Марія Морозенко “Іван Сірко – великий характерник” аналіз твору допоможе визначити рід, жанр, тяка тема та ідея, головні герої та скласти літературний паспорт.
“Іван Сірко – великий характерник” аналіз твору (паспорт)
Автор: Марія Морозенко
Рід літературий: епос
Жанр: Повість
Мова – прозова
Місце та час дії: Україна, 17 століття (від 1610 року)
Тема: розповідь про дитинство та юність Івана Сірка, становлення його особистості
Ідея: возвеличення мужності та відваги українського народу, його лицарів-захисників, засудження зради та вбивства.
Головні герої твору “Іван Сірко – великий характерник”
- Іван Сірко – головний герой твору. Спочатку мав прізвисько Половець, але після навчання характерництву та випробувань отримав прізвисько Сірко.
- Рода – стара волхвиня, яка вчила Івана бути козаком-характерником. Від неї він отримав вовка (сірого побратима). Була сліпа, але бачила людей наскрізь.
- Софія – гарна дівчина з Поділля, яка жила у волхвині Роди. Майбутня дружина Івана Сірка. Щира, мудра, гордовита та добра.
- Дмитро Половець – батько Івана, сильний та відважний козак. Люблячий чоловік та батько. Він суворий та справедливий.
- Марія Половчиха – мати Івана. Турботлива та любляча.
- Михайло Діброва – хрещений Івана, навчав його багатьом речам, які має знати козак.
- Килина Морозиха – повитуха, яка приймала пологи у Марії Половчихи
Проблематика твору “Іван Сірко – великий характерник”
- Вірності своїм принципам та переконанням
- Родина та кохання
- Людської гідності
- Життя та смерть
- Людина і природа
Сюжет та композиція твору “Іван Сірко – великий характерник”
Елементи сюжету:
- Експозиція: народження Івана Половця, який мав зуби. Люди бояться його та хочуть позбутися. Батько Івана, Дмитро Половець, захищає свого сина, пророкуючи йому велике майбутнє.
- Зав’язка: Минуло сім років, і Іван, допитлива дитина, йде на святкування Івана Купала. Під час свята він знаходить цвіт папороті.
- Розвиток дії: Іван поертається додому з вовченям і навчає його. Козацькі гінці прибувають до Мерефи, закликаючи козаків боротися проти турків. Іван заявляє про своє бажання приєднатися до козацтва і йде за посланцями на Січ.
- Кульмінація: Іван навчається у волхвині Роди. Він вчиться втихомирювати небесні стихії і лікувати травами. Одне з випробувань закінчується трагічною загибеллю його вовка Сірого.
- Розв’язка: Іван витримує всі випробування, включаючи виживання в Олешківській пустелі, де йому допомагає дух його вовка. Він стає відомим як Іван Сірко. Після одруження з Софією, він повертається на Січ, щоб продовжувати служити Україні.
Твір має 12 розділів:
ЖИТТЯ І СМЕРТЬ
Килина Морозиха, знана повитуха, помирає під час допомоги породіллі Марії Половчисі. Народжений хлопчик, Іван, має зуби з народження, що вважається дивом, але також викликає страх і підозру серед людей.
ПОМИЛУВАННЯ
Після смерті Килини Морозихи громада хоче позбутися немовляти, вважаючи його проклятим. Але батько хлопчика, Дмитро Половець, захищає сина, пророкуючи йому велике майбутнє.
ЦВІТ ПАПОРОТІ
Минуло сім років. Іван, допитлива дитина, хоче брати участь у святі Купала. Його матері не дозволяє йому це через малий вік. Однак, після сліз і вмовлянь, Марія дозволяє йому піти. На святі Іван свариться з Тарасом Чорноплотом, який ненавидить його. Під час бійки Іван тікає в ліс, де знаходить цвіт папороті.
НАРОДЖЕНИЙ ВДРУГЕ
Іванко здобуває великий дар і силу від цвіту папороті. Він бореться з вовком і перемогає. Стара жінка волхвиня пояснює, що він тепер має дар і що його справжній потенціал розкриється з часом.
Він повертається додому з вовченям, викликаючи подив і тривогу у батьків.
СІРИЙ ПОБРАТИМ
Іван виховує вовченя, якого називає побратимом. Це вовченя стає символом його нових надприродних здібностей і сили.
ЗАПОРОЗЬКІ ПОСЛАНЦІ
Козацькі гінці на чолі з Іваном Дубом прибувають до Мерефи, закликаючи козаків боротися проти турків. Вони організовують збори, де Дмитро Половець та Михайло Діброва підтримують ідею війни. Під час зібрання Іван Половець заявляє, що хоче приєднатися до козацтва, викликавши подив серед присутніх. Йому відмовляють, але він не відступає і йде за посланцями. Іван Дуб обіцяє прийняти хлопця до козаків, якщо той самостійно дістанеться на Січ.
ХОРТИЦЯ
Одного разу на Січ повернулися козацькі посланці з Мерефи. Біля Покровської церкви зібрався натовп, який дивився на малолітка з Мерефи та його вовка, який виконував різні трюки за наказами хлопця. Іван Дуб запитав хлопця, як він потрапив на Січ. Малий розповів, що разом з вовком самостійно подолав яруги, ліси, пороги, використовуючи пліт з вербового гілля. Козаки визнали його сміливість і взяли до коша.
ПЕРЕВОЗЬКІ ХУТОРИ
Іван Половець став відомий серед козаків. Навіть після прибуття його батька, який намагався забрати сина додому, хлопець залишився на Січі. Гетьман Дорошенко, дізнавшись про здібності Івана, вирішив направити його до волхвині Роди на Перевозькі хутори, щоб та визначила, чи має хлопець особливі здібності.
Іванові зав’язали очі і наказали йти, покладаючись на слух і нюх. Він вправно виконував накази, здивувавши козаків своєю чутливістю.
ШКОЛА ХАРАКТЕРИНИЦТВА
Прийшовши до волхвині, він зустрів знайому стару, яка раніше подарувала йому Сірого вовка. Вона передбачила, що Іван стане великим Характерником, якщо зречеться малих потреб і буде вірним козацьким ідеалам.
Перші дні навчання Івана були складними. Він очікував вивчення древніх книг, але натомість отримував прості завдання, які вчили його обдумувати свої дії. Протягом семи років він навчався різним умінням, від втихомирення небесних стихій до цілющих властивостей трав.
ВТРАТА СІРОГО ПОБРАТИМА
Під час одного з випробувань він випадково вбив свого вірного вовка Сірого. Це випробування було важким для нього, але він зрозумів, що готовий до нових викликів.
НАРОДЖЕНИЙ УТРЕТЄ
Останнє випробування полягало у виживанні в Олешківській пустелі без води та їжі. Іван витримав усі труднощі, зокрема і марення від безводдя, і зрозумів, що має особливий дар. Під час випробування йому допоміг дух його вовка. Після всіх випробувань він став відомий як Іван Сірко.
ПОЦІЛЕНИЙ У СЕРЦЕ
Одного разу Іван зустрів дівчину Софію, яка запала йому в серце. Вони одружилися. Після весілля Софію відправили до Мерефи, а Іван Сірко повернувся на Січ, щоб продовжувати служити Україні.
Аналіз твору надано лише для публікації на сайті dovidka.biz.ua. Копіювання заборонено!