчення університету Крип’якевич починає вчителювати в Рогатинській гімназії ім. Володимира Великого. Після захищення докторської дисертації «Козаччина і Баторієві вольності» Іван Петрович працює молодшим бібліотекарем Наукового Товариства Шевченка. Продовжуючи педагогічну діяльність в Академічній гімназії Львова, гімназіях Жовкви та Рогатина. Наступні роки відзначились його активною діяльністю:
- 1918-1919 роки – викладав в Кам’янець-Подільському державному українському університеті на посаді приват-доцента.
- 1921 – 1924 роки – викладав у Львівському українському таємному університеті на посаді професора.
- 1934 – 1939 роки – викладав у львівській Богословській академії історію України.
- 1921 – 1922 роки – працює в Комітеті охорони військових могил, шукаючи стрілецькі могили в Галичині.
- 1923 – 1925 роки – бере участь у товаристві «Плай.».
- 1920 – 1934 роки – є секретарем Історично-філософічної секції товариства ім. Шевченка.
В 1941 році Крип’якевич отримує ступінь доктора історичних наук без подання дисертації. Під час окупації нацистами працював редактором «Українського видавництва». Коли в 1944 році місто Львів було звільнено від гітлерівців, він працює в поновленому Львівському університеті як декан.
В цей період його звинуватили в тому, що він є противником марксизму і примусово перевели до Києва під нагляд органів держбезпеки. В 1946 році Іван Петрович обіймає посаду старшого наукового співробітника Інституту історії України АН УРСР та на півставки завідувачем відділу стародруків Бібліотеки АН УРСР.
Нарешті в травні 1948 року вчений повертається до Львова, де два роки займав посаду старшого наукового співробітника Українського державного музею етнографії та художнього промислу АН УРСР. В період 1953-1962 років працює директором новоствореного Інституту суспільних наук АН УРСР. 18 листопада 1958 року вченого обраний членом АН УРСР і він вже не повертається до викладання.
В 1959-1965 роках Іван Петрович входив до редколегії Радянської Енциклопедії, де опублікував статті про Україну, переважно середніх віків.
Помер видатний науковець 21 квітня 1967 року та похований на львівському Личаківському кладовищі.
Іван Крип’якевич творчість
Редагував та друкував матеріали в таких журналах: «Молода Україна», «Літературно-науковий вістник», «Дзвінок», «Історичні листки», «Ілюстрована Україна», «Політика», «Історичний вісник».
Автор 4 навчальних книг: «Коротка історію України для початкових шкіл та першої класи гімназії»,«Шляхи слави українських князів», «Оповідання з історії України для нижчих кляс середніх шкіл», «Огляд історії України. Для вищих кляс середніх шкіл та вчительських курсів».
Є автором понад 600 наукових праць. Найвідоміші: Матеріали до історії української козаччини» (1914), «Студії над державою Б. Хмельницького» (1925–1931), «Богдан Хмельницький» (1954) та ін. Крім того, в доробку вченого є праці з історіографії («Українська історіографія»), археології, історії культури, краєзнавства («Історія української культури», «Історичні проходи по Львові», «З історії Гуцульщини»), численні науково-популярні нариси з історії України («Велика історія України», «Історія українського війська»
Іван Крип’якевич цікаві факти
- Після дослідження власного роду історик зазначив, що його родина походила із Польського міста Поздяч. Ймовірно, що первісна форма прізвища звучала як Крип’як.
- Сьогодні в родині Крип’якевичів панує традиція: кожної неділі вони всі збираються за одним столом після церковної служби.
- Іван Петрович любив порядок на своєму столі та не любив коли хтось там щось переставляв.
- У Крип’якевича був улюблений годинник, котрий історик щодня вранці накручував. Коли вчений помер, то його годинник теж зупинився і з тих пір його ніхто не накручує.
- Був одружений з Марією Осипівною Сидорович в шлюбі з якою народилось двоє синів: Петро-Богдан та Роман.
- Він був найвидатнішим учнем Михайла Грушевського.