“Король Лір” Шекспір переказ
XI століття, Британія. Могутній Король Лір, передчуваючи смерть, вирішує розділити своє майно між дочками, яких звуть Гонерілія, Регана і Корделія. Але перед дільбою Король бажає почути від дівчат слова любові.
Виявилося, що Гонерилья і Регана дуже лукаві у своїй любові до тата, вони виступили першими. Дівчата казали про сильну споріднену залежність, про те, що люблять вони батька, як ніхто з дітей не любив своїх батьків. Король розумів, що вони не до кінця щирі, але все ж зворушувався цим. Але коли підійшла черга до улюбленої дочки Корделії, король змінився. Справа в тому, що дівчина була дуже чесною і скромною. Вона не могла на людях говорити про те, що вона відчуває у всіх фарбах. Саме тому Корделія дуже сухо сказала про свою любов до батька, але король не зрозумів цього і в гніві, віддав своє королівство двом дочкам, а Корделії не дісталося нічого.
Короля намагається заспокоїти його друг Кент, але це було безрезультатно. А від Корделії відвертається один з претендентів її руки і серця герцог Бургундський. А другий претендент, король Франції, навпаки, не розуміючи Короля Ліра і герцога, пропонує Корделії стати королевою Франції. Дівчина приймає пропозицію, і говорить своїм сестрам, що знає їх сутність, але просить стежити за батьком.
Граф Глостер, який довгий час служив у Короля Лір, також намагався зрозуміти причину такого рішення короля, але так склалося, що сам граф Глостер був обманутий. Справа в тому, що у нього було два сини, незаконнонароджений син Едмунд і Едгар. Едмунд вирішив обманом очорнити репутацію брата в очах батька. Він підробив почерк Едгара в листі, в якому йшлося про його ж задум вбити батька. А Едгару він вселив, що граф щось погане затіває проти нього. Результатом стало те, що граф Глостер наказав схопити Едгара, тому насправді невинному синові довелося бігти.
Тим часом, по угоді Король Лір має право проживати по місяцю у своїх дочок, які отримали частини царства. Першою приймаючою дочкою стала Гонерилья. Але життя з нею було мукою для короля. Гонерилья при будь-якому зручному випадку показувала батькові свою перевагу над ним, вона демонструвала, що вона господиня. Також вона не приховувала свого обурення, коли Король Лір намагався зробити щось по-своєму, і підтримувала прислугу, яка могла накричати на батька і блазня, який його висміював. Але й на цьому приниження батька не закінчилися. Гонерилья стала наказним тоном говорити батькові, щоб він розпустив свою численну свиту. Жінку не зупинив навіть її чоловік, який намагався захистити короля. На допомогу Ліра прийшов Кент, який переодягнувся і найнявся в служіння королю.
Лір сподівається на свою другу дочку Регану. Він пише їй листа і відправляє його з Кентом, але одночасно до Регани їде гонець Гонерильї. Король Лір з криками про те, що забере все, чого він позбувся, їде до Регани. А поки він в дорозі Регана, яка не менш підла, ніж Гонерилья наказує схопити Кента і надіти на нього колодки. І її, так само, як і сестру не зміг заспокоїти чоловік. Регана хоче принизити батька, і показати, що він безвладний.
Коли приїхав Лір, він, не знаючи про підлість другої дочки намагається знайти у неї розраду. Але бачить свого слугу в колодках, король в люті. Тоді то він розуміє які насправді його дочки, і правильно сказав блазень Гонерильї в даній ситуації: багач батько завжди миліше і на іншому рахунку. Обидві доньки починають тиснути на батька, вирішуючи скільки потрібно свити Ліру. І врешті-решт, не дивлячись на бурю і вітер, жінки виставляють батька за ворота.
Тим часом, Кент в степу, де вирує буря, зустрічається з придворним короля, від якого він дізнається про те, що наближається війна. Кент просить повідомити Корделії про короля, і про його несчастя. Він вкриває короля в курені, де ховається Едгар. Глостер, не кидаючи в біді свого короля, вирішує заховати його про що і говорить Едмунду. А останній вирішив цим скористатися, тим самим позбутися від батька.
