Чи пам’ятаєте Ви що міститься всередині еритроцитів? Якщо ні, то даний матеріал освіжить ваші знання.
Що міститься всередині еритроцитів?
Еритроцити – червоні кров’яні тільця, що здійснюють дихальну функцію в нашому організмі. Саме еритроцити переносять кисень від легень до клітин, а вуглекислий газ – від клітин до легень.
Тіло еритроцита ззовні вкрите мембраною, а всередині майже повністю заповнене білковою речовиною – гемоглобіном. Гемоглобін складається з білка глобіну і залізовмісної сполуки – гему. Саме атом заліза гемоглобіну здатний приєднувати кисень. Сполука гемоглобіну з киснем має яскраво-червоний колір і називається оксигемоглобіном.
Еритроцити у людини і ссавців здебільшого мають форму двоввігнутих дисків, їх називають дискоцитами. У нормі дискоцити становлять 80 % від загальної кількості еритроцитів.
За хімічним складом еритроцити мають 60 % води і 40 % сухого залишку.95 % сухого залишку складає гемоглобін і лише 5 % — інші речовини. Таким чином, гемоглобін становить одну третину загальної маси еритроцитів. У крові дорослої людини міститься близько 600 грамів гемоглобіну, тобто в 100 грамах крові — 15 грамів гемоглобіну. Гемоглобін є пігментом, який надає крові червоного кольору.
Гемоглобін, зв’язуючи кисень, переносить його і віддає периферійним тканинам. Гемоглобін, який віддав кисень, називають відновленим або редукованим, він має колір венозної крові. Віддавши кисень, кров поступово вбирає в себе продукт обміну речовин СО2 (вуглекислий газ). Гемоглобін, який зв’язує вуглекислий газ, називають карбогемоглобіном.
Зменшення кількості еритроцитів, гемоглобіну в еритроцитах називають анемією.
До складу еритроцитів входить гемоглобін (Гб), який є гемпротеїдом, гемоглобін приймає участь у транспорті О2 і СО2. Складається гемоглобін із білкової та небілкової частин: глобіна й гема. Гем утримує атом заліза. Вміст гемоглобіну в чоловіків: 14-16 г/% або 140—160 г/л; у жінок: 12-14 г/% або 120—140 г/л.
У крові гемоглобін може бути у вигляді декількох сполук:
1. Оксигемоглобін — Нв+О2 (в артеріальній крові), легко дисоціююче з’єднання. 1 г гемоглобіну приєднує 1,34 мл О2 .
2. Карбгемоглобін — Нв+СО2 (у венозній крові), легко дисоціює.
3. Карбоксигемоглобін — Нв+СО (чадний газ), дуже міцне з’єднання. Нв втрачає спорідненність до О2.
4. Метгемоглобін — утворюється у випадку попадання в організм сильних окислювачів. У результаті в гемі Fe2+ перетворюється в Fe3+ . Накопичення великої кількості такого гемоглобіну робить транспорт О2 неможливим і організм гине.