Ремарк “Життя в борг” скорочено читати українською Ви можете за 10 хвилин.
«Життя в борг» короткий зміст
«Життя в борг» – роман німецького письменника Еріха Марії Ремарка.
Альпи. Санаторій для хворих на туберкульоз «Бела Віста». Заслужений автогонщик Клерфе приїжджає провідати свого доброго товариша і колишнього напарника Хольман. На шляху по звивистій гірській дорозі Клерфе зустрічає сани, запряжені кіньми. Рев мотора налякав тварин, через що вони встали на диби і вивели сани прямо до авто. Автомобіліст поспішив допомогти візникові, але зустрів досить різку відсіч. Керував саньми високий ставний чоловік у чорній хутряній шапці, його супутницею була молода красива жінка, яка, злякавшись, вхопилася за поручні свого прогулянкового «екіпажу».
Тоді Клерфе ще не знав, що чоловіка звати Борисом Волковим. Він заможний російський білоемігрант, знімає будиночок неподалік від «Бела Віста». Жінка – двадцятичотирирічна бельгійка Ліліан Дюнкерк. Обидва вони смертельно хворі і вже кілька років проживають в санаторії, який одночасно є їхнім порятунком і комфортабельною в’язницею.
Після випадкової зустрічі між Клерфе і Волковим пролягає тінь взаємної антипатії. Чоловіки ще не розуміють її витоків, але розгадка проста – їм обом подобається одна жінка
Нарешті, Клерфе добирається до санаторію. Його дивує цей абсолютно незвичайний новий світ, який живе за своїми власними законами. Час тут ніби зупинився. Хольман, з яким Клерфе ще не так давно ганяв по автотрасах, розповідає приятелеві про мешканців «Бела Віста». Постійних мешканців, тобто хворих, можна відрізнити від гостей, тобто здорових, по стійкому альпійському загару. Більшість з них виглядає молодими і здоровими, але насправді всі вони приречені жити в постійному очікуванні неминучої смерті. Будь-яка застуда, незначний нежить може коштувати гостю санаторію життя. Хворі називають «Бела Віста» комфортабельною в’язницею і бояться розлучитися з її незримими кайданами, бо вихід на волю означатиме для них смерть.
Хольман тужить за перегонами, лікарі заборонили йому керувати автомобілем. Він розпитує колишнього напарника про справи на чемпіонатах і в таємниці радіє, що Клерфе не досяг успіху з іншими напарниками. Друг бреше хворому товаришеві – насправді він успішно виступає в парі з іншими спортсменами – просто Клерфе не хочеться засмучувати Хольман, той все одно більше не читає спортивну хроніку.
Їх розмову перериває несподівано з’явилася Ліліан. Вона скаржиться на крокодилицю (так хворі називають старшу медсестру), яка забороняє їй гуляти вечорами, і Далай-Ламу (головний лікар), який призначив на завтра рентген.
Всупереч умовлянням крокодилиці і прискіпливого Волкова, компанія відправляється розважитися в Палас-бар. Там за келихом вина Клерфе розмовляє з Ліліан про життя і смерть. Після недавніх похорону подруги Агнесс Сомервілл (колишньої мешканки санаторію) Ліліан особливо часто замислюється про загибель. На кожному кроці їй ввижаються ознаки швидкої смерті і власна хвороба здається в рази серйозніше, ніж була раніше. Клерфе в якійсь мірі близький Ліліан. Він автогонщик і під час кожного заїзду знаходиться на волосок від смерті. Він, також як і Дюнкерк, постійно втрачає когось зі свого оточення.
Наприклад, тільки що Клерфе отримав звістку про те, що помер його товариш. Він потрапив в аварію. Спершу його перетворили в безпорадного каліку, ампутировав ногу. Найстрашніше, що його кохана навіть не прийшла провідати хворого. Клерфе знав, що довгий час вона зраджувала його приятелю. Тепер, коли його не стало, жінку займає тільки одне питання – чи отримає вона гроші від свого колишнього. Клерфе вважає, що смерть для його друга стала нагородою, справжнім порятунком від розчарування, ганьби, обтяжливого існування. Ліліан, навпаки, переконана, що смерть не може бути щастям. Кожен – каліка, обманутий, знедолений, той хто втратив все – хоче жити. Тільки той, за ким смерть ходить по п’ятах, може по-справжньому цінувати життя.
