“Король Лір” скорочено

король лір шекспір скорочено Короткий зміст

“Король Лір” скорочено читати за актами п’єсу Шекспіра варто, щоб згадати сюжет всесвітньо відомої історії.

“Король Лір” скорочено читати

Події відбуваються в Британії, приблизно в XI столітті до н. е.

«Король Лір» 1 акт скорочено

Сцена 1. Король Британії Лір, зістарившись, вирішує розділити своє царство між трьома дочками і провести залишок життя в спокої. Зібравши рідних для визначення розмірів їх частин він просить кожну з дочок сказати, на скільки сильно вона його любить. Дві старших – Гонерілья і Регана (дружини герцогів Олбені і Корнуола) – кажуть батьку нудотні та улесливі промови. Але третя дочка Ліра, прямодушна Корделія, з огиди до нещирості сестер, відмовляється від лестощів батьку і обмежується кількома стриманими словами. Старий Лір обурюється і зрікається Корделії. Лір ділить королівство між старшою і середньою дочками (між Гонерілією та Реганою).

Присутній при цьому благородний граф Кент пробує вступитися за Корделію та утримати короля від нерозумного кроку, однак Лір виганяє з країни. Дізнавшись, що Корделія не отримає своєї третини королівства, один з двох її наречених, герцог Бургундський, тут же відрікається від колишньої нареченої. Але другий, король Французький, навпаки, вражений безкорисливістю Корделії з радістю бере її в дружини. Корделія передбачає, що час покаже королю Ліру, яка з дочок дійсно любила його. Наприкінці сцени жадібні Гонерілья і Регана радяться наодинці, як приборкати старого «навіженого» батька і відібрати в нього останні залишки влади.

Сцена 2. Підступний Едмунд, незаконний син графа Глостера, мріє заволодіти батьківським спадком, відтіснивши законного сина, доброго і довірливого Едгара. З цією метою Едмунд показує Глостеру написаний підробленим почерком Едгара лист, в якому брат, нібито, пропонує йому вбити батька і розділити на двох його графство. Глостер вірить в обман. Едмунд переконує Едгара, що батько страшно гнівається на нього через якийсь наклеп, радить не попадатися до нього на очі і не ходити без зброї.

Сцена 3. Віддавши королівство двом старшим дочкам, Лір приїжджає жити до Гонерільї і герцога Олбені. Дізнавшись, що батько побив одного з її придворних, Гонерілья наказує своєму дворецькому, Освальду, поводитися з Ліром якомога грубіше, щоб навмисно викликати розрив з ним.

Сцена 4. Вигнаний з Британії граф Кент залишається вірним королю Ліру, хоча той і вигнав його. Розуміючи, що дві старші дочки незабаром почнуть утискати батька-короля, Кент переодягається, змінює вигляд, приходить в палац до Гонерільї та наймається до Ліра на службу. Лір вже помічає, що люди Гонерільї поводяться з ним без належної шанобливості. Улюблений блазень короля сміється над ним за те, що він вчинив, як дурень, добровільно відмовившись від влади.

Гонерілья різко і гордовито розмовляє з батьком. Вона докоряє батьку за удавані неподобства залишеного йому загону зі ста охоронців і вимагає розпустити половину з них. Обурений Лір проклинає Гонерілью і збирає своїх людей, щоб їхати від неї до Регани. Гонерілья посилає до Регани Освальда з листом, де закликає сестру діяти з нею заодно проти батьківського «безумства».

Сцена 5. Лір доручає Кенту відвезти Регані послання, в якому повідомляє їй про свою сварку з Гонерільєю. Шут продовжує сміятися над королем і пророкує, що друга дочка обійдеться з ним нітрохи не краще за першу.

«Король Лір» 2 акт скорочено

Сцена 1. Едмунд переконує Едгара, що батько, граф Глостер, ще більше розлютився на нього, і схиляє його тікати, куди очі дивляться. Едгар так і вчиняє. Едмунд розповідає батькові, що Едгар перед втечею напав на нього з мечем і намагався вбити. Глостер відрікається від законного сина і обіцяє заповідати всі свої володіння незаконному – Едмунду. У замок Глостера приїжджають Регана і її чоловік, герцог Корнуол. Регана отримала лист від Гонерільї і має намір допомагати їй в інтригах проти Ліра.

