Один з фундаментальних законів електротехніки, що описує зв’язок між напругою або електрорушійною силою джерела, силою струму і опором, іменується в честь німецького фізика Георга Ома. Прізвищем цього вченого також названа одна з похідних одиниць СІ. А що вимірюється в омах?
Що вимірюється в омах?
Ом — одиниця вимірювання електричного опору в системі СІ
Нагадаємо деякі факти про фізичну величину, вимірювану в Омах:
- Опір провідника залежить від температури. Для металів при нагріванні воно зростає, а для напівпровідників, діелектриків ця залежність має зворотний характер.
- Розрахувати значення опору провідника певних лінійних розмірів можна за наступною формулою: R = (ρ ∙ l) / S, де l і S – відповідно його довжина (м) і площа поперечного перерізу (м2), ρ – питомий електричний опір (Ом ∙ м ). Останній параметр визначається видом матеріалу елемента, що пропускає струм.
- Фізична величина, зворотня опору, називається провідністю і вимірюється в Сіменсаз (1 См = 1 / Ом = Ом-1).
- Прилад для вимірювання активних опорів іменується омметром. Включати його в ланцюг необхідно паралельно навантаженню при від’єднаному джерелі живлення.
- Оскільки тіло людини також проводить електричний струм, який може викликати ураження тканин і органів, очевидно, що його опір не є нескінченно великим. У розрахунках небезпечних для здоров’я величин напруг і струмів цей показник звичайно приймається рівним 1 кОм. Однак дане значення є сильно усередненим. У реальності опір людини залежить від дуже багатьох факторів: стану шкіри (суха або волога, має пошкодження чи ні), величини прикладеної напруги, його частоти і точок прикладання, фізичного стану, індивідуальних особливостей та інших. Мінімальною здатністю проводити електричний струм володіють кістки, сухожилля, жирові прошарки, епідерміс, а максимальною – головний і спинний мозок, кров, м’язи. Наприклад, при частоті прикладеної напруги 50 Гц питомий опір сухої шкіри більш ніж в тисячу разів перевищує значення даного показника для крові.