Ліна Костенко “Сніг у Флоренції” аналіз допоможе визначити, яка тема, ідея, жанр, проблематика, головні герої та сюжет твору.
“Сніг у Флоренції” аналіз
Автор: Ліна Костенко.
Рік написання: 1983-1985 роки.
Жанр: драматична поема.
Літературний рід: ліро-драма.
Тема: Зображення старості митця, який згадує й осмислює усе своє життя.
Ідея: Життя справжнього митця – це складний вибір між високим мистецтвом і низькою буденністю.
Проблематика твору “Сніг у Флоренції”:
– проблема вибору;
– митець і його праці в оцінці суспільства;
– протистояння мистецтва й буденності;
– забуття митця;
– сила і слабкість духу;
– втрата власного “я” у погоні за славою, визнанням, комфортом;
– усвідомлення минулого крізь призму сучасного;
– невідворотність часу;
– митець у стосунках з владою, особливостями епохи, в якій він живе;
– втрачене кохання.
“Сніг у Флоренції” головні герої:
- Джованфранческо Рустичі (Старий) – сидить на лаві в саду монастиря.
- Флорентієць – молодість Старого.
- Двоє ченців – грають в шахи в саду біля Старого.
- Брат Домінік – один з ченців.
- Три статуї святих у глибині саду
- Дев’ять муз, вони ж — в подобі карнавальних флорентійок, вони ж — в подобі преціозних дам в різних діях.
- Сублімований чортик – спостерігає за подіями в саду монастиря.
- Маріелла – кохана Старого з якої він колись створив прекрасну статую.
Композиційно твір складається з трьох дій.
Перша дія – день і надвечір’я.
Друга дія (найбільша за змістом) – ніч.
Третя дія – ранок.
Всі події відбуваються в саду монастиря.
“Сніг у Флоренції” сюжет:
- Зав’язка – перша дія. Двоє ченців грають в шахи в саду монастиря. Вони сперечаються про те, чи є ця гра гріховною чи ні. В цей час один з них бачить чортика. Окрім того, вони роздумують над долею Старого, що сидить тут же на лаві. Його привезли сюди з чиєїсь милості. Хто він ніхто не знає, але подейкують, що був знатною особою. Тепер же він всі дні проводить в саду, а на ніч йде в келію. Вечоріє і ченці йдуть в монастир.
- Розвиток дії – друга дія. Ніч. Чортик грається дзеркалом і пускає місячні зайчики. Один з них потрапляє на обличчя Старого, який не пішов у келію, від чого він ніби прокидається. Тут же до Старого підходить Флорентієць. Виявляється, що обидва вони – Джованфранческо Рустичі. Флорентієць втілює молодість. Спочатку він не може повірити, що його чекає така злиденна старість, але поступово, з допомогою спогадів, вони відбудовують картину життя колись великого митця.
Джованфранческо Рустичі був один з найталановитіших скульпторів свого часу. Він був знайомий з Леонардо да Вінчі та Мікеланджело. Він створив декілька значних скульптур, що прикрашають тепер храми Флоренції. Але ж чому своє життя він закінчує так?
Рустичі піддавався впливу вельмож. Він працював на замовлення і з кожною скульптурою все більше втрачав своє мистецьке “я” на догоду замовникам. Врешті, щоб втекти від такого життя, він поїхав до Парижу. Там він став одним з улюбленців короля Франціска. Король попрохав йому зробити його статую. Рустичі довго працював над витвором. Коли кінь вже був готовий, король несподівано помер. Новий король не злюбив Рустичі. Хоч як митець намагався піддобритись – пропонував завершити скульптуру і “посадити” на коня нового короля, але той відмовився і відіслав його в цей монастир доживати старість. - Кульмінація – та ж друга дія. Найгіршим було те, що у погоні за славою і визнанням, у догодженні вельможам, Джованфранческо покинув свою кохану Маріеллу. На пам’ять про неї він створив неперевершену статую. Тепер вона прийшла до нього і запитувала де ж подівся справжній Рустичі? Рустичі-митець. А потім вклякла на колінах перед ним. Відмови від коханої і її смерть Рустичі так і не зміг собі пробачити. Аж тепер він зрозумів, що прожив життя намарне.
- Розв’язка – третя дія. Ранок. Двоє ченців знову виходять в сад грати в шахи. Вони помічають, що Старий кудись зник, а на місці, де він сидів з’явилась статуя жінки неймовірної краси, що сидить навколішки побожно склавши руки. Ченці дивуються і, покинувши гру, йдуть геть розмірковуючи про долю Старого.
Автор аналізу – cup_of_flowers
Матеріал надано лише для публікації на сайті dovidka.biz.ua від 2 січня 2020 року.