Коли виникли москофіли?
Москвофільство – суспільно-політична течія на західноукраїнських землях другої половини ХІХ ст., яка обстоювала національно-культурну, а пізніше – державно-політичну єдність з російським народом і Росією. Москвофіли організаційно оформилися в 60-ті рр XIXст.
Причини появи цієї течії в західноукраїнському суспільно-політичному житті:
- втрата українським народом власної державності,
- багатовікове іноземне поневолення,
- роздрібненість і відокремленість окремих земель,
- денаціоналізація освіченої еліти
- низький рівень національної самосвідомості мас .
Представники москвофілів
- в Галичині – Денис Зубрицький, Богдан Дідицький, Іван Наумович та Михайло Качковський;
- на Буковині – Касіян Богатирець;
- у Закарпатті – Адольф Добрянський та ін.
Москвофіли вважали, що австрійський уряд зрадив українську верхівку, і бачили порятунок від полонізації (ополячення) в приєднанні до Москви. Москвофіли заперечували існування окремого українського народу та вважали, що галицькі русини (західні українці) є частиною єдиного великоруського народу. Практична діяльність москвофілів полягала в боротьбі з пияцтвом та створенні братств тверезості, заснуванні наукового “Товариства ім. Качковського”, участі в роботі Ставропігійського інституту, Народного дому та “Галицько-Руської матиці”.
Москвофіли заснували політичну організацію «Руська рада», що мала стати представником всіх місцевих русинів. Москвофілів підтримував російський царизм, який прагнув вико ристати їх як протидію українському рухові.