Клавдій Птолемей цікаві факти з життя грецького астронома, геометра і фізика викладені в цій статті.
Цікаві факти про Птолемея
Дата і місце народження Птолемея, а також до якого роду він належав, чи створив він сім’ю, чи мав дітей – про все це невідомо абсолютно нічого. Відомо тільки те, що він жив приблизно з 90-х років до 170 року нашої ери. Відомим Птолемей став після 130 року нашої ери, коли був римським громадянином і довго проживав в Олександрії, де він займався астрономічними спостереженнями і обчисленнями
Багато суперечок в вчених викликає питання про те, до якого ж роду все-таки належав Птолемей. Існує версія, що він був нащадком царственого роду Птолемеїв. Але дана версія не має достатніх доказів
Птолемей заклав основи математичної географії та картографії.
«Великі збори» або «Альмагест» – це головна праця грецького вченого. Ця монументальна праця складається з 13 книг і її можна по праву назвати справжньою енциклопедією давньої астрономії. Також в ній присутні глави, присвячені математиці, а точніше тригонометрії.
Альмагест також містив каталог зоряного неба. Список з 48 сузір’їв не покривав повністю небесної сфери: там були тільки ті зірки, які Птолемей міг бачити, перебуваючи в Олександрії.
В області оптики досліджував заломлення світла при переході променя з повітря у воду і у скло. Першим став враховувати астрономічну рефракцію в спостереженнях.
«Вчення про гармонію» – робота Птолемея в 3 книгах. На жаль, до наших днів оригінал не дійшов. Ми маємо можливість ознайомитися тільки з скороченим варіантом в арабському перекладі, з якого пізніше працю був переведений на латину
«Чотирикнижжя» – це робота з демографії. У ній викладені спостереження Птолемея про тривалість життя, він дав поділ категорій віку: так, літнім вважався чоловік у віці від 56 до 68 років, тільки після чого наступала старість.
«Підручні таблиці» – це складена Птолемей хронологія правління римських імператорів, перських, македонських, Ассірії і вавілонських царів з 747 року до нашої ери до періоду життя самого вченого. Ця праця Клавдія Птолемея стала дуже важливою для істориків – адже достовірність її даних побічно підтверджена іншими джерелами
«Тетрабіблос» – цей трактат грецького вченого присвячений астрології. У ньому описано рух небесних тіл, і їх вплив на людину і на погоду.
Вчений склав таблицю хорд – саме Птолемей вперше застосував розподіл градуса на хвилини і секунди.
Птолемей особливо багато зробив для розвитку та застосування теорії картографічних проекцій. Він навів координати восьми тисяч пунктів (по широті — від Скандинавії до верхів’я Нілу, по довготі — від Атлантичного океану до Індокитаю). Ці дані базувалися майже винятково на відомостях про маршрути купців і мандрівників, а не на астрономічних розрахунках. До трактату додано одну загальну та 26 спеціальних карт земної поверхні. Він вперше провів паралелі і меридіани.
Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися цікаві факти про Птолемея.