Після проведеного вечора Клерфе вирішує відправити Ліліан гілку білосніжних орхідей, які він купує в крамничці неподалік від місцевого крематорію. Однак, побачивши квіти в своїй кімнаті, дівчина відразу викидає їх у вікно. Для неї прекрасні квіти – містичне послання з того світу, адже точно такі ж орхідеї вона поклала декількома днями раніше на труну Агнесс. Як пізніше з’ясовується, підприємливі торгаші збирають кращі квіти з могил перед відправкою тіла в крематорій і перепродують їх.
Незручна ситуація вирішується. Клерфе знову забирає Ліліан на прогулянку, і вони проводять кілька чудових днів разом. У Ліліан ніби щось змінилося. Якщо раніше вона готова була чіплятися за життя, болісно продовжуючи її своїм безпечним ув’язненням, то з появою Клерфе їй вперше захотілося жити по-справжньому. Що вона, по суті, бачила? Дитинство, юність, яких практично не пам’ятає. Потім війна з її стражданнями, голодом, вічним страхом. Після війни відкрилася хвороба і негайна ізоляція в санаторії.
Тут Ліліан уже чотири роки. Існують випадки абсолютного лікування хворих, але вони дуже рідкісні. Більшість з мешканців «Бела Віста» гинуть в його стінах, а вона не хоче цього робити. Ліліан приймає рішення покинути санаторій, відправитися в Париж і почати своє коротке, але справжнє життя.
Ліліан Дюнкерк переводить чималі статки, залишені батьками, і приймається витрачати гроші. Їй нема чого економити, відкладати на майбутнє, планувати сім’ю. Ліліан спускає силу-силенну грошей на нові речі і розваги.
Тим часом Клерфе тимчасово виїжджає до Риму. Там він підписує договір з автогоночною компанією і на час сходиться з колишньою коханкою Лідією Мореллі. По поверненню в Париж Клерфе не впізнає Ліліан – з провінційної милої дівчини вона перетворюється в чарівну жінку. Тепер між молодими людьми зав’язується справжній роман.
Незважаючи на спроби дядька Ліліан, який не здогадується про хворобу племінниці, видати її за заможного кавалера, дівчина вибирає Клерфе. У неї абсолютно немає часу на лицемірство, їй нема чого робити далекоглядні розрахунки, вона просто хоче любити і бути коханою.
Єдине, чого Ліліан не поділяє, так це роду занять Клерфе. Вона не розуміє, чому сильні, здорові молоді люди просто так ризикують власним життям. Гонки Ліліан не відвідує. Для неї це занадто обтяжливе видовище.
Закохані кілька разів розлучаються, але за кожною сваркою слідує чергова зустріч і бурхливе примирення. Клерфе настільки прив’язався до дівчини, що пропонує їй стати його дружиною. Ліліан розуміє – тепер у Клерфе з’явилося майбутнє, в той час як у неї його немає. Вона приховує від коханого загострення своєї хвороби і пропонує почекати до наступного року. Ліліан прекрасно знає, що так довго їй не протягнути.
Однак доля грає злий жарт – першим з життя йде Клерфе. Він розбивається на смерть під час гонок в Монте-Карло. Ліліан за підтримки Бориса Волкова, який тут же знайшов дівчину, повертається в «Бела Віста». Вона картає всесвіт за те, що Клерфе помер раніше неї. Це не справедливо! Так не повинно було статися!
По дорозі в «Бела Віста» Ліліан зустрічає Хольман. Він виявився в числі тих рідкісних щасливчиків, яким вдалося подолати хворобу. Тепер він навіть може повернутися до перегонів, зайнявши місце, що звільнилося Клерфе.
Смерть наздоганяє Ліліан Дюнкерк через шість тижнів після загибелі її коханого. Дівчина помирає в санаторії «Бела Віста» від крововиливу.