Міф про Тесея і Мінотавра

Невідомий

Міф про Тесея і Мінотавра розповість одну з найвідоміших історій про те, як Тесей переміг чудовисько Мінотавра.

Міф про Тесея і Мінотавра читати

Мінотавр – міфічна страшна істота з тулубом людини і головою бика – був народжений Пасіфаєю, дружиною царя Міноса (одного з трьох синів Зевса і Європи), від бика, якого повелитель морів Посейдон послав на острів Крит.

Коли син афінського царя Егея – Тесей – прийшов до Афін, вся Аттика була занурена в глибоку печаль: вже втретє від могутнього царя Криту, Міноса, сюди прибували посли за даниною, яку повинні були виплачувати йому афіняни у вигляді викупу за смерть його сина Андрогея, убитого в Афінах марафонським биком. З тих пір кожні дев’ять років жителі Афін посилали Миносу сімох юнаків і сім дівчат на поживу Мінотавра, що знаходиться в Лабіринті царського палацу.

І на цей раз афіняни спорядили корабель з чорними вітрилами в знак жалоби по юних жертвах Мінотавра. Бачачи загальний смуток, юний герой вирішив битися на смерть з жахливим чудовиськом, відправившись з афінськими юнаками і дівчатами на острів Крит, щоб покласти край цій жахливій данині. Старий цар Егей не хотів і чути про від’їзд свого єдиного сина, але Тесею вдалося наполягти на своєму. Він приніс жертву Аполлону-Дельфінію – покровителю морських подорожей, а з Дельф перед самим від’їздом був даний Тесею оракул – обрати собі покровителькою в цьому подвигу богиню кохання Афродіту.

Після прибуття на острів Крит, афінських юнаків та дівчат відразу відвели до Міноса. Могутній цар Криту тут же звернув увагу на прекрасного Тесея. Помітила його й дочка царя, Аріадна, в серці якої Афродіта викликала глибоку любов до юного сина Егея. Саме тому дочка Міноса вирішила допомогти Тесею, щоб врятувати його від розтерзання.

Перш ніж вирушити на бій з критським чудовиськом, Тесею довелося захистити одну з афінських дівчат, ображену гордовитим царем Міносом:

– Ти пишаєшся своїм походженням від Зевса, але і я не син простого смертного: батько мій – великий землетрясець, бог моря Посейдон.

– Якщо ти – син бога Посейдона, то доведи це і дістань кільце з морської безодні, – відповів Мінос Тесеєві, кинувши в море золоте кільце.

Тесей безстрашно стрибнув з крутого берега в море. Як тільки над головою героя зімкнулися морські хвилі, його підхопив вісник глибин, син Посейдона і Амфітрити, бог Тритон і в мить ока домчав до підводного палацу Посейдона, який з радістю подав синові кільце Міноса. Тритон знову підхопив Тесея і виніс його з морської безодні до берега, де повною печалі стояла Аріадна: вона, як і інші, думала, що юнак загинув. Але Тесею мав битися з самим Мінотавром!

Аріадна таємно від батька дала Тесею гострий меч і клубок ниток. Коли Тесея і всіх приречених на смерть відвели в Лабіринт, юнак прив’язав біля самого входу кінець нитки Аріаднови  і пішов по заплутаних нескінченних переходах. Нарешті, він дійшов до місця, де знаходився Мінотавр, який з грізним ревом кинувся на прибульця. Почався страшний бій … Під час сутички, в якусь мить, Тесею вдалося схопити чудовисько за ріг і встромити йому в груди свій гострий меч. Убивши Мінотавра, юнак зі своїми супутниками, слідуючи за ниткою, вийшов з Лабіринту, де біля виходу їх радісно зустріла Аріадна.

Тепер потрібно було подбати про врятування від гніву царя Міноса. Тесей швидко спорядив свій корабель в зворотний шлях, заздалегідь прорубавши дно в усіх витягнених на берег кораблях крітян. Аріадна же послідувала за Тесеем, якого пристрасно полюбила.

На зворотному шляху мандрівники вийшли на берег Наксоса, де вирішили переночувати. У сні Тесею з’явився бог вина Діоніс, що повідав йому про те, що він повинен покинути Аріадну на пустинному березі Наксоса, оскільки боги призначили її в дружини йому, богу Діонісу. Тесей прокинувся і, повний смутку, швидко зібрався в дорогу, слухаючи волю богів. Так Аріадна стала богинею – дружиною великого Діоніса.

А корабель Тесея швидко понісся на своїх чорних вітрилах по блакитному морю. Засмучений втратою Аріадни, Тесей забув дану Егеєві обіцянку замінити, у разі перемоги над Мінотавром, чорні паруси білими …

Егей чекав свого сина на високій скелі біля моря. Ось вдалині показалась чорна точка, стрімко наближається до берега … Це корабель його сина, але не блищать білі вітрила на сонці, значить, загинув Тесей … У відчаї Егей кинувся в море, потонувши в морській безодні … Саме з тих самих пір море це так і зветься – Егейським

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Яна

    Дякую дуже помогло у польській школі❤️

    Відповіcти
  2. богдан

    можете поалуйста сделать переказ про мінотавра

    Відповіcти
    1. Ярик

      чел это и есть про него и научись писать!

      Відповіcти