Початок правління Перікла в Афінах, як і весь інший час мали велике значення для всієї країни.
Правління перикла в Афінах
Чому правління Перікла називають золотою добою? Золота доба Перикла – це Греція V століття до н. е. Тоді Греція представляла конгломерат полісів – міст-держав, які то ворогували, то дружили між собою. І Перікл, прославлений державний муж Еллади, зробив багато для процвітання свого поліса – Афін. В період його правління Афіни досягли піку свого економічного і культурного розквіту.
Розквіт Афін за часів правління Перікла
Розділяючи переконання демократів, йому вдалося послабити аристократичну влада в державі, підірвану в попередні роки. По ініціативі Перикла члени Ради присяжні отримували за свою службу щоденну плату, а пересічні громадяни гроші на театральні вистави. У підсумку він зробив так, що всі жителі Афін, не залежно від матеріального положення могли брати участь в управлінні державою і суспільному житті. Це і є ідеал справжньої демократії, який, на жаль, на практиці був втілений лише в Стародавній Греції.
Правитель вважав, що правом на розваги володіють всі громадяни, і підтверджував це економічно.
Афіни при Периклі зіграли провідну роль у перемозі над Персією, так як зайняли чільне місце в Центральній Греції. Будівництво Довгих стін, які об’єднали Афіни і порт Пірей, зробило місто справжньою неприступною фортецею. Періклу вдалося під владою Афін об’єднати Беотію, Фокиду, Егіну, Локриду, відстояти Акрополь, укласти мирний договір з Персією, а потім зі Спартою на 30 років. Своїх громадян він посилав освоювати далекі колонії у Фракії, які лежали вздовж узбережжя Чорного моря.
Незабаром почалася Пелопоннеська війна через конфлікт Афін з Коринфом за торгові шляхи. З невеликими перервами вона тривала 30 років. Коринф привернув на свій бік давнього політичного і військового суперника Афін – Спарту. З вторгненням великої спартанської армії, сільське населення поспішило сховатися за стінами Афін. Така перенаселеність на двадцятий рік війни привела до епідемії висипного тифу. Від недуги померли сини правителя від першої дружини. На народних зборах Перікл наполіг на тому, щоб Перикла-молодшого, народженого від другої дружини Аспасії, визнали повноправним афінянином.
У 429 році до н.е. від тифу помер і сам Перікл. Після його смерті закінчився «золотий вік» не тільки Афін, але і всієї Еллади.