“П’ятизлотник” Коцюбинський скорочено читати оповідання Ви можете за 4 хвилини.
“П’ятизлотник” дуже скорочено
“П’ятизлотник” короткий зміст нагадає про головні події в оповіданні, але його краще читати повністю.
Вечором старий Хома зі своєю жінкою Химою сидять вдома і обговорюють, що в них закінчилось борошно. Тепер не буде з чого спекти хліб, і грошей теж немає, щоб купити борошна. А жид скориш всього не дасть у борг. Цього року недорід і дуже сутужно старим. Дід радий кудись піти на роботу та ніде її не має, тільки раз дрова рубав і то за сороківку. Дід з бабою почали їсти бараболю з сіллю, запиваючи лише холодною водою.
Другого дня припало свято — Введення. Старі молились у церкві та слухали проповідь батюшки, який розповідав про голод у далеких країнах. Повертались старі вже веселішими, адже в них ще не так скрутно з харчами. Вдома Хима перебирала речі і на дні скрині побачила білий п’ятизлотник, який їй на весілля подарувала бабка. Тепер вона мріє після народження онуки подарувати їй п’ятизлотника на її вже весілля.
Вночі старим не спалось. Дід запропонував купити хліба на п’ятизлотника та бабу як окропом облила його пропозиція, вони надулись один на одного. Ранком було важко обом на серці і дід забажав, щоб хтось зайшов у гості для розради. Та потім злякався власної думки, адже не було чим частувати гостей. Але до них зайшов сват і дід побіг до шинкаря за набором. Та шинкар нічого не дав і дід повернувся з пустими руками. Він знов попросив віддати п’ятизлотника та баба не дала. Дід злий пішов просити по сусідам, які дали кварту і якось відбули свата. Довідник цікавих фактів та корисних знань
Наступного дня до них прийшли соцький з десятником правити подать, але в старих нічого не було. Тоді вони почали забирати свиту діда і дід молив бабу віддати п’ятизлотника та і тут вона була непохитна. Свиту забрали.
Наступного дня Хома пішов до пана просити грошей на відробітки і він дав. Щасливі старі вирішили тепер забрати свиту і купити дешевої кукурудзяної муки.
Знов не спалось старим, вони думали про місця, де зараз голодують люди. Почали розмовляти і вирішили кинути п’ятизлотника у карнавку в церкві для помочі голодуючим.
Другого дня пішли до церкви і баба кинула гроші у карнавку. Коли ж батюшка діставав гроші і побачив серед мідяків п’ятизлотника то здивувався, що виявляється, серед його парафіян є такі багатирі!..
“П’ятизлотник” аналіз Ви можете додати через форму коментарів, щоб допомогти своїм одноліткам.
Автор переказу – Гнатюк Юлія (J-G)
Матеріал надано лише для публікації на сайті dovidka.biz.ua від 9 листопада 2016 року.