Зниження або втрата слуху, хоч і меншою мірою, ніж втрата зору, значно обмежує життєві можливості людини. Розглянемо які основні причини зниження слуху та його лікування?
Причини та лікування зниження слуху
Приглухуватість — це раптове або поступове погіршення слуху, що виникає через порушення звукопроводящей або звуковоспрінімающей функції слухового апарату.
Зниження слуху, аж до повного його зникнення, можуть викликати різні чинники. Іноді причина очевидна і легко виліковна, наприклад, скупчення сірки в вушному проході або інфекційне захворювання вуха. В інших випадках, особливо при раптовому зниженні слуху, причини можуть залишатися невідомими.
Причинами зниження слуху, від якого сьогодні страждають мільйони людей різного віку, можуть бути спадкові та інфекційні захворювання, вікові зміни, травми голови або ж тривалі звукові навантаження. Так, у людини, що постійно знаходиться в обстановці з рівнем шуму 90 децибел, протягом року можуть розвинутися необоротні поразки нервових закінчень внутрішнього вуха.
Основні причини зниження слуху:
- Надміру тривалий вплив шуму (будівництво, рок-музика, стрільба, і т.д.).
- Вікові зміни.
- Інфекційні захворювання (отит).
- Травма голови чи вуха.
- Генетичні або вроджені дефекти.
- Ототоксичний вплив ліків або лікувальних процедур (антибіотики, хіміотерапія, опромінення).
Лікування зниження слуху
Враховуючи, що погіршення слуху може посприяти безліч різних захворювань, доцільніше буде звернутися до фахівця для встановлення точного діагнозу і призначення відповідного лікування. Для усунення інфекції, наприклад, можуть бути призначені антибіотики. Але є також і деякі інші способи.
- Лікування кондуктивної приглухуватості
При порушенні функціональності або цілісності слухових кісточок і барабанної перетинки зазвичай потрібне оперативне лікування. Існує велика кількість хірургічних операцій, які забезпечують повне відновлення або істотне поліпшення слуху (протезування слухових кісточок, тимпанопластика, мірінгопластіка і т.д.). У ряді випадків відновлення слуху можливо навіть при повній глухоті. Вид оперативного втручання визначається характером поразки звукопроводящей системи.
- Лікування нейросенсорної приглухуватості
Загибель волоскових клітин незворотна незалежно від причини їх поразки. Коригувати порушення хірургічним шляхом неможливо. На початкових стадіях захворювання при точній постановці діагнозу у ряді випадків хороший ефект дає лікарська терапія в поєднанні з фізіолікуванням, електростимуляцією і оксігенобаротерапія. Єдиним способом компенсації при значній давності захворювання, глухоті і важкої двосторонньої нейросенсорної приглухуватості було і залишається слухопротезування. Підбір встановлення та налаштування слухового апарата здійснюється лікарем-слухопротезістом.
Завдяки сучасним досягненням медицини розроблені оперативні методи лікування нейросенсорної приглухуватості і альтернативою слухового апарату стала кохлеарна імплантація.