Механічний рух: приклади, види

Фізика

Що таке рух? Це завжди зміна чого-небудь. У цій статті Ви дізнаєтеся, що саме змінюється під час механічного руху і які величини і поняття дають можливість окреслити механічний рух на мові фізики.

Механічний рух: приклади

Механічний рух – це зміна положення тіла в просторі відносно інших тіл.

Розглянемо одне й те саме явище – рух автомобіля – з точки зору двох спостерігачів. Якщо перший спостерігач знаходиться поза автомобілем, і автомобіль проїжджає повз нього, то з точки зору першого спостерігача автомобіль рухається. Але якщо другий спостерігач знаходиться всередині того ж самого автомобіля, наприклад, за кермом, то щодо другого спостерігача автомобіль знаходиться в стані спокою (тобто нерухомий). В цьому проявляється відносність механічного руху.

Або, наприклад, учень, варто в класі біля дошки. Він рухається або знаходиться в стані спокою? Якщо не давати ніяких уточнень, то обидва варіанти відповіді можуть бути правильними. Так відбувається тому, що ми не назвали, щодо чого відбувається (або не відбувається) рух. Якщо розглядати учня як фізичне тіло щодо класної дошки, то учень не рухається.

Але якщо згадати що той же учень знаходиться на планеті Земля, а Земля здійснює обертальний рух навколо Сонця, то відносно Сонця учень рухається.

Планети, в тому числі і Земля з усіма її мешканцями, включаючи учня біля дошки, рухаються навколо Сонця

Поняття і величини, що описують механічний рух

Коли тіло рухається, то поступово його положення в просторі відносно інших тіл змінюється.

Тіло, щодо якого розглядається рух, називається тілом відліку.

Можна сказати, що тіло, яке рухається, переходить з одних точок простору в інші. Всі ці точки розташовуються на лінії, у якій є особлива назва.

Лінія, уздовж якої рухається тіло, називається траєкторією.

Механічний рух: види

Залежно від форми траєкторії, рух тіл можна розділити на:

1. прямолінійний рух;
2. криволінійний рух.

Прямолінійним рухом можна вважати рух поїзда на прямій ділянці шляху, біг спринтера на дистанції 100 м, рух шухляди при витяганні її з шафи, рух літака на злітній смузі і т.д.

У житті частіше доводиться стикатися з криволінійним рухом, наприклад, змагання «Формули-1», біг по доріжці стадіону на довгі дистанції, політ горизонтально кинутого тіла і т.д.

У повсякденному житті нам досить часто вдається бачити траєкторії руху різних тіл. Це білий слід, який залишає в небі літак, це слід лиж на снігу, це слід, який залишає собака, що потрапила лапами в калюжу.

Якщо будь-яким приладом виміряти довжину траєкторії, то ми отримаємо нову фізичну величину – шлях.

Довжина траєкторії називається шляхом і вимірюється в метрах.

Шлях зазвичай позначають латинською буквою S. В системі СІ шлях, як і будь-яка довжина, вимірюється в метрах.

Розглянемо ще один приклад механічного руху. Два автомобіля рухаються щодо спостерігача, що знаходиться ззовні. Нехай автомобілі рухаються паралельно один одному. Крім того, нехай вони рухаються в одному напрямку і з однаковими швидкостями. Тоді один щодо одного ці автомобілі знаходяться в стані спокою (Рух з рівними швидкостями по паралельних траєкторіями). З точки зору пішохода два автомобілу рухаються.

Механічний рух: визначення

Тепер, знаючи, що

– будь-який рух є зміна;

– в разі механічного руху змінюється положення тіла в просторі;

– положення тіла завжди розглядається щодо іншого тіла (спостерігача);

– для зміни положення потрібен певний час,

можна дати наступне визначення механічного руху.

Механічним рухом називається зміна положення тіла в просторі відносно інших тіл з плином часу.

Оцініть статтю
Додати коментар