Визначення що таке фільварок відоме не кожному, адже це слово досить рідко вживається.
Що таке фільварок?
Фільварок – це форма господарювання, багатогалузеве господарство, яке орієнтоване на виробництво збіжжя на продаж. За існування панщини у фільварках широко використовувалася праця кріпаків, а пізніше — наймана праця.
Фільваркове господарство саме по собі мало комплексний характер. Наприклад, поруч із землеробством у таких господарствах розвивалося і скотарство, основою якого було розвинене зернове виробництво.
На українських землях фільварки вперше з’явилися в XV столітті в Галичині. На більшості українських земель, що були включені до складу Литви, фільваркова система господарювання впроваджуватися почала лише з середини XVI століття. Окрім скотарства і землеробства, у фільварках розвивалися і інші промисли – пивоваріння, селітроваріння, рибальство, млинарська справа, винокуріння та бджільництво.
Виникнення фільварків на українських землях було зумовлено декількома факторами:
- у феодалів виникає потреба у організації власного господарства з виробництвом хліба на продаж та переробкою сільськогосподарської продукції (пізніше і продуктів тваринництва)
- знеземелення та бідування селян
- наявність вільних земель у великій кількості та колонізаційний процес,що проходив у напрямку на південний схід і схід
Поширення фільваркової системи принесло покріпачення більшій частині трудового селянства українських земель. Праця селянина у фільварку означала виконання таких обов’язків – сіяти, орати, косити сіно, боронувати, гатити греблі. До всього іншого селяни на феодала працювали власними знаряддями виробництва.
Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися, що таке фільварок.