Які основні ідеї соціалізму, Ви дізнаєтеся з цієї статті.
Основні ідеї соціалізму
Соціалізм – це вчення про перетворення суспільства, яке базується на експлуатації та приватній власності, в якому панує справедливість і соціальна рівність, шляхом встановлення колективної власності і ліквідації приватної власності.
Соціалізм як політична ідеологія сформувався в кінці ХVIII – початку ХIХ століття завдяки утопічним ідеям Ш. Фур’є, А. Сен-Симона, Р. Оуена. Вони носили антикапіталістичний і антиринковий характер. Суспільство, яке прийшло на зміну капіталізму, набуває такі риси – колективна праця, суспільна власність, плановість. Іншими словами це буде безкласове суспільство, в якому панує людинолюбство, заохочуються мистецтво і наука, а праця буде для людини природною потребою, насолодою.
Ще одні творці соціалізму – К. Маркс і Ф. Енгельс. Силою соціалізму, згідно вченим, був пролетаріат. Тому щоб перевлаштувати суспільство необхідно провести соціалістичну пролетарську революцію.
Основні ідеї соціалізму коротко
Серед головних ідей соціалізму виділяють:
- Демократію. Це політичний режим, де народ є легітимним і єдиним джерелом влади.
- Егалітаризм. Дана концепція має на увазі під собою створення суспільства з рівними можливостями. Кожен член такого товариства має доступ до матеріальних благ і може керувати ними.
- Змішану економіку. Соціалістична економіка включає корпоративну і приватну, державну або громадську. Вона грунтується на 3 принципах:
- Громадська власність. Вона не може бути державною власністю. Господаря при ній немає, все або нічиє, або спільне. Суспільною власністю заправляє чиновник, який також не є господарем. Її риси – некомпетентність, бюрократизм, марнотратство. У підсумку, як показує історія, все це веде до регресу.
- Планомірність. Вона займається вирішенням 3 завдань – точного знання майбутнього, вимірності потреб, можливості пов’язати виробників між собою в короткі терміни. Дані завдання, звичайно, не мають ніякого рішення. Планомірність в економіці вбиває ініціативу. Це швидше економіка дефіциту, виробництво для виробництва, а не для людини.
- Розподіл по праці. Можливо в тому випадку, коли можна виміряти трудовий внесок, а не витрати робочого часу і сили. Що в принципі неможливо. Праця кожного є загальною працею.
Як показала історична практика, жодній країні, яка стала на шлях розвитку соціалізму, не вдалося підтвердити і втілити всі ідеї в життя. Спочатку спостерігався якийсь ривок, але в підсумку соціалістична країна все більше і більше відстає від капіталістичних країн. Причиною цього є не брак часу, ні неготовність народу до нового соціалістичного способу життя, ні в некомпетентності вождів. Причиною є те, що поставлені класиками цілі неможливо досягти запропонованими засобами. В цьому проявляється протиріччя і суть соціалістичної теорії.
Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися, які основні ідеї соціалізму.