Які основні ідеї епохи Просвітництва які головні завдання цієї еппохи розглянемо нижче..
Основні ідеї Просвітництва
Ідейний рух XVIII століття увійшов в історію європейської культури під назвою Просвітництво.
Коротко про Просвітництво:
- Просвітителі називали світ прекрасним та досконалим.
- Людину у добу Просвітництва вважали досконалою істотою
- Найбільше цінували в людині у добу Просвітництва розум.
- Найвищим законом життя просвітителі вважали закон розуму
- У людини доби Просвітництва з людиною доби Відродження спільні оптимізм та цілеспрямованість;
- Церква у добу Просвітництва втратила свою силу і вплив.
- Фізика і хімія – галузі науки доби Просвітництва, в яких було зроблено найбільше відкриттів.
- XVIII століття вважають віком книги.
- За доби Прсвітництва найбільшого розквіту досягла журналістика.
Епоха Просвітництва являє собою період, який характеризується ідеологічною підготовкою до затвердження буржуазної політичної влади. У дану епоху відбулося затвердження таких буржуазних цінностей як: цінність приватної власності, цінність життя, рівності і свободи. Особливого значення набуває розум, а ідеалом Просвітництва став освічений правитель, який дбає про свій народ і його освіту. Даний період почався в тогочасній найрозвиненішій країні – Англії. А ось свого піку як ідейний і світоглядний рух епоха Просвітництва досягла у Франції.
Основні ідеї філософії Просвітництва
Філософи Просвітництва продовжували відстоювати класичні погляди раціоналізму і формулювали нові ідеї, засновані на картезіанській метафізиці, а точніше на її критиці. Давайте докладніше зупинимося на поглядах окремих філософів даної епохи.
Ф. Бекон. Займався досвідченим освоєнням природи. Довів, що знання про природних силах можна використовувати на благо людини.
Д. Толанд, Д. Локк, М. Тиндаль. Проповідували на тлі домінуючих релігійних поглядів на Мир деїзм: у Бога після створення Світу більше немає справ.
Р. Декарт. Ввів раціоналізм, проголошуючи ідею про те, що людина може стати господарем природи.
Х .Вольф. Розвивав ідею «світової мудрості», систематизуючи розрізнене вчення в одне ціле і адаптуючи оброблювані тексти до розуміння народу.
Д. Дідро. Просував знання в маси. Випустив «Енциклопедію» – нову систему поглядів на світ з критичним ставленням до релігійного світогляду.
Таким чином, в філософії Просвітництва сформувалося нове розуміння суспільної історії. Виявилися її залежності і зв’язки з винаходами, з науковими відкриттями, досягненнями техніки, кореляцією швидкості розвитку суспільства.
Основні ідеї французького Просвітництва: політико-правовий аспект
- Добродії, монархи та інші керівники держав повинні мати належну освіту, так як тільки освічений правитель може в повсякденне життя підданих впровадити принцип розуму.
- Капіталістичні відносини повинні зміцнюватися і установлюватися в суспільстві.
- Демографічний вибух, зростання міст, прогрес технологій, розвиток банківської справи, комунікацій і промисловості, ускладнення соціальних зв’язків повинні привести до знищення старих феодальних структур.
- Нова буржуазна філософія обгрунтовувалася на необхідності демократичного перетворення громадськості в 2 формах – деістичній і матеріалістичній. Деістична розглядала Бога як першопричину світу, а друга форма – як регулятор історичного розвитку.
Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися, які основні ідеї епохи Просвітництва.