«Назар Стодоля» аналіз (паспорт) твору

Аналіз твору

Аналіз твору «Назар Стодоля» Шевченка допоможе визначити, яка тема, ідея, жанр, сюжет та композиція.

«Назар Стодоля» аналіз (паспорт) твору

Автор Тарас Шевченко

Рік написання – 1843-1844

Жанр – історична соціально-побутова драма.

Тема твору “Назар Стодоля” –  показ соціальних суперечностей між старшинською верхівкою та низовим козацтвом.

Ідея – висміювання частини козацької старшини, прославлення благородства та відваги низових козаків; возвеличення справжнього, вірного почуття кохання.

Основна думка:

  • сім’ю слід будувати на взаємній любові, довірі, духовній близькості людей;
  • у моральних основах народного життя Кобзар бачить силу, здатну піднести особистість до героїзму.

Особливості твору: багатогранність у змалюванні характерів героїв; відтворення народних звичаїв та обрядів; поєднання народних звичаїв та обрядів; поєднання ліричного і гумористичного.

“Назар Стодоля” сюжет, композиція

Сюжет побудовано на традиційному любовному трикутнику, хоча образ основного Назарового суперника, полковника Молочая, винесено за межі тексту твору, а місце центрального негативного персонажа посідає Хома Кичатий.

Хома Кичатий — сотник, який вирішив збагатитися за рахунок того, що він силоміць видасть свою дочку заміж за старого полковника Молочая. Жених присилає сватів, але цьому перешкоджає Назар, якого любить Галя.

Сотник категорично забороняє дочці зустрічатися із Стодолею. Назар у розпачі. Гнат, побратим засудженого козака, вирішує допомогти. Друзі умовляють Стеху, ключницю Кичатого, за винагороду допомогти викрасти Галю з батьківського будинку. Кохані знову разом, вони чекають коней, щоб поїхати на постійне помешкання у Січ. Незабаром з’являється Кичатий, якому Стеха розповіла про викрадення Галі. Виникає сутичка між сотником з одного боку і Назаром, Гнатом з іншого. Ситуація склалася на користь молодих. Хома благословляє їх на одруження.

  • Експозиція: рішення Хоми видати дочку заміж за полковника; очікування сватів.
  • Зав’язка: одночасне з’явлення у хаті Кичатого сватів і Назара; конфлікт між сотником і простим козаком.
  • Розвиток дії: опис народних вечорниць напередодні Різдва; рішення Гната допомогти побратиму в його горі — за допомогою Стехи викрасти кохану в батька.
  • Кульмінація: сутичка Хоми з побратимами.
  • Розв’язка: згода Кичатого на шлюб Назара і Галі.

“Назар Стодоля” головні герої

Головні герої твору: Галя (дочка сотника), Назар Стодоля (хорунжий), Гнат Карий (побратим Назара Стодолі), Хома Кичатий (сотник), Стеха (ключниця Кичатого)

  • Галя –  донька сотника. Життєрадісна, простодушна, безтурботна і довірлива, прагне волі у почуттях і діях, чесна, безпосередня і справедлива. Вона кохає Назара Стодолю
  • Назар Стодоля – сміливий, вміє постояти за свою гідність, поетичний, пристрасний.
  • Гнат Карий – стриманий, енергійний, одчайдушний, готовий на смерть за побратима.
  • Хома Кичатий – батько Галі. Готовий пожертвувати щастям доньки заради кар’єри. Для нього головне – збагачення й здобуття булави.

“Назар Стодоля” жанр

Це історична соціально-побутова драма, бо твір має такі ознаки:

  1. сюжет з гострим конфліктом; подія відбувається стрімко;
  2. події відбуваються в напрузі;
  3. мовлення начищене монологами, діалогами, полілогами;
  4. у тексті наявні ремарки, поділений на дії;
  5. такі твори призначені для постановки на сцені.

Автор зазначає, що дії твору проходять у XVII ст. і за допомогою художніх деталей та лек­сичних засобів створює відповідний історичний колорит (є представники різних прошарків козацтва, описано Запорізьку Січ, запорізькі порядки, Братський монастир). Але в основу твору покладено не кон­кретна історична подія. Минуле постає в його буденних клопотах, суперечках, а то й гострих зіткненнях різних поглядів. Але у творі стикаються не просто характери, а різні суспільні сили: багатий і бідний, старшинська вер­хівка і низове козацтво.

Отже, побутовий конфлікт має соціальну основу, тобто є соціально-побутовим.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Уляна

    Я читала повну версію твору, але таких персонажів як Наталка, Микола і Петро не знайшла (як я розумію, вони випадково відібрані сюди з твору “Наталка Полтавка”). Будь ласка, виправіть помилку. Дякую

    Відповіcти