Середньовіччя: характеристика

Історія

Повідомлення про Середньовіччя коротко розповість Вам багато цікавої інформації про цей період в історії людства.

Коротка характеристика Середньовіччя

Середньовіччя — період європейської історії від V століття (падіння Римської імперії і Велике переселення народів) до епохи Відродження та Реформації, кінець XV століття — початок XVI століття.

Виділяють основні періоди:

  • Раннє середньовіччя (кінець V ст. — середина XI ст.);
  • Високе середньовіччя (XI—XIV ст.);
  • Пізнє середньовіччя (XIV—XVI ст.), коли розпочалася централізація держав під королівською владою.
Суспільний лад в Середньовіччі

Під час Середньовіччя панував феодальний спосіб виробництва, тобто аграрна стихія. Особливо це простежувалося в ранні періоди. Суспільство уявлялося в таких специфічних формах:

-маєток (господар, користуючись працею залежних від нього неписьменних людей, задовольняв свої матеріальні потреби);

-монастир (схожа форма з маєтком, різниця лише в тому, що тут були і грамотні люди, які займалися написанням книг і мали);

-Королівський двір (постійно переїжджав з місця на місце, його управління і життя побудоване за прикладом маєтку).

Згодом відбулося прискорення суспільної еволюції. На це вплинув розвиток обміну товарного виробництва і грошових відносин. Посилюється значення міста, яке раніше було в адміністративному і політичному підпорядкуванні у сеньйора маєтку, а й ідеологічному у монастирів. Створювалися міські комуни, відстоювали вольності з панівним класом. Складають перші елементи демократичного усвідомлення.

Державний лад в Середньовіччі

Він формувався в 2 етапи. Спочатку співіснували німецькі і римські видозмінені громадські інститути і політичні структури у вигляді варварських королівств. Згодом держава переплелася з феодальним суспільством і сформувало особливу систему. Сталося розшарування суспільства, посилився вплив земельної аристократії. В результаті чого виникло ставлення панування і підпорядкування між сеньйорами і населенням. Головну роль в управлінні виконував інститут держави: він захищав населення від зовнішніх ворогів і феодальної вольниці. Також держава виступала і експлуататором простого народу, захищаючи інтереси панівних класів.

Роль церкви в Середньовіччі

У період Середньовіччя віра і церква повністю наповнювали життя людини, від її народження до смерті. Релігія виконувала багато функцій по управлінню суспільством, які згодом перейшли до держави. У той період часу вона була організована згідно строгим канонам ієрархії. На чолі Церкви був папа Римський Архиєрей. У нього в Середній Італії була своя держава. Єпископи і архієпископи всіх європейських країн перебували в його підпорядкуванні. Вони були великими феодалами і розпоряджалися цілими князівствами.

Також релігія впливала на науку, освіту і культуру. Її підтримки потребували сеньйори і королі, тим самим обсипали церкву привілеями, подарунками, прагнучи купити розташування і сприяння. Релігійна філософія на простих людей чинила заспокійливу дію: вона прагнула владнати суспільні конфлікти, закликала до припинення беззаконня, роздачі милостині бідним, милосердя до пригноблених і знедолених.

Церква ретельно контролювала освіту і випуск книг. Завдяки її впливу вже в IX столітті в суспільстві склалося нове розуміння і ставлення шлюбу, сім’ї: заборонялося вступати в шлюб з близькими родичами і численність шлюбу. Дана проблема стала основною темою теологічних творів.

Головне досягнення церкви Середньовіччя – це формування подружнього осередку і норм життя сім’ї, які існують сьогодні. Вона змінила ставлення людини до природи, навчивши не боятися її, а використовувати потенціал для розвитку сільського господарства.

Нове сприйняття

Людська особистість в період Середньовіччя цінувалася вище, ніж в період Античності. Це пов’язано з розвитком християнської релігії. Релігія підштовхувала людину до духовних пошуків самої себе. Вона сприяла зародженню живої, барвистої і різноманітної культури. Відкривали університети і школи, заохочувалися богословські диспути і книгодрукування.

Таким чином, період Середньовіччя є важливим період в історії людства.

Основні риси Середньовіччя:

  • Більшість жителів зосереджено в селі.
  • Переважало натуральне господарство.
  • Великі хлібороби займали панівні позиції в суспільства.
  • Влада була розділена між королем і васалами.
  • Християнське віросповідання.
  • Землевласники – селяни були в невільному положенні.
  • Відсутність жаги багатства і накопичення його в суспільстві.

Сподіваємося, що повідомлення про Середньовіччя допомогло Вам підготуватися до заняття, і Ви дізналися багато корисної інформації про цей періоді в історії.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Ксюся

    Дякуюююююююююююю. Ваммммммм.Дууужжжжееееееее

    Відповіcти
  2. Маша

    нема за що

    Відповіcти
  3. маришка

    спасибо большое, очень помогли)

    Відповіcти