Всі ми знаємо Вольтера – французького письменника і філософа. Але мало хто з нас знає справжнє ім’я Вольтера, навіть якщо ви його і чули, то навряд запамятали.
Справжнє ім’я Вольтера
Справжнє ім’я Вольтера – Марі Франсуа Аруе (фр. François Marie Arouet). Дата народження 21 листопада 1694, Париж, Франція
Помер Вольте †30 травня 1778, у 83 роки.
Цікаві факти про Вольтера
Мати Вольтера (Марі Маргарет Дома) була дочкою секретаря кримінального суду, а батько, Франсуа Аруе, — нотаріусом і збирачем податків.
Вольтер не любив батька і його ремесло, а пізніше (1744) волів оголосити себе позашлюбним сином якогось шевальє де Рошбрюна, злиденного мушкетера і поета, ніж залишатися сином заможного буржуа.
У травні 1717 за складання сатири на реґента Франції герцоґа Орлеанского автор-початківець потрапив у Бастилію, проте рік ув’язнення не охолодив його літературного запалу
На початку 1726 відбулася сутичка Вольтера з шевальє де Роґаном, який дозволив собі привселюдно насміхатися з його спроби сховати підпсевдонімом своє недворянське походження. Озброївшись пістолетами, Вольтер намагався помститися кривднику, але був заарештований, кинутий у Бастилію, а наприкінці 1726 року — змушений залишити Париж.
Його книга “Філософські листи” у 1734 році була спалена за вироком Паризького парламенту, а він опинився під загрозою арешту. Не бажаючи спокушати долю, Вольтер того ж року виїхав до Шампані, де усамітнився в маєтку своєї коханки, маркізи дю Шатле.
У 1746 Вольтер був призначений придворним поетом і історіографом, але, порушивши невдоволення маркізи де Помпадур, порвав з двором.
У 1774 Людовіка XV змінив Людовік XVI, а в 1778 Вольтер — восьмидесятичотирьохлітній старий — повернувся до Парижа.
Сильні болі, походження яких спочатку було незрозуміле, змушували Вольтера приймати великі дози опію. На початку травня, після загострення хвороби, доктор медицини Тронше поставив діагноз: рак передміхурової залози. Кожен день приносив хворому дедалі більші муки. Часом не допомагав навіть опій.
Племінник Вольтера абат Міньо, намагаючись примирити дядечка з католицькою церквою, запросив до нього абата Готьє та парафіяльного кюре церкви св. Сульпиция Терсака. Візит відбувся вдень 30 травня. За легендою, на пропозицію священнослужителів «зректися від Сатани і прийти до Господа» Вольтер відповів: «Навіщо перед смертю набувати нових ворогів?». Його останніми словами було «Заради бога, дайте мені померти спокійно».
В наш час прах Вольтера все ще знаходиться в Пантеоні.
На честь філософа названо астероїд головного поясу — 5676 Вольтер.
Цікаві вислови Вольтера
Один духовний сановник відвідав Вольтера в його кабінеті. Отже, тут куються стріли проти Риму? — запитав святий отець. Ні, ваша превелебність, тільки мішені, — відповів Вольтер.
Якось Вольтер побачив у кімнаті одного вельможі кілька десятків париків. Дивний випадок! — сказав філософ. — Стільки париків у людини без голови.
Тепер ви знаєте справжнє імя Вольтера, а також цікаві факти та вислови з його життя.