Глостер відводить Ліра і всіх, хто був з ним у притулку. Поки Глостер пішов у замок, Лір говорить про те, що хоче розкрити Регані груди і подивитися не кам’яне чи є у неї серце. Його насилу поклали спати, після чого Глостер пропонує відправитися в Дувр, щоб убезпечити Короля, адже він чув про змову проти короля.
Герцог Корнуєльский, чоловік Регани дізнається про висадку французьких військ. Він посилає з цією звісткою до герцога Альбанского чоловіка Гонерильи її з Едмундом. А Глостера схоплюють, пов’язують і знущаються, адже від гінця Гонерильи стало відомо, що граф відправив короля в Дувр, всупереч наказу. І коли Глостер говорить Регані слова про те, що вона немов хижачка, йому вириває очі її чоловік, за що слуга Глостера встромляє меч герцогу і отримує відповідь поранення. Герцог Корнуєльский вмирає, але перед смертю вириває друге око. Сліпого та безпорадного Глостера виштовхали на вулицю, але перед цим він дізнався, що Едмунд зрадник, а Едгар насправді був не винен.
Глостер не знаючи, що робити, говорить про те, що він був сліпий ще тоді, адже повірив Едмунду. Коли він говорив ці слова до нього приходить Едгар, який став переважатим Глостера. Граф просить сина відвести його до урвища, щоб скинутися з нього. Едгар погоджується, але приводить його просто до звичайної площині, і коли Глостер падає і вдаряється об землю, Едгар зміг переконати його, що він впав з обриву і залишився живий.
Тим часом герцог Альбанский намагається змусити схаменутися дружину, і перестати творити зло. Він засуджує її і сестру в злочині по відношенню до батька. Але Гонерильї все не по чому. Вона прощається з Едмундом, який повернувся разом з нею, і тоді вони клянуться один одному в любові. Гонець повідомляє герцогу про смерть герцога Карнуельского, і тоді чоловік Гонерильї почав знову засуджувати дружину. Він бажає віддячити Глостера за таку відданість королю.
Гонерилья більше заклопотана тим, що Едмунд може переключитися на її сестру, яка овдовіла.
Тим часом на Глостера нападає гонець Гонерильи Освальд, з ним бореться Едгар і вбиває його. У кишені Освальда він знаходить записку, яка є доказом зради Гонерильи з Едмундом. Також у ній Гонерилья пропонує Едмунду вбити її чоловіка і стати на його місце.
Тим часом Лір збожеволів, його мова не пов’язана. Його рятують лікарі, зануривши в сон, а тим часом до нього приїжджає його третя дочка Корделія, яка молиться за спасіння тата. Після пробудження, Лір просить вибачення у дочки, стоячи на колінах.
Гонерилья, бачачи поруч з сестрою Едмунда, вирішує її отруїти. А переодягнений Едгар показує герцогу Альбанскому лист, знайдений у Освальда. Вони домовляються, що в разі перемоги, Альбанский повинен буде викликати Едгара, щоб помститися.
Корделія веде війська війною на сестер. Насувається битва. Солдати Корделії б’ються з солдатами Регани і Гонерільї. Але її і Ліра беруть у полон і садять у в’язницю. Гонерілья посилає свого слугу Освальда до сліпого Глостера, щоб він убив того. Але супроводжуючий батька Едгар в сутичці вбиває Освальда. Едмонд підкуповує офіцера, щоб той убив полонених Ліра і Корделія, зобразивши самогубство. Герцог Олбенійський виводить Едмунда на чисту воду, відкриваючи його злодіяння, і поранений Едмунд перед смертю бажає зробити добру справу — зірвати свій план по вбивству Ліра і Корделії. Але Корделію врятувати не встигають, — вона вже задушена. Обидві її сестри, Гонерілья і Регана, гинуть: Регана отруєна Гонерілья, Гонерілья кінчає з собою, заколюючи себе. Лір виходить з в’язниці, тримаючи на руках труп задушеної Корделії, і помирає від горя. Едмунд теж вмирає. Едгар розповідає про загибель свого батька Глостера, який не виніс всіх нещасть. Граф Кент, віддано любив Короля, також хотів би померти, але герцог Олбенійський зміцнює Кента, відновлює в усіх правах і залишає біля себе.