Чому календарі бувають різні? Відповідь на це питання Ви дізнаєтеся нижче.
Різновиди календарів
Календар – список днів усього року з поділом на тижні та місяці й позначенням свят.
Юліанський календар
Юліанський календар – сонячний календар, розроблений групою олександрійських астрономів на чолі з Созігеном і введений Юлієм Цезарем з 1 січня 45 року до н. е.
Юліанський календар замінив римський календар і ґрунтувався на астрономічній культурі елліністичного Єгипту.
Рік за юліанським календарем розпочинається 1 січня. У юліанському календарі звичайний рік складається з 365 днів і ділиться на 12 місяців. Раз в 4 роки оголошується високосний рік, в який додається один день – 29 лютого. Юліанський рік має тривалість в середньому 365,25 днів, що більше на 11 хвилин тривалості тропічного року.
Григоріанський календар
Григоріанський календар – система обчислення часу, заснована на циклічному обертанні Землі навколо Сонця; середня тривалість року – 365,2425 доби. Вперше григоріанський календар був введений Папою Римським Григорієм XIII в католицьких країнах 4 жовтня 1582 року замість колишнього юліанського: наступним днем після четверга 4 жовтня стала П’ятниця 15 жовтня. Григоріанський календар використовується в більшості держав і країн світу. В літературі також застосовується назва – Новий стиль.
Єгипетський календар
У долині Нілу був створений календар, що проіснував разом з єгипетського цивілізацією близько 4-х тисячоліть. Походження цього календаря пов’язане із Сіріусом — яскравою зіркою тропічного небосхилу, оспіваною багатьма поетами. Сонячний календар древніх єгиптян лежить в основі літочислення всього Старого Світу, аж досі.
Юдейський календар
Юдейський календар — водночас релігійний і офіційний світський календар Ізраїлю. Являє собою комбінований сонячно-місячний календар.
Китайський календар
Східний (китайський) календар, який діє вже кілька тисяч років, був складений в середині третього тисячоліття до нашої ери. Цей календар являє собою 60-річну циклічну систему. Китайський календар не рахує роки в нескінченній послідовності. Роки мають імена, які повторюються кожні 60 років.
Японський календар
Японське літочислення — китайський винахід. Кожен імператор Японії, сходячи на престол, стверджував девіз, під яким буде проходити його правління. У стародавні часи імператор іноді міняв девіз, якщо початок правління було невдалим. Початок дії девізу вважався першим роком нового правління, починалася нова епоха. Усі девізи унікальні, тому їх можна використовувати як універсальну шкалу літочислення.
Індуїстські календарі
Індуїстські календарі – календарі, поширені на території сучасної Індії. До них відносяться Вікрам-самват, Сакська ера, Калі-Юга, Єдиний національний календар Індії та інші.
Календар майя
У календарі майя час розділено на цикли або «Сонця». Всього їх шість. Кожний цикл, стверджували жерці майя, закінчується нібито повним руйнуванням земної цивілізації. Минулі чотири «Сонця» повністю знищили чотири людські раси, і лише деякі люди вижили і повідали про те, що сталося.
Давньогрецькі календарі
Давньогрецький календар – місячно-сонячний календар, в якому рік складався з 12 місячних місяців по 29 і 30 днів. У році було 354 дні – зі вставкою, приблизно раз на 3 роки, додаткового місяця. У кожному місті був свій календар, з власними назвами місяців, причому назви нерідко утворювалися від свят, в цьому місяці справлявшихся.
Календар на Русі
До прийняття християнства рахунок часу вели за чотирма порами року. Рік починався з весни, найважливішим сезоном, ймовірно, вважалося літо. Тому до нас дійшло слово «літо» як синонім року, наприклад «літочислення». Стародавні слов’яни користувалися також біло-сонячним календарем, у якому кожен 19 рік містив сім додаткових місяців. Семиденний тиждень називали «седмицею».