Лишайники: цікаві факти

лишайники Цікаві факти про природу

Цікаві факти про лишайники зібрані в цій статті.

Лишайники: цікаві факти

Лишайники утворені поэднанням двох організмів, водоростей і грибків.

Лишайники були відомі здавна. Ще великий Теофраст, «батько ботаніки» (IV-III ст. до н. е.), дав опис двох лишайників, які вже тоді використовували для отримання ароматичних і фарбувальних речовин. Правда, в ті часи їх нерідко називали то мохами, то водоростями, то навіть «хаосом природи» і «убогістю рослинності».

Зараз відомо близько 26 000 видів лишайників. Наука про лишайники називається ліхенологія.

Довговічність – унікальність лишайника. Вони можуть існувати кілька десятків років, а то і сотень. Лишайники ростуть дуже повільно, найшвидшим ростом можна вважати близько семи міліметрів на рік.

Лишайник може рости де завгодно: на скелях, стовбурах дерев, шкірі, раковинах живих тварин і навіть пластику. Лишайник може рости навіть на піщаних дюнах, якщо вони тривалий час нерухомі. Лишайники першими поселяються на різних субстратах і служать ініціаторами утворення грунтів, прокладають дорогу іншим рослинним організмам. Вони живуть навіть в Антарктиді і Арктиці, в найсухіших пустелях і біля кромки льодовиків в горах.

Стародавні єгиптяни використовували лишайники, щоб заповнити порожнину тіла мумій.

Лишайник також використовується в якості біоіндикаторів. Вони вказують на здоров’я довкілля.

Сьогодні лишайники використовуються в зубних пастах, дезодорантах, мазях та інших продуктах і досліджуються на предмет їх антибіотичних властивостей.

Серед лишайників майже не зустрічаються отруйні види. Відомі отруйні властивості тільки деяких видів, що містять вульпіновую кислоту, наприклад, Летар вульпіни. Багато видів лишайників їстівні і застосовуються для приготування їжі.

Відомі випадки, коли лишайники рятували, заблукавших у лісі, людей від голоду і смерті.

Лишайники не потребують води, так як вони здатні вбирати вологу після дощу.

Оцініть статтю
Додати коментар