«Назар Стодоля» характеристика героїв

назар стодоля шевченко характеристика героїв Аналіз твору

Т. Г. Шевченко «Назар Стодоля» характеристика героїв допоможе розкрити їх образи, визначити риси характеру.

«Назар Стодоля» характеристика героїв твору

ХОМА КИЧАТИЙ

Багатий сотник. Користолюбний  та безпринципний, для нього чини важливіші, ніж щастя доньки. Прагне поєднати у шлюбі доньку із чигиринським полковником, бо потім «і слава, і почот, і червінці гарбай: все твоє». Аби здійснити задумане, Хома просить спеціального дозволу у панотця, підкупляє його, аби дав дозвіл на заборонене у Святвечір сватання.  Зневажаючи народні традиції, наказує челяді проганяти колядників, аби не заважали сватанню.

   Хома проявляє батьківський деспотизм: « Се ж моя дитина, моє добро, слідовательно, моя власть, моя і сила  над нею. Я отець, я цар її». Дізнавшись про наміри сотника, Назар говорить Галі: « …в тебе кат єсть, а не батько!». Кичатий, бажаючи породичатися із полковником, підступно використовує Стеху, обіцяючи на ній одружитися. Проте Гнат зневажає ключницю  через її бідність. Він обдурює дівчину, бо одруження вважає способом збагатитися: «женись не на чорних бровах, не на карих очах, а на хуторах і млинах, так і будеш чоловіком, а не дурнем». Це бездушна людина  у ставленні як до доньки, так і до Стехи.

ГАЛЯ

Дочка багатого сотника, дівчина з природною натурою, духовно багата, чутлива. Вона закохана в хорунжого Назара Стодолю. Галя  щиро вірить у кохання Назара, бо хлопець «не такий, він не розлюбить». Дівчина готова йти на край світу з ним, ділити усі життєві випробування, аби бути з коханим. Втрата Назара, його кохання для дівчини однаково що смерть: « Убий же мене, таточку,  та не бери з собою!».  Гнат високо цінує відданість Галі  Назару: « Галя в одній сорочці піде за тобою на край світа…». Галя прямо говорить про неприязнь до старого залицяльника. Простодушна, вона спочатку наївно вірить у можливе щастя, та дізнавшись про наміри батька, постає проти моралі сотника. Галя порушує звичай, який стає на заваді її щастя, та виявляє непослух батькові.  Але дівчина гостро переживає через відчуття провини перед батьком,  якого потайки залишила. Пішла з рідного дому без батьківського благословення. Галя виявляє твердість і мужність у відстоюванні свого щастя.  Вона, сильна і горда,  ладна вмерти, аби не йти за нелюба, бо для дівчини взаємне кохання –мета життя, а його втрата рівноцінна смерті. Чесна та добропорядна Галя бачить такими всіх довкола себе, тому звіряється у своєму нещасті Стесі, сподіваючись її допомоги. Життєрадісна  дівчина не боїться роботи і на погрози батька залишити її без приданого, спокійно, проте сміливо говорить, що зароблятиме сама. Ціну праці вона знає, бо сама вишивала рушники та хустку для нареченого і « гроші на шовк сама заробляла». 

НАЗАР

Центральна дійова особа, високодуховна людина. Сміливий і рішучий козак, який  добре обізнаний у військовій справі, захоплений військовими морськими походами, козацькими ватажками Остряницею та Наливайком. Совість і честь для Назара – найважливіші людські чесноти, « самому гетьману не дасть себе на посміх!». Назар врятував життя Хомі. Він відвертий, щирий друг.  Стодоля  має любляче серце, тому   бореться за щастя з коханою дівчиною. У боротьбі за подружнє щастя він веде статечно, виявляє повагу до старших, усталених у народі традицій, у найкритичніший момент звертається до громади,  як  порадника та судді. Назар уміє чинити розсудливо навіть у найгостріший момент боротьби за кохання, зупиняючи Гната: « Пусти його, не варт він того. Не напасти душі своєї». Він розуміє, що не можна побудувати щастя Галі на смерті її батька.  Галя для нього абсолютна цінність. Хлопець натхненно у мріях будує майбутнє з коханою «де тільки одна воля, одна воля та щастя». Назар у коханні натура поетична, пристрасна: « Та чи вмру ж я коли- небудь? Ні, я ніколи не вмру! Коли ти будеш зо мною, то смерть не посміє в хату нашу заглянуть».

СТЕХА

Дівчина – сирота, яка живе за принципом «а що дасте». Стеха  прагне вийти заміж за старого сотника, бо він багатий. Проте аби забезпечити своє матеріальне становище, вона готова служити всім, хто заплатить за  службу. При цьому Стеха не дотримується ніяких моральних принципів. Вона користолюбна  пристосуванка, Гнат підкреслюючи цю рису характеру Стехи говорить: « Ключниця за червінця піде колядувать хоть до самого сатани». Дівчина відчуває нещирість Кичатого у ставленні до неї, проте й сама зверхньо ставиться до тих, хто поруч, бо таки відчуває захист сотника. Здається, дівчина нічого не боїться, бо йде вночі до старої корчми, яку люди і вдень обходять стороною.  Проте її поведінка  та вчинки інколи суперечливі: видавши хазяїну наміри Галі та Назара втекти, потім щиро спічуває закоханим.

ГНАТ

Побратим Назара, « певний друг!».  Енергійний, кмітливий, рішучий, користується авторитетом серед козаків. Гнат теж колись пережив любовну драму: «…І я, дурний, колись любив…».  Високо цінує дружбу.   У корчмі, рятуючи Назара від челяді Кичатого, готовий на самопожертву  і ладен піти на смерть за вбивство сотника, який зганьбив козацьку честь. Гнат вміє зорієнтуватися в будь-якій ситуації, але його спроби втішити  побратима на козацький лад  викликають у Назара нерозуміння,  той дорікає йому: «Ти зліший дявола».

Матеріал надано лише для публікації на сайті  dovidka.biz.ua. Копіювання заборонено!

Оцініть статтю
Додати коментар