Хто такий логопед? Які захворювання лікує логопед? Коли потрібно звертатись до логопеда? Відповіді на ці питання ви знайдете в цій статті.
Що лікує логопед
- Афоня, дисфонія (порушення в мовній звучності);
- дислалія (порушення у вимові окремо розглянутих звуків: шепелявість, гаркавість);
- логоневроз (мовне порушення у вигляді заїкання);
- тахілалія, браділалія ( порушення, які у швидкості вимови);
- дислексія (мовне порушення, що виявляється в навичках читання);
- ринолалія (тобто гугнявість ) ;
- мутизм (відмова від мови)
- різні порушення мови, що виникли у пацієнтів на тлі глухоти ;
- порушення, пов’язані зі слухом або з вимовою, що виникли на тлі перенесення пацієнтом операції або якої-небудь травми.
Як лікує логопед?
Відновлення мови і її корекція у дітей проводиться у формі вправ та ігор, для кожного малюка логопед індивідуально розробляє програму занять. Якщо мова йде про корекцію мовних відхилень у дорослого, то все залежить від складності ушкоджень голосового апарату (в результаті травм або перенесених операцій).
У процесі лікування необхідно проявити терпіння і наполегливість, як логопеду, так і пацієнту, тому що до виконання вправ потрібно підходити ретельно і відповідально, не допускаючи пропусків занять.
Що робить логопед?
Логопед – це той фахівець, з чиєю допомогою визначаються і реалізуються необхідні методики щодо усунення дефектів мови, актуальних як для дітей, так і для дорослих пацієнтів. Він надає допомогу в постановці належним чином звуків, в позбавленні від неправильності у вимові, а також від заїкання (логоневроза). Усунення мовних дефектів проводиться за рахунок певного впливу, виробленого на органи мови. Фахівець вчить правильному диханню і управління власною промовою, дає роз’яснення щодо формування тих чи інших варіантів звуків. Крім того логопед застосовує також і певні вправи , за допомогою яких виробляється закріплення необхідної інформації.
В обов’язковому порядку логопед повинен мати певні навички психолога, тому як робота логопеда в цілому орієнтована на контакт з пацієнтами, які перенесли серйозні захворювання. Справа в тому, що порушення мови являють собою складну психологічну травму, і саме від грамотного і правильного підходу з боку логопеда забезпечується можливість швидкого відновлення пацієнта.
Коли дорослому необхідно відвідати логопеда?
- після серйозних психічних захворювань або нервових потрясінь, в результаті яких, з’явилися порушення мови (заїкання, дислексія та інші);
- після травм або операційних втручань (видалення зв’язок або гортані), логопед допоможе навчитися витягувати звуки;
- після перенесених інсультів, інфарктів, паралічів, в наслідок яких з’явилися дефекти мови. Фахівець проведе спеціальні вправи, при необхідності призначить курс масажу, голковколювання або фізіотерапії, а також порекомендує препарати, які впливають на тонус м’язів ;
- якщо існує гаркавість, шепелявість, заїкання. Помилково думати, що мова дорослої людини не підлягає корекції, якщо звернутися до логопеда, він розробить спеціальний комплекс вправ і виставить дикцію .
Коли необхідно відвести дитину до логопеда?
- якщо у дитини відбувається затримка мови (причини можуть бути як фізіологічні, так і психологічні) ;
- якщо дитина неправильно вимовляє букви;
- якщо мова дитини занадто швидка або, навпаки , повільна, дитина «проковтує» букви, плутає їх (причиною можуть бути порушення сурдоаппарата і знадобиться консультація лора) ;
- якщо дитина перенесла операцію з усунення вроджених аномалій особи або ротоглотки. Після хірургічного втручання та усунення дефекту мова різко не покращиться – мовний апарат потрібно навчити працювати заново ;
- якщо дитина хвора на ДЦП. Дітки страждають затримкою мови або дислексією . Якщо не вдатися до допомоги логопеда , мова малюка може стати невиразною , або ж взагалі буде не розвинена.