«Овальний портрет» (англ. The Oval Portrait) – розповідь Едгара Аллана По про трагічну історію створення загадкового портрета із замку. Це одне з найбільш коротких оповідань Едгара По, при першій публікації в 1842 році воно було всього на двох сторінках, а згодом було ще скорочене автором.
Едгар По «Овальний портрет» скорочено
Оповідання йде від першої особи. Автор, подорожуючи по Апеннінах зі своїм слугою, втомлений, охоплений лихоманкою і раною, нанесеною йому розбійниками за незрозумілих обставин, залишається на нічліг в старому замку. Автор страждає від безсоння і розглядає картини у відведеній йому кімнаті, звіряючись зі знайденим там же записником їх описів та історій їх створення. Несподівано він помічає портрет молодої красивої жінки, на який спочатку не звернув уваги, так як він стояв у тіні за колоною. Картина справляє на автора настільки сильне враження, що він змушений заплющити очі, щоб розібратися у своїх почуттях. Нарешті, він розуміє, що причина такої дивної його реакції – в дивовижній жвавості портрета. Заінтригований, автор шукає інформацію про картину в записнику.
У книзі автор знаходить легенду створення картини. Її написав художник, який без залишку віддавав всі сили мистецтву. Через це його наречена була завжди обділена увагою, але не нарікала, а покірно підпорядковувалася коханому. Одного разу художник вирішив написати її портрет. Він працював тижні безперервно, і весь цей час його наречена терпляче позувала йому. Портрет був прекрасним, друзі художника в один голос говорили, що в ньому він перевершив себе. Захоплений роботою, художник не помічав, що молода жінка все більше і більше чахнула. Нарешті, портрет був готовий. Художник зробив останній мазок, і вигукнув, задоволений своєю роботою «Так, це саме життя!» Як тільки він вимовив ці слова, останні сили покинули його прекрасну натурницю і вона впала замертво.
Аналіз «Овальний портрет»
Автор – Едгар Алан По
Рік написання – 1842
Жанр: оповідання
«Овальний портрет» головні герої
- Оповідач – мандрівник, який опинився у покинутому замку.
- Художник – чоловік, одержимий живописом
- Дівчина – красива молода дружина художника, яка жертвує собою заради кохання.
- Педро – відданий слуга оповідача.
Ідея розповіді в дивньому зв’язку реальності і мистецтва. У «Овальному портреті» мистецтво і поклоніння йому вбивають справжнє життя, втілене в образі прекрасної молодої жінки. З цього можна зробити висновок, що у мистецтва і смерті загальна природа, так як мистецтво, як і смерть, змагається з життям. Подібні погляди були властиві Едгару По, він вважав поезію «ритмизованою красою», а самої поетичною річчю на світі вважав смерть молодої жінки. Також важливо відзначити, що першопричиною смерті красивої жінки, в розумінні По, є її власна краса.
З іншого боку, мистецтво викриває провину художника і вказує на неминуче зло – творячи мистецтво, художник руйнує життя.
Творчий процес, у своєму вчиненні, завжди прагне перевершити життя, зводячи його до стану смерті. Це відзначає і оповідач, приголомшений одухотвореністю портрета. Едгар По попереджає читача про підступну подвійність мистецтва і пародоксальну взаємодію життя і смерті в служінні йому.
План твору «Овальний портрет»
- Подорож оповідача зі слугою.
- Ніч у порожньому замку.
- Споглядання картин.
- Овальний портрет.
- Одержимий художник.
- Висока вежа.
- Створення портрета.
- Мовчазне страждання жінки.
- Останній мазок.
- Смерть дружини художника.
Чому вчить оповідання «Овальний портрет»? Розповідь вчить не впадати у сильну залежність до чогось. Це може негативно вплинути на близьких людей. Автор нагадує, що головна цінність життя – душевна теплота та любов.