І. Нечуй-Левицький «Старосвітські батюшки і матушки» нагадє дуже стисло про що цей твір. Переказ повісті розповість про світське життя священиків у гумористичному ключі.
«Старосвітські батюшки і матушки» скорочено читати
У селі Вільшаниця недалечко од Росі поховали старого священника Петра Моссаковського. Громада села зібралась на поминальний обід, де й обрали нового священника – наймолодшого сина Петра Харитона. Він з готовністю став до служби. У селі говорили про те, що пора б вже Харитону одружитись, але до сороковин він цього не міг зробити, хоч йому подобалась одна дівчина – Онися Прокоповичівна. Харитон чекав, коли мине зазначений час по смерті батька, щоб заслати старостів до Онисі. Тим часом до дівчини заїжджали женихи, серед яких найбільше уваги до неї виявляв Марко Павлович Балабуха.
1
Мати допитувалась в Ониці коли й за кого вона піде заміж, на що дівчина лише віднікувалась. У гості завітав Балабуха. Онися з наймичками таємно підклали йому гарбуза в повозку. Балабуха неабияк розізлився, виявивши їх дорогою додому.
2
До Онисі навідався Харитін Моссаковський. Дівчина його вподобала, тож невдовзі молоді заручилися. Балабуха ж вподобав собі найстаршу дочку з заможної родини Терлецьких Олесю.
3
Балабуха, дізнавшись про заручини Онисі, дуже розлютувався. Він поїхав у Київ і попросив парафію у Вільшаниці собі. Харитін приїхав після Балабухи, тому все вже було вирішено, йому не допомогло навіть слово громади, що стояла за ним. Тим часом Балабуха посватав і одружився з Олесею Терлецькою. Він прийняв парафію у Вільшаниці і переїхав туди. Але громада не хотіла його приймати, тому навіть не виділила житла при церкві. Олеся приїхала до чоловіка, але без грошей вона довго не витримала, тому повернулась до батьків. Балабуха затужив.
4
Харитін навідався до Онисі. Вона обіцяла вийти за нього навіть без вільшаницької парафії. Але проти цього поставали її батьки – особливо мати. Та коли Харитін повідомив їм, що завдяки підтримки громади йому повернули парафію, батьки дівчини одразу подобрішали. Згодом зіграли весілля, яке святкували цілий тиждень.
5
Подружжя переїхало до Вільшаниці. Олеся стала справжньою господинею, добре займалась господарством, тому чоловік її в усьому слухався.
Балабуха взяв парафію у Богуславі і, як старший за чином, мав скоро навідатись у Вільшаницю. Моссаковські стривожились – від його розвідки залежало майбутнє Харитона в парафії. Тому-то вони послали титаря з гостинцями і тим піддобрили Балабуху. Коли він завітав у Вільшаницю, все пройшло тихо і мирно.
6
Минув рік і Онися народила дівчинку. Але дитина швидко померла. Ще за рік жінка народила сина, та й він скоро після народження помер. Аж на четвертий рік Онися народила дочку, яка вижила. Справили пишні родини і хрестини.
Олеся зрозуміла, що не кохає Балабуху. Вона проводила багато часу в товаристві Банковського.
7
У Балабухи справи з хазяйством йшли геть погано. Олесі остогид Банковський і тому, коли вона лишалась сама, кликала до себе станового Ломачевського. В місто приїхали гусари. Олеся закохалась в одного з них – Івана Казанцева. Він же з нею тільки грався, тому, коли вона йому набридла, він одразу переключився на молоду жидівку Хайку.
Навесні гусари мали покинути місто. Іван пообіцяв Олесю забрати з собою, але обдурив, покинув її в корчмі, натомість забравши Хайку. Олеся захворіла. Вона цілими днями лежала в ліжку, поки Балабуха молився біля неї. Врешті Олеся видужала, але зовсім змінилася.
8
Онися й далі господарювала. Отцю Харитону підвищили платню і він віддав дочок – Надезю й Палазю в пансіон у Богуславі.
Одного дня до Онисі пристала наймичка Маруся, але через постійні прискіпування господині не витримала й року і пішла до Балабухи. Онися вчинила страшний скандал через це. Балабуху призначили на протопопа, тож Харитон мусив вибачатись за дружину перед вищим станом.
Балабуха послав о. Млинковського перевірити парафію о. Харитона. Той її дуже обібрав, ще й дочок Моссаковського лишив ні з чим.
9
Лихо сталось несподівано. За намовою протопопа завітав у Вільшаницю архієрей. Він вилаяв о. Харитона за безлад і привселюдно зняв з нього ризи й рясу. О. Харитон не витримав такого сорому, заслаб і через місяць хвороби помер.
Онися поїхала в Київ, полаялась з архієреєм, пожалілась митрополиту і той лишив парафію за її дітьми. Через це Надезя змушена була вийти заміж. Її віддали за молодого семінариста Петра Завіновського. Тут знову почались сварки через господарство. Дійшло до того, що Онися вигнала зятя в іншу парафію. Палазю також віддали заміж. Її чоловіком став Василь Лопатинський. Онися й надалі намагалась заправляти всім, чим тільки погіршувала стосунки з ближніми.
10
Олеся довго сумувала за Казанцевим, але з суму її вивела дочка Настя. Дівчинка виросла і розквітла. Олеся запросила до неї вчителя музики чеха Гануша. Він вчив молоду Настю грати на фортепіано. Олеся не зчулась як закохалась в учителя дочки. Настя також вподобала вчителя і відчувала симпатію матері. Олеся, попри свої почуття, хотіла одружити дочку з учителем музики.
11
До Балабухи завітав директор цукрової фабрики німець Шмідт і запросив до себе в гості. Там під час вечері Настя познайомилась з його синами Густавом і Германом. Перший їй дуже сподобався. Цілу зиму вони їздили один до одного в гості. Олеся вже думала віддавати Настю за Густава заміж, але німці поїхали, залишивши жінок ні з чим. Настя лишилась сама – семінаристи її не сватали, бо вона знехтувала ними перед німцями. Аж через вісім років вона вийшла заміж за вдівця з трьома дітьми.
Автор переказу: cup_of_flowers
Короткий зміст твору «Старосвітські батюшки і матушки» надано лише для публікації на сайті dovidka.biz.ua.