Сцена 2. Переодягнений граф Кент, який прибув до Регани з посланням від Ліра, зустрічає там посильного Гонерільї, Освальда, і накидається на цю підлу людину з мечем. Побачивши це, Регана і герцог Корнуол наказують закувати Кента в колодки. Кент каже, що таке приниження посла короля Ліра є образою самому королю, проте ні Регану, ні Корнуола це не зупиняє. Вони, як і Гонерілья, прагнуть до відкритого розриву з Ліром.

Сцена 3. Втікши з батьківського замку Едгар дізнається, що його шукають, щоб покарати як зрадника. Він вирішує переодягтися в бродячого божевільного.

Сцена 4. Король Лір прибуває в замок Глостера й бачить там свого посла Кента, закутого в кайдани. Спочатку Лір відмовляється вірити, що йому нанесено таку образу. Регана і Корнуол виходять до нього. Король розповідає їм про зухвалість Гонерільї, але Регана у всьому виправдовує сестру. У замок прибуває і сама Гонерільї, яка прямо називає батька «божевільним і буркотуном». Регана відмовляється дати Ліру притулок і наполягає на тому, щоб він повернувся до Гонерільї і розпустив не половину, а всіх своїх охоронців. Вражений до глибини душі король залишає замок, не знаючи, куди йти. Насувається страшна гроза, але дочки Ліра наказують замкнути ворота і не піклуються про те, де їх батько проведе ніч.

«Король Лір» 3 акт скорочено

Сцена 1. Граф Кент і один з придворних Ліра шукають покинутого дочками короля, який у розпачі бродить десь просто неба під час жахливої ​​грози.

Сцена 2. Лір під дощем вимовляє проникливі монологи про невдячність і безсердечність Гонерільї і Регани, поки його не знаходить Кент і веде сховатися курінь, що в стоїть неподалік.

Сцена 3. Граф Глостер розповідає Едмунду, що в Британії висадилося французьке військо. Глостер співчуває Ліру і збирається допомогти йому у поверненні трону. Едмунд вирішує донести про цей таємний намір батька герцогу Корнуолу, розраховуючи, що той відніме у Глостера графство і передасть йому.

Сцена 4. Кент, Лір і блазень підходять до куреня і виявляють там Едгара, який переодягнений в жебрацьке плаття і прикидається божевільним. З’явився тут же граф Глостер веде Ліра і всіх його супутників під надійний дах. Глостер не впізнає ні свого сина Едгара, ні графа Кента.

Сцена 5. Едмунд приносить герцогу Корнуола підроблений лист, з якого випливає, що його батько, Глостер, нібито, шпигував на користь Франції. Корнуол розпоряджається знайти і схопити Глостера. Його графський сан він передає Едмунду.

Сцена 6. Король Лір, приведений Глостером на розташовану поблизу замку ферму, майже втрачає розуму від горя і в безумстві розігрує сцену суду над своїми дочками. Оскільки Ліру може загрожувати небезпека від Корнуола і Регани, Кент і блазень за порадою Глостера забирають короля на носилках в порт Дувр. Там все вже приготовано для його втечі.

Сцена 7. Корнуол дізнається, що Глостер допоміг втекти королю Ліру. Глостера хапають і приводять до Регани і Корнуола, який в люті вириває у нього обидва ока. Один із слуг в спробі заступитися за Глостера ранить Корнуола мечем. Зрозумівши, що його оббрехав Едмунд, Глостер гірко кається за те, що сам повірив наклепу того ж обманщика на Едгара. Сліпого Глостера викидають на вулицю. Слуги вирішують дати йому в поводирі бродячого в окрузі божевільного – тобто Едгара.

«Король Лір» 4 акт скорочено

Сцена 1. Сліпого Глостера приводять до Едгара. Той чує, як батько голосно нарікає на несправедливість по відношенню до нього, але вирішує поки не розкривати себе. Глостер просить, щоб Едгар відвів його Дувр: колишній граф хоче кинутися там в море з обриву.

Сцена 2. Едмунд приїжджає до Гонерільї в якості посланця від Регани. Чоловік Гонерільї, герцог Олбені, не схвалює її гордовитого поводження з батьком і не хоче битися з французьким військом, яке наступає, щоб відновити королівські права Ліра. Незадоволена чоловіком Гонерілья намагається зав’язати відносини з Едмундом. Гонець Регани повідомляє Гонерільї і герцогу Олбені про смерть герцога Корнуола: той помер від рани, отриманої в сутичці зі слугою, який заступився за Глостера.

Сцена 3. Кент у французькому таборі дізнається, що на чолі французького війська стоїть Корделія. Вона нітрохи не втратила любові до батька і прибула з армією захистити його від сестер. Проти французів вже виступили сили герцогів Олбені і Корнуола.

Сцена 4. Дізнавшись, що її батько майже збожеволів від горя, Корделія наказує знайти і лікувати його.

Сцена 5. Залишившися вдовою Регана будує плани свого шлюбу з Едмундом і бачить у сестрі Гонерільї небезпечну суперницю. Дворецького Освальда Регана посилає знайти і вбити сліпого Глостера.

Сцена 6. Продовжуючи прикидатися божевільним, Едгар приводить свого батька в околиці Дувра. Там він ставить його на рівнині й переконує, що перед ним морський обрив. Вирішивши покінчити з собою Глостер робить крок «з обриву». Едгар знову підходить до нього і, розігруючи роль вже іншої людини, переконує батька, що він дійсно злетів зі скелі, але залишився живий. Обидва вони бачать схибленого короля Ліра у квітковому вінку, який бродить, вимовляючи химерні монологи, поки його не знаходять слуги Корделії і не відводять до лікаря. Раптово з’являється Освальд і намагається вбити Глостера, але гине в сутичці з Едгаром. Едгар знаходить у Освальда адресований Едмунду лист від Гонерільи. Та переконує Едмунда, щоб він під час битв з французами знайшов спосіб убити її чоловіка, герцога Олбені.

Сцена 7. Турботи лікарів Корделії повертають Ліру розум. Прийшовши до тями, король розмовляє з Корделією, дякує їй і кається через несправедливий вчинок до неї.

«Король Лір» 5 акт скорочено

Сцена 1. У таборі британських військ Регана пропонує Едмунду свою любов. Між нею і Гонерільєю закипає вже явне суперництво через Едмунда. Переодягнений Едгар приходить до герцога Олбені і віддає йому листа, в якому Гонерілья будує плани його вбивства руками Едмунда. Едгар каже, що справжність листа він готовий довести шляхом судового поєдинку з Едмундом.

Сцена 2. Едгар і Глостер дізнаються, що в битві військо Корделії було розбите, а сама вона і король Лір потрапили в полон до британців.

Сцена 3. Захопивши короля Ліра і Корделію Едмунд наказує відвести їх у в’язницю і дає таємне розпорядження вбити обох. Регана оголошує, що бажає вийти заміж за Едмунда, але передбачаючи таку розв’язку Гонерілья встигає заздалегідь дати їй отруту. Регані стає погано, її відводять в намет. Герцог Олбені, прочитавши відданий йому Едгаром лист, звинувачує Едмунда у брехні та зраді. Герольд викликає охочого підтримати це звинувачення силою зброї. На поклик виходить Едгар та вступає в поєдинок з Едмундом, смертельно ранить його і називає своє справжнє ім’я. Олбені показує Гонерільї лист, де вона будує плани його вбивства. Та йде і заколюється кинджалом, зізнавшись перед смертю, що отруїла Регану. Едмунд перед смертю розповідає про свій наказ вбити Ліра і Корделію. У в’язницю біжать, щоб врятувати нещасних, але вже пізно.

Лір виходить з в’язниці, тримаючи на руках труп задушеної Корделії, і помирає від горя. Едмунд теж вмирає. Едгар розповідає про загибель свого батька Глостера, який не переніс усіх нещасть. Граф Кент, який віддано любив Короля, також хотів би померти. Та герцог Олбенійський повертає Кента у владу

Олбені розпоряджається про їх похорони і просить Едгара і Кента бути його опорою у відродженні країни.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Дазай топ

    Не понимаю, почему все пишут, что это скучно и непонятно? То что вы не понимаете – ваши проблемы. Мне очень понравилось

    Відповіcти